Matej Kazár finišuje na štvrtom mieste.
Matej Kazár finišuje na štvrtom mieste. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|26. nov 2017 o 18:38

Slováci zaostali za víťazným Nórskom iba o 7,7 sekundy.

ÖSTERSUND. Prenikavý výsledok dosiahla v úvodnom kole Svetového pohára vo švédskom Östersunde miešaná štafeta slovenských biatlonistov.

Na 2x6 km ženskej a 2x7,5 km mužskej trati skončila v zložení Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Tomáš Hasilla a Matej Kazár štvrtá.

Za víťazným Nórskom zaostala o 7,7 sekundy. Druhé finišovalo Taliansko so stratou 5,3 sekundy, tretie bolo Nemecko (+6,4 sekundy).

Kuzminová bežala najrýchlejšie

Kazár pritom ešte po záverečnej ôsmej streľbe figuroval na druhej pozícii.

Slováci mali na palebnej čiare bilanciu 0+9, Nóri 0+13, Taliani 1+6 a Nemci 0+10.

V akcii bolo celkovo 24 štvoríc.

Práve streľba vzbudzovala pod umelým osvetlením najväčšie obavy. Pri mierení ostré svetlo dopadalo na mieridlá a dosť zneisťovalo. Medzi 24 štafetami sa snažilo slovenské napraviť dojem z výsledku singlovej štafety.

Od Paulíny Fialkovej a Anastasie Kuzminovej sa žiadalo vytvoriť solídnu pozíciu v popredí a od Hasillu a Kazára ju udržať, prípadne aj zlepšiť.

V singl štafetách sa Francúzsku nepodarilo zopakovať víťazstvo z vlaňajška, rovnaký pokus malo pred sebou Nórsko. A bolo úspešné.

Fialková (ležka 0+2, stojka 0+1) síce prvé dve rany minula, no časová strata na devätnástom mieste pri jej rýchlom behu veľká nebola - len 27,6 sekundy.

Na druhý úsek poslala Kuzminovú na štvrtom mieste a s odstupom len 7,5 s za vedúcim Švédskom. Pozoruhodný bol najmä jej bežecký čas, ktorý bol zo všetkých súperiek na prvom úseku najrýchlejší.

Podiel na úspechu Slovákov mala aj Anastasia Kuzminová (vľavo).
Podiel na úspechu Slovákov mala aj Anastasia Kuzminová (vľavo). (Autor: TASR/AP)

Druhé najlepšie umiestnenie

Kuzminovej presná streľba v ležke spôsobila, že vyrazila na trať prvá, bravúrne zvládla aj stojku a po prvej ženskej polovici pretekov figurovalo Slovensko na druhej pozícii, len 3,6 sekundy za Fínskom a 10,2 sekundy pred Nemeckom.

0+9

bola strelecká bilancia slovenského kvarteta.

Na treťom úseku Tomáš Hasilla (0+2, 0+0) neustále udržiaval nádej na prenikavý výsledok. Jeho stojka bola perfektná a priradila mu druhú priečku, na odovzdávke o 23,4 sekundy za Talianskom.

Matej Kazár (0+3, 0+1) sa vyhol v ležke trestnému okruhu, no keďže Talian Hofer si musel jedno odkrúžiť, zostal na 2. mieste za Nórom Svendsenom.

Bežecky Kazár niečo stratil, pred záverečnou streľbou stojmo klesol na štvrté miesto, no v tesnom závese za Talianskom a Nemeckom.

Kazár s jedným dobíjaním v stojke opäť poskočil na druhé miesto, prenasledovaný Hoferom a Peifferom.

V samom závere už so silami nestačil a finišoval štvrtý.

Pre Slovensko je to druhé najcennejšie umiestenie v mix štafetách, keď sa priblížilo historickému stropu - 3. miestu v Kontiolahti v sezóne 2011/2012.

Zemiaková medaila? Čo by sme za ňu pred štartom dali, keby nám niekto povedal, že takto dopadneme.

Milan Gašperčík, tréner mužskej reprezentácie

"Vstup do sezóny sme si predstavovali dobrý, ale takýto, že budeme mútiť priebeh na špici, je naozaj nečakané," radoval sa tréner mužskej reprezentácie Milan Gašperčík.

"Sme veľmi spokojní. Baby boli parádne, muži sa nestratili. Zemiaková medaila? Čo by sme za ňu pred štartom dali, keby nám niekto povedal, že takto dopadneme. Ku koncu sme túžili byť do tretieho miesta, ale boli pred nami lepší, no radosť sa nám nezmenšila," dodal šťastný Milan Gašperčík.

Ohlasy po pretekoch:

Paulína Fialková: "Aj pre nás je tento výsledok trochu prekvapením. Samozrejme, cítime sa skvelo. Napokon sme skončili kúsok od medailových pozícií a o to viac dúfame, že nabudúce nám to vyjde."

Anastasia Kuzminová: "Je to veru dobrý vstup do sezóny a azda si to v takto pozitívnom duchu viackrát zopakujeme.

Tomáš Hasilla: "Ja aj celý tím môžeme byť spokojní s behom i streľbou. Máme povzbudivú motiváciu do pokračovania sezóny.

Matej Kazár: "Som veľmi šťastný. Vo finiši to bolo nesmierne ťažké, mal som v ňom silných súperov."