Slovenskí hokejbalisti sa stali majstrami sveta po štvrtýkrát za sebou

Na snímke uprostred Matúš Lipták (Slovensko), vpravo brankár Villehart Kuusamo, vľavo Taneli Marjeta obaja (Fínsko) vo finálovom zápase majstrovstiev sveta v hokejbale mužov Slovensko – Fínsko v Košiciach v sobotu 22. júna 2019. (Autor: Milan Kapusta TASR)
Športové prenosy SME|22. jún 2019 o 16:00

Slováci porazili Fínov 4:3.

MS v hokejbale 2019 - finále:

Slovensko - Fínsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)

Góly: 16. Martinusík, 26. Božík (Lipták, Cibík), 36. Oravec (Teplický), 42. Teplický (Oravec, Bujdák) - 29. Vuorenmaa (Pietsalo, Nieminen), 38. Lampo (Nieminen, Kangas), 45. Viitanen

Slovensko: Polc - Minárik, Salajka, Bujdák, Blahut, Vidlár, Gajdoš, Doskočil, Horváth - Rampáček, Piják, Martinusík - Božik, Rufati, Lipták - Teplický, Svitana, Oravec - Poliaček, Cíbik, Tomka - Vozár, Olejník

Fínsko: Kuusamo - Ahola, Koivisto, Lindfors, Marjeta, Nieminen, Väänänen, J. Viitanen, L. Viitanen - Hukki, Hyvönen, Jeskanen, Kangas, Karniemi, Lampo, Mäenlanen, Pietsalo, Pohjola, Pukema, Sirkkala, A. Viitanen, Vuorenmaa

ONLINE PRENOS: Slovensko - Fínsko >>>

KOŠICE. Slovenskí hokejbaloví reprezentanti zvíťazili vo finále majstrovstiev sveta organizácie ISBHF v Košiciach (14. - 22. júna) nad Fínskom tesne 4:3 (0:0, 2:1, 2:2) a získali štvrtý titul svetových šampiónov v sérii.

Domáci tím napodobnil historický zápis Kanaďanov z rokov 2001 - 2007, ktorí taktiež ovládli štyri turnaje za sebou.

Navyše, Slováci sú v počte medailí najúspešnejším mužstvom v dejinách svetových šampionátov. Cenný kov získali na všetkých doterajších trinástich podujatiach, aktuálne majú bilanciu 5-2-6.

Fíni si vybojovali vôbec prvú medailu z pôdy MS, podarilo sa im to na piaty pokus. Do tohto roka bolo ich najlepším výsledkom siedme miesto.

Momentky z finálového zápasu MS v hokejbale 2019 Slovensko - Fínsko: fotogaléria

19.3.2020

Slováci išli v Steel aréne zásluhou Martinusíka a Božíka do vedenia 2:0, ale Fíni ešte pred druhou prestávkou skorigovali počas presilovky na 1:2.

Zverenci trénera Mojmíra Hojera prežili v úvode tretej tretiny oslabenie a vzápätí Oravec odčinil svoje vylúčenie gólom na 3:1.

Severania sa však vzápätí opäť dotiahli na kontaktný gól, Teplický však v 42. min spečatil vydretý slovenský triumf nad prekvapením turnaja. Nič na tom nezmenilo ani fínske skorigovanie 41 sekúnd pred koncom na 3:4.

Fíni ani na druhý pokus na šampionáte nenašli recept na domáci tím, v jeho úvode vyhrali 2:1.

ONLINE PRENOS: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale 2019, finále, LIVE)

Majstrovstvá sveta mužov
22.06.2019 o 19:00
Prenos
Trináste MS v hokejbale napísali silné príbehy a naplnil sa pre Slovensko ten najlepší scenár. Ja vám ďakujem za pozornosť počas celého šampionátu a neostáva mi nič iné, len sa rozlúčiť.
Slovensko je majstrom sveta! Štvrtýkrát po sebe sme dokázali vyhrať MS v hokejbale, celkovo piaty raz a vyrovnali sme sa Kanade. Hráči už majú na sebe majstrovské tričká s menom Danko a číslom 16. Len pred pár týždňami nás totiž opustil po ťažkej chorobe reprezentačný tréner Dušan Danko, takže tento titul je pre neho.
Koniec zápasu.
44:38
Oravec nezakončil do prázdnej brány. Dostal sa aj k dorážke, ale minul.
44:19
Nehrá sa, pretože rozhodcovia riešili čas, ktorý sa asi zastavil.
44:19
44:19
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETFínsko dáva gól!
Nádej Suomi ešte žije. LAURI VIITANEN poslal bombu od modrej čiary. Tento pokus ešte asi niekto tečoval a Polc ostal bez šance.
44:11
Fíni veľmi dobre zakombinovali, poslali to do bránkoviska, kde v skrumáži fantasticky zasiahol Polc.
43:44
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETKuru na striedačke, Fíni budú hrať v šestici.
43:44
Oddychový čas Fínska.
43:44
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETJohannes Pukema vystrelil do prilby Patrika Polca, ktorá spadla. Rozhodcovia si to nevšimli, takže sa chvíľu hralo, no náš gólman bol ochotný hrať aj bez nej. Nakoniec sa pískalo.
43:25
Naši rozohrávali dosť riskantne, ale loptičku sme dostali do útočného pásma, kde ju Slováci znova držia.
42:49
Dostali sme loptičku do útočného pásma, nebol z toho icing. Sekundy našetril Svitana.
42:21
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETStriedanie v tíme Fínsko: z ihriska odchádza Villehart Kuusamo, prichádza Kuru.
42:21
Fínsko sa nevie dostať do nášho pásma, alebo sa tam neudrží. Naši predvádzajú fantastické bránenie. Steel Arena na nohách.
41:17
41:17
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETSlovensko dalo gól!
Boris Oravec potiahol akciu dvoch proti jednému. Vystrelil, Kuusamo vyrazil pred seba a LIBOR TEPLICKÝ strieľa možno rozhodujúci gól.
40:58
Zakázané uvoľnenie Slovenska.
40:39
Fíni začínajú postupne stupňovať svoj tlak, musíme si dávať veľký pozor. Už naozaj ide do tuhého.
40:02
Oddychový čas Slovenska.
40:02
Jeden z Fínov takmer trafil loptičku z voleja pred našou bránou, čo by bola obrovská šanca. Nakoniec minul. Slovenský icing.
39:06
Nahodenie na zadný mantinel sa odrazilo do nášho bránkoviska, Polc si dal veľký pozor, pretože už tam dobiedzali Fíni.
38:34
Po súbojoch pri mantineli sa hra prerušuje, vhadzovať sa bude pred Kuusamom.
Medzitým si môžeme povedať, že v zámorí prebieha draft NHL. Aktuálne sme v polovici tretieho kola. Na rad ešte neprišiel žiadny slovenský hráč.
37:50
Podľa všetkého chvíľu hrať nebudeme, pretože Fíni pri oslave vrazili do plexiskla a to opustilo svoje miesto. Problémy ako na hokejových MS. Tam sa nehralo minimálne desať minút, takže asi máme čas.
37:50
37:50
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETFínsko dáva gól!
Patrik Polc vybehol z vlastnej brány v snahe rozohrať, no o loptičku prišiel. Prvú strelu síce ešte vyrazil, nakoniec dorazil až do siete TONI LAMPO.
37:11
Prudké nahodenie od modrej čiary narobilo problémy, Polc si dal veľký pozor.
36:46
Alex Hukki loptičku v dobrej streleckej pozícii, jeho pokus z ľavého kruhu len tesne minul bránu.
35:59
Fínsko bude musieť byť už veľmi aktívne. Naši určite budú chcieť kaziť hru a nedostávať sa pod tlak.
35:18
35:18
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETSlovensko dalo gól!
BORIS ORAVEC odčinil svoju chybu, keďže sme inkasovali pri jeho vylúčení. Teraz bol na konci krásnej akcie s Teplickým. Ten poslal prihrávku pred bránu a Oravec z prvej prestrelil Kuusama.
34:13
Nevieme sa dostať z vlastnej tretiny, aj keď máme loptičku. Navyše Fíni vystihli rozohrávku, strela z toho nebola.
33:21
Zakázané uvoľnenie Slovenska.
32:36
Naši pri rozohrávke prihrali aj na Polca. Ten je známy svojou fantastickou prácou hokejkou.
31:53
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETMikko Hyvönen sa dostal cez dvoch našich hráčov do veľkej šance, Polc však skvele zasiahol. Naši vyhodili na icing.
30:55
Boris Oravec po príchode z trestnej lavice potiahol loptičku do útočného pásma, jeho pokus ale neprešiel na bránu Kuusama.
30:38
Slovensko hrá s piatimi hráčmi.
30:01
Začala sa tretia tretina.
Fínsko malo v druhej tretine oveľa viac z hry, ale naši znova predvádzajú obrovskú bojovnosť. Dokonca sme išli do vedenia zásluhou Martinusíka, potom sa trafil Božík. Fín Vuorenmaa znížil, náš súper začne tretie dejstvo presilovkou.
30:00
Druhá tretina sa skončila.
29:15
Presilovka Fínska pokračuje. Naši však vyhodili a aspoň na chvíľu sa oslobodili.
28:38
28:38
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETFínsko dáva gól!
Outsider finále sa dočkal tiež. Po rane z diaľky Polcovi ešte pomohla žrď, ale k dorážke sa dostal JAAKKO VUORENMAA a dotlačil to do siete.
28:18
Toni Jeskanen vypálil od modrej čiary, obetavo loptičku zrazil Božík. Následne sme zablokovali ďalšie pokusy, znova obrovská bojovnosť.
27:53
Vylúčenie v tíme Slovensko (Boris Oravec).
27:17
Teplický je pri mantineli sám, aj tak drží loptičku a nepožičiava ju fínskym hráčom. Parádna práca.
26:36
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETFíni sa dostali do krásnej kombinačnej akcie. Razom bol pred Polcom sám Mikko Hyvönen, no náš gólman vytiahol parádny zákrok. Ešte tam bol aj Salajka.
25:34
25:34
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETSlovensko dalo gól!
Tak toto je fantázia! Prečkali sme veľký tlak Fínov a dali druhý gól. Znova je to backhandom. Po otočke prekvapil obrancov aj Kuusama MIROSLAV BOŽÍK.
24:51
Po buly v útočnom pásme pálil Lipták. Kuusamo si po dlhom čase pripísal zákrok.
24:38
Tentoraz sme sa konečne my zdržali v útočnom pásme. Boli to síce len pri mantineloch, avšak už sa nemusíme nejakú chvíľu brániť.
23:41
Konečne sme dostali loptičku za červenú čiaru. Poslednú necelú minútku však Fíni aspoň nestrieľali, aj keď boli aktívni.
22:49
Naši hráči teraz nevedeli kam skôr. Fínsko nás poriadne točí v našom pásme.
22:36
22:36
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETĎalší voľný hráč pred našou bránou. Polc si vystúpil, nakoniec nezasahoval, pretože tento pokus išiel tesne vedľa troch žrdí.
21:19
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETLoptička sa pohybuje pri mantineli za našou bránou. Dokonca sa dostala pred ňu, avšak backhandový pokus išiel aj so šťastím nad.
20:37
Slovensko si musí vstúpiť do svedomia, tento úsek stretnutia nám rozhodne nepatrí a môžeme na to doplatiť.
19:37
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETJuuso Nieminen bol úplne sám medzi kruhmi, teraz sme výrazne prepadli. Fantasticky nás ale podržal Polc.
18:38
V posledných desiatkach sekúnd je Fínsko nasťahované v našom pásme. Po pokus cez obranu zasahoval Polc.
17:26
Na druhej strane pálil Tomka. Kuusamo mal problém so zákrokom, takmer to za neho prešlo.
17:12
Fíni veľmi dobre napádali našich v slovenskom obrannom pásme, zakončenie z toho nebolo žiadne.
16:36
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETPatrik Polc podržal náš tím. Prvú strelu vyrazil pred seba, potom prišiel backhand, ktorý poslal Johannes Pukema. Bola to dobrá šanca.
16:09
Zakázané uvoľnenie Fínska.
15:54
Patrik Svitana získal loptičku pri mantineli, dostal ju pred bránu, avšak pokus Oravca bol zablokovaný.
15:10
15:10
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETSlovensko dalo gól!
JAROSLAV MARTINUSÍK sa vrátil z trestnej lavice, získal loptičku od obrancu Fínska a backhandom nedal šancu Kuusamovi. No povedzte mi, kto iný by mal dnes otvoriť skóre?!
15:01
Slovensko hrá s piatimi hráčmi.
15:01
Začala sa druhá tretina.
Finálový zápas MS 2019 je po prvej tretine nerozhodný 0:0. Nejaké šance sme videli na oboch strán, no na prvý presný zásah stále čakáme.
15:00
Prvá tretina sa skončila.
14:26
Lauri Viitanen neprestrelil našich, okamžite mu do tohto pokusu padol Boris Oravec.
13:58
Fínsko hrá presilovku dobre, drží nás v obrannom pásme. Musíme sa brániť s vypätím všetkých síl.
13:15
Lauri Viitanen poslal poriadnu bombu od modrej čiary, tento pokus smeroval len tesne nad bránu Polca.
13:01
Vylúčenie v tíme Slovensko (Jaroslav Martinusík).
12:22
Božík sa z krídla znova dostal do zakončenia. Kuusamo mu loptičku vyrazil pred nos, cez obrancu to náš útočník na dorážku nemal.
11:51
Zakázané uvoľnenie Fínska.
11:31
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETMohli sme ísť do prečíslenia, avšak Boris Oravec vystrelil a Kuusamo vyrazil pred seba. Svitana prišiel po sekere o hokejku, nepískalo sa.
10:57
Piják a Rampáček opäť zahrozili, zmätok pred bránkou Kuusama neskončil gólom.
10:33
Rampáček potiahol akciu do útočného pásme. Spomedzi dvoch obrancov Fínska zakončil backhandom Piják, Kuusamo zasiahol lapačkou.
09:35
09:35
Zakázané uvoľnenie Fínska.
08:55
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETBožík sa dostal k prihrávke pred bránou súpera. Kuusamo už ležal, náš hráč zakončil tesne vedľa bránky.
08:39
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETSlovensko prešlo do prečíslenia troch proti dvom. Teplický nastreľoval pred bránu, kde bol Oravec, avšak tečovať nedokázal a Kuusamo zasiahol.
07:52
Zakázané uvoľnenie Slovenska.
07:29
Lampo sa chcel individuálne dostať až do veľkej šance, avšak jeden z našich bekov veľmi dobre zahral telom a odstavil ho čisto.
06:49
Rampáček strieľal takmer od modrej čiary. Kuusamo loptičku znova len vyrazil pred seba, pred Pijákom ju hneď aj pokryl.
06:32
Zakázané uvoľnenie Fínska.
06:09
Slovenskí hráči si na útočnej modrej čiare nerozumeli, vystavili sme sa do postavenia mimo hry.
05:43
Fínsko je teraz nebezpečné, pokus z diaľky neprešiel. Predviedli sme ďalší skvelý blok.
05:18
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETFíni sa dostali do zaujímavého náznaku šance, zakončenie zblízka však pokryl brankár Polc.
03:50
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETBujdák poslal bombu zo stredného pásma. Kuusamo loptičku len vyrazil pred seba, lenže dvaja naši ju nedorazili do bránky.
03:42
Zakázané uvoľnenie Fínska.
03:02
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETTomka sa rútil prakticky sám na bránku súpera. Kuusamo vyrazil a Poliaček trafil z dorážky jeho vyrážačku.
02:44
Patrik Polc zakročil proti tvrdej rane po buly, potom spadol, ale bude v poriadku.
02:39
Zakázané uvoľnenie Slovenska.
02:09
Zakázané uvoľnenie Fínska.
01:39
Po úvodnej šanci je to opatrné, hráme s loptičkou v strednom pásme alebo v tom našom.
01:09
Zakázané uvoľnenie Fínska.
00:48
Takmer úplne zaplnená Steel Arena od úvodu ženie našich chlapcov za víťazstvom.
00:09
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETJaroslav Martinusík bol sám pred brankárom súpera už po deviatich sekundách, ale Kuusamo mu zmenšil strelecký uhol a zasiahol.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
ONLINE: Slovensko - Fínsko (MS v hokejbale, finále) | SPORTNETMilan Rampáček odohrá dnes posledný zápas v národnom tíme. Niekoľko slov mu chcel povedať spoluhráč a veľký kamarát Jaroslav Martinusík, ale namiesto toho si kľakol pred fotografku, ktorou bola jeho priateľka a požiadal ju o ruku. Povedala áno. Nádherný moment pred finále MS v hokejbale.
Úvodné zostavy:

Slovensko: Polc (Buliš, Bolibruch) – Blahút, Bujdák, Doskočil, Gajdoš, L. Horváth, Tomka, Minárik, Salajka – P. Svitana, Cibík, Božík, Lipták, Martinusík, L. Olejník, B. Oravec, Poliaček, Rampáček, J. Rufati, Teplický, Vozár, Piják

Fínsko: Kuusamo (Kuru) – Lindfors, Koivisto, Ahola, Marjeta, L. Viitanen, Väänänen, Nieminen, J. Viitanen – Vuorenmaa, A. Viitanen, Sirkkala – Kariniemi, Jeskanen, Pohjola – Hukki, Hyvönen, Pukema – Pietsalo, Kangas, Lampo.
Slovensko na MS 2019 obhajuje víťazstvo. Naši reprezentanti sa tešili z titulu majstrov sveta trikrát po sebe, celkovo štyrikrát a teraz môžu na domácej pôde, v košickej Steel Arene, zaknihovať aj štvrtý zlatý úspech po sebe.

Zatiaľ sme ani raz na dvanástich šampionátoch neobišli bez medaily. K štyrom zlatám Slováci pridali dva striebra a šesť bronzov. Máme teda dvanásť medailí. Česi vlastnia jedenásť (3-5-3) a Kanada desať (5-3-2), no najčastejšie získala zlato. Celkovo sa tešilo z cenného kovu iba šesť krajín. Okrem tejto trojice ešte India (jedno striebro), USA (jedno striebro) a Taliansko (jeden bronz).

Hrací formát MS 2019 prináša dve skupiny po päť tímov. Slovensko má za súperov v áčku Česko, USA, Fínsko a Veľkú Britániu. "Béčko" tvoria Kanada, Grécko, Švajčiarsko, Taliansko a Haiti. Hrá sa 3 x 15 minút, prestávka 10 minút. Finále je na program v sobotu 22. júna.

Program Slovenska v základnej skupine na MS:

piatok 14. júna: 18.30 Fínsko – Slovensko 1:2 (Bujdák, Rampáček)
sobota 15. júna: 18.00 Slovensko – USA 3:2pp (Vozár, Teplický, Svitana)
nedeľa 16. júna: 17.00 Veľká Británia – Slovensko 1:8 (Piják 2, Lipták 2, Blahút 2, Lipták Olejník, Poliaček)
utorok 18. júna: 17.00 Slovensko – Česko

Konečná tabuľka skupiny A

1. Česko 12 bodov
2. Slovensko 8 bodov
3. Fínsko 6 bodovUSA 4 body
4. USA 4 body
5. Veľká Británia 0 bodov

Konečná tabuľka skupiny B

1. Kanada 12 bodov
2. Grécko 9 bodov
3. Taliansko 6 bodov
4. Švajčiarsko 3 body
5. Haiti 0 bodov

Cross-over game

USA – Hong Kong 14:1
Švajčiarsko – Kajmanské ostrovy 8:0

Štvrťfinále

Grécko – Fínsko 2:3
Kanada – USA 4:2
Slovensko – Taliansko 3:2
Česko – Švajčiarsko 4:1

Semifinále

Kanada – Slovensko 1:6
Česko – Fínsko 1:2pp

O 3. miesto

Kanada – Česko

Finále

Slovensko – Fínsko (22.6.2019 o 19:00)

Nominácia Slovenska na MS

Brankári:
Matej Bolibruch (HBK Kometa Vrútky), Peter Buliš (HBK PROTEF Považská Bystrica), Patrik Polc (ŠKB Martin)

Obrancovia: Jozef Minárik (LG Slovmatic Bratislava), Roman Bujdák (HBK PROTEF Považská Bystrica), Lukáš Horváth, Pavol Blahut (obaja Leaders Ružinov), Ivan Gajdoš (HBK Nitrianski Rytieri Nitra), Peter Doskočil (ŠK 98 Pruské), Tomáš Vidlár (HBK Kometa Vrútky), Michal Salajka (HBK Hokejmarket Skalica)

Útočníci: Matúš Lipták, Lukáš Olejník, Libor Teplický, Patrik Svitana (všetci MŠK Autostyle Kežmarok), Milan Vozár, Marcel Cíbik (obaja ŠK 98 Pruské), František Poliaček (ŠKB Martin/HBK Diaková), Lukáš Tomka (ŠKB Martin), Milan Rampáček, Jaroslav Martinusík (obaja HBK Hokejmarket Skalica), Miroslav Božík (HBK Hokejmarket Skalica/Jokerit Petržalka), Lukáš Piják, Jakub Rufati, Boris Oravec (všetci HBK PROTEF Považská Bystrica)

Tréneri: Marián Gregorík, Mojmír Hojer
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:00.

Súvisiace články