Otázka dňa: Bude mať Tomáš Tatar meno na Stanley Cupe?

Oh My Hockey|26. jún 2021 o 08:25

Montreal Canadiens sú vo finále! A stretnú sa s Tampou Bay. Dnes ráno sme uverejnili článok, ktorého nadpis jasne hovorí o tom, že Stanleyho pohár v tejto sezóne získa slovenský hokejista. Zostáva rozhodnúť, či z toho bude obhajoba pre Erika Černáka, alebo prvé víťazstvo Tomáša Tatara v kariére.

Je však nespočetné množstvo ľudí, čo ihneď začali polemizovať. Bude mať Tatar meno na Stanley Cupe, keď momentálne nehrá a je otázne, či vôbec nastúpi do finále?

Nikomu podobné myšlienkové pochody netreba zazlievať - sú logické.

Je zaujímavé, že v prípade slovenského forvarda sa takáto otázka rieši už po druhý raz. Pamätáme si na jeho nie príliš zdarený angažmán vo Vegas. Golden Knights v roku 2018 postúpili do finále a aj vtedy Tatar viac sedel na tribúne ako hral.

Bohužiaľ pre slovenských fanúšikov sa Canadiens bez nášho momentálne najlepšieho útočníka v súťaži darí. Vyhrávajú zápasy, vyhrávajú série a do finále play-off sa dostali po prvýkrát od roku 1993. Najúspešnejší klub histórie môže pridať 24. Stanley Cup a odskočiť od druhého Toronta s náskokom jedenástich titulov. Stačí vyhrať ešte štyri duely.

Máme ale aj dobrú správu. Hoci vo Vegas bolo Tatarovo meno na pohári naozaj veľkým otáznikom, v tomto roku sa nemusíme ničoho podobného báť. Pravidlá NHL sú nastavené jasne a Tatar už pred vyraďovacími bojmi splnil podmienku, ktorá mu dovoľuje byť na Stanley Cupe.

Hráč si na ňom nájde svoje meno, ak:

  1. Za víťazný tím odohral aspoň 41 zápasov základnej časti (polovicu klasickej základnej časti, v tejto sezóne je tento počet zápasov možno nižší).
  2. Za víťazný tím odohral aspoň jeden zápas finálovej série.

Ktovie, či 30-ročný krídelník splní druhú podmienku, avšak aj keby nie, nič to neznamená. Postačuje, ak splní jednu z podmienok, nemusí obidve. Tomáš sa v základnej časti predstavil v 50 stretnutiach a aj keď zažil výkonnostný prepad, na to sa pravidlá NHL nepýtajú.

Hoci Tatar nehrá, prvá podmienka jasne určuje, kto sa k zisku Stanley Cupu pričinil takou mierou, aby na ňom mal vygravírované meno.

Tatar sa po výkonoch v aktuálnom ročníku stretol s početnou kritikou od Slovákov. Je pravdou, že ročník 2020/21 je jeho najslabší od príchodu do Montrealu, avšak v prvých dvoch rokoch patril medzi jednoznačne najlepších i najproduktívnejších hráčov mužstva (vlani vyhral bodovanie o 14 bodov). Ešte vlani by som ho stopercentne označil za najlepšieho slovenského hokejistu súčasnosti.

Dnes vidím, že už ho zrejme definitívne predbehol Erik Černák.

Tatar si pre pokles formy nevybral najlepší rok. Nálepkujú ho ako "hráča nevhodného do play-off", no, bohužiaľ, aj takáto kritika do športu patrí. Nič to ale nemení na fakte, že po dvoch rokoch plných individuálnych úspechov sa teraz konečne môže tešiť i z tímového.

Habs narazia na silnú Tampu, favorita hladného po obhajobe. Avšak - ako nám srdciari z Montrealu ukazujú od začiatku vyraďovačky - papierové predpoklady si pri nich môžeme strčiť niekam.

Nech už to vyhrá jeden alebo druhý - Slovensko po roku bude mať opäť víťaza Stanley Cupu. V minulej sezóne sa rozhodovalo medzi Černákom a Sekerom, v tejto sa bude medzi Černákom a Tatarom.

Nachádzate sa tu: