Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Dvojaký meter a rasizmus. Özil ukončil reprezentačnú kariéru

Mesut Ozil (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 22. júl 2018 o 17:57

Nemecký reprezentant kritizoval aj médiá a sponzorov.

BERLÍN. Nemecký futbalový stredopoliar Mesut Özil ukončil reprezentačnú kariéru. Ako dôvod označil reakcie na jeho kontroverzné fotky s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom krátko pred štartom majstrovstiev sveta 2018 v Rusku.

"Rozhodol som sa s ťažkým srdcom a po dlhej úvahe po uplynulých udalostiach, že už nebudem hrať za Nemecko na medzinárodnej úrovni, pretože cítim rasizmus a neúctu," napísal na sociálnu sieť twitter.

"Fotografia nemala akýkoľvek politický podtón. Išlo čisto o vzdanie rešpektu prezidentovi rodnej krajiny mojej rodiny," napísal v nedeľu Özil.

Druhý "previnilec" Ilkay Gündogan politický motív rovnako odmietol.

Obyčajná fotografia sa politicky zneužila

Niektorí nemeckí politici po publikovaní fotografií pochybovali o oddanosti hráčov štátu a pred začiatkom svetového šampionátu navrhli vynechanie oboch stredopoliarov z nominácie na MS.

Po konci účinkovania Nemecka v skupinovej fáze turnaja aj z už spomenutých dôvodov kritizovali najmä dvojicu tureckého pôvodu.

Özil následne v ďalšom príspevku verejne kritizoval médiá za ich reakcie na celú situáciu.

"Niektoré nemecké publikácie použili moju fotografiu s prezidentom Erdoganom na šírenie myšlienok krajnej pravice," uviedol Özil.

"Nevidím iný dôvod pre kritizovanie môjho tureckého pôvodu a výchovy, keď sa vôbec nezamerali na výkony mňa či mojich spoluhráčov pri odôvodňovaní neúspechu v Rusku. Zašli priďaleko, chceli tým proti mne poštvať celé Nemecko," uviedol Özil.

"Naproti tomu Lothar Matthäus napriek svojej pozícii vo zväze nemusel nijako zdôvodniť svoje stretnutie s iným lídrom krajiny a zo strany médií nečelil takmer žiadnej kritike," podotkol Özil.

"Som veľmi sklamaný z dvojitého metra publikácii. Ak v mojom prípade žiadali o vynechanie z nominácie, v jeho prípade mali lobovať za odobratie čestného kapitánstva národného tímu."

Odmietla ho škola aj sponzori

Nemecký futbalista sa vyjadril aj na adresu sponzorov.

"Vždy som si myslel, že partnerstvá platia v dobrých aj náročných časoch. Nedávno som sa nemohol zúčastniť na návšteve mojej bývalej školy v Gelsenkirchene, keď po ročnom sponzorovaní projektu pre deti dvojica charitatívnych partnerov so mnou dočasne nechce spolupracovať."

Zašli priďaleko, chceli tým proti mne poštvať celé Nemecko.


Mesut Özil, nemecký futbalista

"Okrem toho aj vedenie samotnej školy momentálne nestojí o moju návštevu, keďže sa obávajú možnej reakcie médií. Ako bývalého študenta ma to veľmi ranilo," uviedol Özil.

"Ďalej prišlo k vypovedaniu spolupráce zo strany sponzora zväzu krátko pred plánovaným natáčaním propagačných videí pred šampionátom. Ironické je, že napriek vyhláseniu ministerstva o nelegálnosti produktov sa na rozdiel odo mňa vyhli kritike a nutnosti verejne odôvodniť ich konanie."

"Nájdu sa však aj sponzori, ktorí sú oddaní a skvelo sa s nimi pracuje, keďže ignorujú nezmysly médií a projekty berú profesionálne. Nedávno som takto pomohol 23 deťom v Rusku vybaviť operácie, ktoré im zmenia život. Predtým som sa takto angažoval aj v Brazílii a Afrike, pričom pre mňa ako futbalistu to je tá najdôležitejšia vec, ktorej sa venujem," uviedol Mesut Özil.

"Napriek tomu médiá nešíria povedomie o takýchto projektoch. Pre ne sú fotky s prezidentom či kritika na moju osobu dôležitejšie ako pomoc deťom po celom svete získať prístup k operačným zákrokom," dodal na záver Mesut Özil.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.