Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Ostrý začiatok v Beitostölene už aj so Slovákmi

SITA|Publikované 23. nov 2007 o 11:29

BEITOSTÖLEN 23. novembra (SITA) - Počas nadchádzajúceho víkendu sa "naostro" začne nová sezóna vo Svetovom pohári v behu na lyžiach. Po tradičnej októbrovej šprintérskej ouvertúre na düsseldorfskej Rýnskej ...

BEITOSTÖLEN 23. novembra (SITA) - Počas nadchádzajúceho víkendu sa "naostro" začne nová sezóna vo Svetovom pohári v behu na lyžiach. Po tradičnej októbrovej šprintérskej ouvertúre na düsseldorfskej Rýnskej promenáde sa najlepší svetoví bežci stretávajú v nórskom Beitostölene, kde je v sobotu na programe pre mužov pätnástka a pre ženy desiatka voľnou technikou, na nedeľu sú naplánované preteky štafiet. V Düsseldorfe štartovali dve Slovenky - Alena Procházková a Katarína Garajová, ale ani jedna z nich sa nepresadila. Teraz sa v krajine Vikingov predstaví aj trojica slovenských mužov - Martin Bajčičák, Ivan Bátory a Michal Malák. "Pokiaľ všetci zostanú zdraví, čo je základ, môžeme očakávať dobré výsledky," všeobecne naznačil ambície slovenskej mužskej reprezentácie jej tréner Peter Bartoň. Potom však už bol konkrétnejší: "Každé umiestnenie v tridsiatke najlepších je dobré, budeme vďační za každý získaný bod. Za veľmi dobrý výsledok budeme považovať umiestnenie v prvej pätnástke. Chceme sa však aspoň päťkrát dostať do elitnej desiatky a bol by som šťastný, keby aspoň dva - trikrát bol niekto z našich v prvej päťke. To by bol fantastický výsledok. Keď mal Martin Bajčičák najlepšiu sezónu, dosahoval práve takéto výsledky. Vtedy dokonca raz vyhral. Ivan Bátory má tri tretie miesta vo SP. Boli by to špičkové výkony, keby tieto výsledky dokázali zopakovať," skonkretizoval svoje predstavy o sezóne kormidelník slovenských mužov.

"Prvoradé pre mňa bude Tour de Ski," netajil vrchol sezóny Martin Bajčičák. Po predchádzajúcej nie celkom vydarenej sezóne sa vrátil k svojmu bývalému trénerovi Ivanovi Hudáčovi, ktorý sa medzitým stal hlavným koučom slovinskej reprezentácie. So Slovincami absolvoval kompletnú letnú prípravu a slovinský tím mu bude až do konca sezóny 2007/2008 poskytovať technický servis. "Určite nechcem chodiť z pretekov na preteky, ale chcem toho stihnúť čo najviac. V každých pretekoch chcem útočiť na bodované priečky, aby som v celkovom hodnotení Svetového pohára skončil čo najvyššie. To je môj cieľ. Keďže nie sú majstrovstvá sveta ani iné dôležitejšie podujatie, mojím snom zostáva prvá desiatka na Tour de Ski. Rád by som v konečnom hodnotení Svetového pohára skončil do desiateho miesta. Veľmi sa na sezónu teším a dám do toho všetko rovnako ako v predchádzajúcich rokoch," doplnil 31-ročný skúsený bežec ŠKP Štrbské Pleso.

Nemalé ambície má aj jeho o rok starší reprezentačný i oddielový kolega Ivan Bátory: "Vlani mi na tzv. červenú skupinu tridsiatich najlepších bežcov v celkovej klasifikácii Svetového pohára chýbalo pár bodov. Môj cieľ je teraz dostať sa medzi túto elitnú partiu, a to čo najskôr. Začiatok sezóny je pre mňa takmer ideálny. Najskôr skejtová pätnástka v Beitostölene a potom dve klasické pätnástky v Kuusame a Davose. Verím, že sa dokážem presadiť. V lete sme veľa pracovali na zlepšení voľnej techniky, sám som zvedavý, ako som na tom. Trať v Davose mám veľmi rád, zvykne sa mi tam dariť. Potom príde Tour de Ski, na to sa teším. Verím, že ani tam sa nestratím. Vlani to nevyšlo organizátorom v Novom Meste na Morave, dúfam, že teraz sa to nezopakuje. V celkovej klasifikácii SP je mojím cieľom umiestnenie do tridsiateho miesta v dlhých behoch, to by som bol veľmi spokojný," uviedol pred štartom pretekov v Beitostölene Ivan Bátory.

Tretí člen slovenského reprezentačného družstva Michal Malák zatiaľ stále na svoje prvé body vo SP iba čaká. Verí, že táto sezóna bude z tohto hľadiska pre neho prelomová. "Snažil som sa zlepšiť v klasickej technike, ale mojou hlavnou disciplínou zostáva skejtová pätnástka. Práve ňou sa začína Svetový pohár v Beitostölene. Myslím si, že všetci bežci sa v tejto sezóne zamerajú na Tour de Ski. Ani ja nie som výnimka. Veľmi túžim získať prvé body vo Svetovom pohári, to je mojou prioritou," uzavrel mozaiku 27-ročný Michal Malák.

V sobotu sa v Beitostölene začínajú preteky žien o 10.30 h, prvý muž vybehne na trať pol hodiny po poludní. Nedeľňajšie štafety žien budú rovnako od 10.30, muži odštartujú o 12.45 h.


Súvisiace články