Otvárací ceremoniál na Seine? Francúzi majú plán B aj C, v hre je aj presun na štadión

Olympijský štadión v Paríži, známy ako Stade de France.
Olympijský štadión v Paríži, známy ako Stade de France. (Autor: TASR/AP)
TASR|15. apr 2024 o 11:22

Francúzska vláda pre bezpečnostné a logistické obavy už znížila počet divákov na polovicu.

PARÍŽ. Otvárací ceremoniál tohtoročných olympijských hier v Paríži, ktorý organizátori plánujú usporiadať na rieke Seina, by sa mohol presunúť na štadión Stade de France.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že k takému kroku by pristúpili, ak by krajine hrozila veľká bezpečnostná hrozba.

Macron v rozhovore pre francúzske médiá BFM-TV a RMC povedal, že poriadkové sily budú mobilizované na mimoriadnej úrovni pre bezpečnosť podujatia pod holým nebom.

"Ak si však budeme myslieť, že existujú riziká, v závislosti od našej analýzy máme náhradné scenáre. Existujú plány B a C," skonštatoval Macron podľa agentúry AP.

Otvárací ceremoniál je na programe 26. júla a nástup krajín by sa nemal konať na štadióne, ako býva zvykom. Namiesto toho sa budú športovci plaviť na lodiach na rieke Seina.

V záujme obmedzenia bezpečnostných rizík sa organizátori podľa Macrona môžu rozhodnúť skrátiť trasu (pôvodne 6 km) alebo uskutočniť ceremoniál na Stade de France.

Organizátori pôvodne plánovali veľkolepý otvárací ceremoniál až pre 600.000 ľudí, z ktorých väčšina by ho sledovala zadarmo z brehov rieky.

Francúzska vláda však pre bezpečnostné a logistické obavy začiatkom tohto roka znížila počet divákov na polovicu (približne 300.000).

Zároveň sa rozhodla, že z bezpečnostných dôvodov turistom nebude umožnený voľný vstup na otvárací ceremoniál. Zúčastnia sa na ňom len pozvaní hostia.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Otvárací ceremoniál na Seine? Francúzi majú plán B aj C, v hre je aj presun na štadión