Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Systém im neprial. Pálffy a Demitra by boli teraz v NHL oveľa viac cenní

Pavol Demitra v drese Minnesoty Wild. (Autor: TASR/AP)
Jerguš Radačovský|19. apr 2020 o 13:07

Oboch hokejistov ovplyvnila éra mŕtveho puku.

BRATISLAVA. Obdobie medzi sezónami NHL 1997/1998 až 2003/2004 sa považuje za tzv. éru mŕtveho puku.

Hokej bol plný defenzívnej hry, obľúbenou bola pasca stredného pásma a presadiť sa v útoku bolo veľmi náročné. Hráči vtedy nepoznali výkonnostné letné tréningy a ani zďaleka nemali také možnosti ako dnes. Hokej bol pomalší.

Napriek tomu hralo v tomto období viacero skvelých hráčov, ktorí by v súčasnosti boli oveľa viac cenení.

Redaktor Josh Wegman vytvoril zoznam desiatich hokejistov, ktorí predvádzali svoj talent a veľkú tvorivosť v ofenzíve, lenže mali smolu v tom, že pôsobili počas éry mŕtveho puku. Ich talent a tvorivosť ubíjal herný systém a v súčasnosti by vynikli oveľa viac.

Do zoznamu sa nedostalo viacero veľkých mien a hneď na prvých dvoch miestach v ňom figurujú dvaja Slováci - Žigmund Pálffy a Pavol Demitra.

Pálffy bol nedocenený

Pálffy mal v ére mŕtveho puku 25 až 31 rokov a jeho kariéru v profilige ukončilo zranenie ramena. V 443 zápasoch zaznamenal skvelých 477 bodov za 217 gólov a 260 asistencií.

"Pálffy nepatril iba medzi najtalentovanejších útočníkov svojej generácie, ale bol aj jedným z najmenej docenených hráčov všetkých čias," napísal Wegman.

Pálffy hral za New York Islanders a Los Angeles Kings, ktoré v tom čase nepatrili medzi popredné tímy a odohral s nimi len 24 zápasov play off, v ktorých dosiahol 19 bodov.

V sezóne 2005/2006 pôsobil ešte v Pittsburghu Penguins a urobil dojem na Sidneyho Crosbyho.

"Ziggy bol neuveriteľný," vyjadril sa na adresu Slováka Crosby. "Pohrával sa s brankármi a dokázal akýkoľvek puk sklepnúť dole. Mohli ste mu poslať hocijakú prihrávku, hocikde, bol neskutočný. Bol podceňovaný za to, ako dobrý bol," dodal.

Žigmund Pálffy a Sidney Crosby (vpravo) boli spoluhráčmi v Pittsburghu Penguins. (Autor: TASR/AP)

Demitra bol veľmi šikovný a zručný

Druhý Slovák v zozname, Pavol Demitra, mal v ére mŕtveho puku 23 až 29 rokov. V NHL odohral v tom období 486 duelov, v ktorých dosiahol rovnako úctyhodných 490 bodov za 201 gólov a 289 asistencií.

"Demitra možno nebol takou hviezdou, no bol veľmi šikovný a zručný. Vrchol dosiahol v sezóne 2002/2003, v ktorej vo veku 28 rokov dosiahol 93 bodov," napísal Wegman. Demitra si v spomenutej sezóne vytvoril kariérne maximum.

"Slovenský krídelník trochu ťažil z toho, keď sa hra otvorila v ére po výluke, ale vtedy už bol na zlej strane tridsiatky. Nanešťastie, v roku 2011 zahynul pri zrútení lietadla Lokomotivu Jaroslavľ vo veku iba 36 rokov," dodal Wegman.

Demitra si v NHL zahral za Ottawu Senators, St. Louis Blues, Los Angeles Kings, Minnesotu Wild a Vancouver Canucks.

Okrem Slovákov sa do zoznamu hokejistov, ktorí by boli v súčasnosti viac docenení, dostali aj Markus Näslund, Alexej Kovaľov, Patrik Eliáš, Sergej Samsonov, Steve Sullivan, Sandis Ozolinš, Bryan Berard a Oleg Tverdovskij.

Jerguš Radačovský
Jerguš Radačovský Prvé novinárske skúsenosti so športom získal v Denníku N a následne v denníku SME, kde prišiel v decembri 2018. Venoval sa aj regionálnej žurnalistike. Obľubuje rôzne športy od futbalu cez florbal až po snooker či petang.

Súvisiace články