Rakúšania vypadli z elitnej kategórie, Taliani rozhodli v siedmej sérii nájazdov

Momentka zo zápasu Rakúsko - Taliansko na MS v hokeji 2019.
Momentka zo zápasu Rakúsko - Taliansko na MS v hokeji 2019. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|20. máj 2019 o 20:15

Diváci sa dočkali málo vídanej drámy.

MS v hokeji 2019 - skupina B

Rakúsko - Taliansko 3:4sn (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) - 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), rozhod. sam. nájazd premenil: McMonagle

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Tufts (USA) - Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR), 9085 divákov

Rakúsko: Kickert - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter - Schneider, T. Raffl, Herburger - M. Raffl, Hofer, Komarek - Rauchenwald, Zwerger, Haudum - Ganahl, Hundertpfund, Cijan - Obrist

Taliansko: Andreas Bernard - Trivellato, Hofer, McMonagle, Helfer, Tauferer, L. Zanatta, Pavlu, Marchetti - Gander, Andergassen, Traversa - S. Kostner, Bardaro, Miceli - Insam, Ramoser, Rosa - Hochkofler, De Luca, Lambacher

BRATISLAVA. Reprezentanti Talianska sa aj o rok predstavia v elitnej kategórii majstrovstiev sveta, zatiaľ čo sa s ňou rozlúčili hráči Rakúska.

Rozhodlo o tom pondelňajšie stretnutie v rámci B-skupiny na MS v hokeji 2019, v ktorom Taliani triumfovali nad Rakúšanmi 4:3 po samostatných nájazdoch.

Skóre otvoril v 10. minúte taliansky útočník Anthony Bardaro, ale Rakúšania ešte v úvodnej tretine otočili stav vo svoj prospech zásahmi Manuela Ganahla a Michaela Raffla.

Druhé dejstvo patrilo hráčom z Apeninského polostrova. V 35. minúte vyrovnal Simon Kostner a Talianov poslal do opätovného vedenia Marco Rosa.

MS v hokeji: Momentky zo zápasu Rakúsko - Taliansko: fotogaléria

21.5.2019

Hneď v úvode tretej tretiny bol však stav opäť nerozhodný, keď sa druhýkrát v stretnutí presadil útočník Philadelphie Raffl.

Ďalší gól viac ako 9000 divákov na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu už nevidelo a víťaza určili až nájazdy, v ktorých boli úspešní Taliani.

Rozhodujúci nájazd premenil v siedmej sérii obranca Sean McMonagle.

Online prenos: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE, NAŽIVO, B-skupina, Bratislava)

Majstrovstvá sveta Skupina B 2018/2019
20.05.2019 o 20:15
Rakúsko
3:4
(2:1, 0:2, 1:0, 0:0, 0:1)
66' minúta
Ukončený
Taliansko
Prehľad
Góly a asistencie: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) – 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), rozh. náj. McMonagle. Rozhodca: Hribik (ČR), Tufts (USA) – Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR). Diváci: 9 085.
Prenos
To je odo mňa z tohto dramatického zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.
Rakúsko nezvládlo kľúčový zápas MS a po prehre po nájazdoch s Talianskom zostupuje do nižšej divízie. Rakúšania boli strelecky aktívnejší, v druhej a vo väčšine tretej tretiny ale predviedli veľmi pasívny a nezáživný výkon, ktorým dostali do hry svojho súpera a ten svoju šancu nepustil. Taliani prežili i rakúske šance v predĺžení a v 7. sérii nájazdov rozhodol Sean McMonagle o ich záchrane. Tím z Apeninského polostrova sa tak dokázal zachrániť napriek tomu, že v predošlých šiestich zápasoch strelil jediný gól. Rakúšania nedokázali zopakovať svoj vlaňajší úspech a o rok na MS vo Švajčiarsku ich neuvidíme.

Strely na bránku: 41:23
Keďže tento zápas bol posledný pre oba tímy, tak sú z nich vyhlásení i ich najlepší hráči na MS.

Za Rakúsko sú ocenení Dominique Heinrich, Michael Raffl a Alexander Rauchenwald. Na talianskej strane sú ako najlepší hráči vybraní Simon Kostner, Armin Helfer a Marco Rosa.
Najlepší hráči zápasu:

Rakúsko – Michael Raffl
Taliansko – Anthony Bardaro
Koniec zápasu.
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETV samostatných nájazdoch zvíťazilo Taliansko.
Rozhodujúci nájazd premenil učebnicovým bekhendovým blafákom SEAN MCMONAGLE.
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETSean McMonagle predviedol dokonalý bekhendový blafák a puk poslal ponad lapačku rakúskeho brankára Kickerta do bránky. Taliansko vyhráva a zachraňuje sa v najvyššej divízii MS!
Peter Schneider sa pokúsil o kľučku do bekhendu, tú ale Bernard vystihol a vyrážačkou vyrazil puk.
Angelo Miceli si potiahol puk od ľavého mantinelu a urobil výborný forhendový blafák, Kickert ale pri svojej pravej tyčke nechal betón. Miceli pukom doslova narazil o tyčku.
Konstantin Komarek skúsil taktiež priamu strelu medzi betóny, Bernard však už bol tentokrát pripravený.
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETAlexander Rauchenwald namieril bez nejakého blafáku priamo medzi Bernardove betóny. Je znovu vyrovnané! Rakúšania budú začínať ďalšiu sériu a pokračovať sa už bude rýchlou smrťou.
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETMarco Rosa najprv naznačil strelu a potom skvelým bekhendovým blafákom poslal puk medzi Kickertove betóny. 2:1 pre Taliansko!
Dominique Heinrich sa snažil o strelu nad Bernardovu lapačku, taliansky brankár však dokázal puk jej okrajom vytečovať do hornej žŕdky svojej brány!
Armin Hofer bez veľkého premýšľania vystrelil nad ľavý betón, pripravený Kickert však túto strelu zastavil.
Michael Raffl urobil dobrý forhendový blafák, v rozhodujúcom momente pri snahe zasunúť puk okolo pravého Bernardovho betónu do bránky mu však puk ušiel.
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETAngelo Miceli si prehodil puk na forhend a rýchlou strelou pomedzi betóny brankára Kickerta vyrovnáva na 1:1!
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETKonstantin Komarek predviedol učebnicový forhendový blafák, ktorým poslal Bernarda na opačnú stranu a puk zasunul okolo jeho pravého betónu do bránky. 1:0 pre Rakúsko!
Anthony Bardaro naznačil strelu a potom strhol puk rýchlo doprava, ten sa mu však len zviezol po hokejke, a tak trafil Kickertov betón.
Manuel Ganahl skvelým blafákom do bekhendovej strany natiahol Bernarda, nedokázal však zdvihnúť puk nad jeho ľavý betón.
Sean McMonagle rýchlym forhendovým blafákom do ľavej strany tesne minul rakúsku bránku.
Samostatné nájazdy začínajú.
Začínať budú Taliani.
Momentálne prebieha úprava ľadu pred samostatnými nájazdmi.
Rakúšania boli v predĺžení výrazne lepší, ani jednu zo svojich šancí ale nedokázali využiť. Skvelé zákroky predviedol brankár Andreas Bernard, ktorý udržal taliansku šancu na záchranu. Jedno prečíslenie mali i Taliani, ani oni ale neboli úspešní. Čakajú nás tak samostatné nájazdy, ktoré rozhodnú o zostupujúcom tíme a o tíme, ktorý sa zachráni.

Strely na bránku v predĺžení (celkovo): 6:3 (41:23)
65:00
Predĺženie sa skončilo.
64:41
Schneider nahodil puk na Thomasa Raffla, ten ale nemá komu prihrať. Predĺženie sa chýli ku koncu.
64:08
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETTaliani sa po prepadnutí dvojice Rakúšanov pri striedaní dostali do prečíslenia 2 proti 1. Ramoser sa rozhodol z pravej strany zakončovať sám, strelu k bližšej žŕdke však Kickert skvelým zákrokom vyrazil.
63:45
Podarilo sa to práve včas. Komarekova kľučka proti Ramoserovi nebola úspešná a Heinrich musel zastaviť kolmú prihrávku na Rosu.
63:17
Taliani na chvíľu zaútočili, potom ale o puk v útočnej tretine prišli. Rýchlo sa musia vrátiť dozadu.
62:38
Taliani sa väčšinu predĺženia len bránia. Zwerger obkrúžil s pukom celú taliansku tretinu, nedokázal však prihrať nikomu a puk mu nakoniec pri oblúku za bránkou Bernarda ušiel.
62:23
62:23
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETHeinrich sa natlačil opäť z ľavej strany do koncovky, ktorú vyrazil Bernard pred seba do výšky. Haudum ešte sklepával tento vysoký puk na taliansku bránku, Bernard bol ale znovu na svojom mieste a puk chytil.
62:13
Ďalší útok červených končí ofsajdom.
62:08
62:08
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETObrovská šanca Rakúšanov! Komarek sa z ľavej strany dostal pred bránku okolo kompletnej trojice Talianov, bekhendom ale puk dobre netrafil a poslal ho len k brankárovi Bernardovi.
61:48
Zwerger skúsil zaskočiť strelou spoza obrancu z osi ihriska talianskeho gólmana, Bernard bol pripravený a puk chytil do lapačky.
61:29
Herburgerovi puk preskočil na útočnej modrej hokejku, našťastie pre Rakúšanov však Taliani už odišli striedať.
61:19
Thomas Raffl obišiel talianskeho obrancu a strieľal z ľavého kruhu, Bernardovu bránku však minul.
60:56
Rakúšania znovu vyhrali buly a znovu začínajú akciu z vlastnej tretiny.
60:38
Michael Raffl zaviezol puk do talianskej tretiny, Ramoser ho ale oň obral a sám okamžite vyštartoval dopredu. Kickert jeho strelu zápästím z ľavého kruhu chytil.
60:13
Rakúšania vyhrali vhadzovanie a začínajú svoj útok z vlastného pásma.
60:01
Začalo sa predĺženie.
Predĺženie sa začne približne o 22:24.
Podobne ako v Košiciach, i v Bratislave, rozhodne o zachránenom a zostupujúcom tíme predĺženie. Rakúšania vstúpili do tretej tretiny veľmi aktívne a dočkali sa vyrovnania, potom sa ale vrátili k svojej pasívnej hre a Taliani mali niekoľko možností rozhodnúť. Avšak nepodarilo sa im to a my sa môžeme tešiť na drámu pri hre 3 proti 3.

Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 13:6 (35:20)
60:00
Tretia tretina sa skončila.
59:37
Heinrichovo nahodenie tesne minulo taliansku bránku a Michael Raffl bol potom s pukom vytlačený do rohu talianskej tretiny.
59:06
Posledná minúta riadnej hracej doby. Rakúšania sa snažia rozhodnúť ešte v 60 minútach a tlačia sa do útočného pásma.
58:35
Komarek strieľal hneď po vyhranom vhadzovaní, Bernardovu bránku ale minul. Bernard potom zlikvidoval i tvrdú strelu Schumniga od modrej.
58:28
Taliani vyhadzujú puk na zakázané uvoľnenie. Zbytočné nedorozumenie pri prechode stredného pásma.
58:00
Rakúsko v plnom počte.
57:53
Rakúšania pred koncom oslabenia získavajú puk a nahadzujú puk na zadný mantinel.
57:30
Rakúšania už nepúšťajú Talianov znovu do svojho pásma a znovu vyhadzujú puk za taliansku svätyňu.
57:16
57:16
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETSimon Kostner dostal puk presne medzi kruhy a jeho tvrdú ranu musel vyraziť skvelým zákrokom rakúsky brankár David Kickert.
56:20
Taliani sú nasťahovaní v útočnej tretine a kombinujú popri mantineloch.
56:00
Vylúčenie v tíme Rakúsko (Alexander Pallestrang – 2 min., sekanie).
56:00
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETHofer peknou zadovkou na pravej strane našiel voľného Pallestranga, ktorého strelu na dvakrát zlikvidoval Bernard. Pallestrang potom sekol Bernarda po lapačke, dostane tak menší trest. Rakúšanov čaká v závere riadnej hracej doby asi najdôležitejšie oslabenie turnaja!
55:13
Taliani veľmi aktívne napádajú a Rakúšania majú veľký problém založiť útok.
54:41
Hra je teraz naozaj vyrovnaná. Zanatta zastavil pas na Herburgera, potom ale len nahodil puk na zadný mantinel rakúskej tretiny a odišiel vystriedať.
53:50
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETBernard neodhadol správne odskok puku a za bránkou nedokázal spracovať puk. K nemu sa dostal Herburger, ktorý chcel zakončovať do prázdnej bránky, jeden z talianskych obrancov mu ale na poslednú chvíľu hrací predmet vypichol.
53:26
Oba tímy si teraz veľmi rýchlo pri neúspešných pokusoch o prechod stredného pásma vymieňajú puk.
52:50
Michael Raffl preto potiahol puk sám a dostal sa s ním až za taliansku bránku. Jeho spoluhráči ale prakticky stoja, a tak nemá komu prihrať.
52:16
Po dlhšej dobe majú puk na hokejkách Rakúšania, nedokážu sa ale dostať cez prehustené stredné pásmo.
51:52
Haudum vyhadzuje puk na zakázané uvoľnenie. Začína to vypadať tak, že jeden gól tento zápas rozhodne.
51:46
McMonagle prešiel s pukom okolo celého pásma a prihrávkou na modrú vyzval k tvrdej strele Trivellata. Taliansky kapitán svojou bombou minul Kickertovu bránku.
51:06
Taliani vyrovnali hru a teraz sú to oni, kto zatláča svojho súpera do obrany. Rakúšania v tejto chvíli len vyhadzujú puky z vlastného pásma.
50:38
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETSimon Kostner prihrávkou po otočke pri mantineli našiel rozbehnutého Bardara, ktorý bez váhania vystrelil. Kickert zastavil strelu ramenom.
50:33
Ganahl si nahodil puk na zadný mantinel a sám si ho i dokorčuľoval, v súboji s dvojicou talianskych obrancov však o hrací predmet prišiel.
50:02
Rakúšania pokračujú v tlaku i po skončení presilovky. Taliani sa stále nedokážu dostať k puku.
49:33
Taliansko v plnom počte.
49:25
49:25
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETPerfektnú bratskú súhru teraz predviedli bratia Rafflovci. Michael od bránkovej čiary prihral Thomasovi priamo pred bránkovisko na strelu z prvej a Bernard musel ďalším skvelým zákrokom vyrážačkou zachraňovať talianske nádeje.
48:44
48:44
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETHofer tečoval Zwergerovo nahodenie pred Bernardom do pravej tyčky, pričom taliansky brankár sa odkĺzal úplne mimo. Pred odkrytou bránkou potom nepochopiteľne minul puk Haudum.
48:12
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETRakúšania sa rýchlo dostali naspäť do talianskej tretiny. Michael Raffl sa bleskovo vytočil s pukom z pravej strany pred taliansku bránku, trafil však len chrániče pripraveného brankára Bernarda.
47:53
Taliani vyhrali úvodné vhadzovanie oslabenia a hneď bez váhania odpálili puk až za Kickertovu bránku.
47:33
Vylúčenie v tíme Taliansko (Raphael Andergassen – 2 min., podrazenie).
47:20
Na opačnej strane sa uvoľnil cez obrancu Ganahl a Bernard musel jeho strelu vyraziť. Taliani potom vyhodili puk na zakázané uvoľnenie.
46:59
Andergassen skúsil zaskočiť Kickerta strelou z bránkovej čiary, bránku Rakúska ale minul. Navyše prudkou ranou svoj tím vyhnal z útočného pásma.
46:23
Nahodenie Hochkoflera od modrej tečoval Lambacher, puk ale letel priamo do hrude pripraveného brankára Kickerta.
45:57
Taliani konečne aspoň opticky vyrovnali hru. Taufererovo nahodenie skončilo výrazne mimo Kickertovu bránku, puk ale zostáva pod kontrolou tímu z Apeninského polostrova.
45:19
45:19
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETTaliani sa trochu z ničoho nič dostali do veľkej šance. Kickert vyrazil pred seba Miceliho nahodenie a Bardarovu dorážku potom musel ľavým betónom zastaviť.
44:39
Rakúšania točia naďalej v talianskej tretine svoj kolotoč. Komarek s pukom obišiel celú taliansku tretinu, potom ale nedokázal prihrať presne Hoferovi, ktorý o puk prišiel.
44:08
Taliani sa teraz len bránia. Schneiderovo nahodenie zastavil Simon Kostner a ten potom znovu vyhodil puk len na zakázané uvoľnenie.
43:26
Po veľmi dlhej dobe majú puk pod kontrolou Taliani, pod tlakom napádajúcich hráčov Rakúska sa ale nedokážu dostať cez stredné pásmo.
43:04
Zakázané uvoľnenie Talianska.
42:34
Taliani nevedia, kam skôr skočiť. Rakúšania na svojho súpera na začiatku tretej tretiny neskutočným spôsobom vybehli.
41:45
41:45
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETRakúsko dalo gól!
Rakúsko vyrovnáva! Hofer prihral spoza bránky MICHAELOVI RAFFLOVI, ktorý si, aj keď bol zozadu napádaný talianskym obrancom, posunul puk na bekhend a pekným blafákem zasunul puk okolo ľavého Bernardovho betónu do bránky. Asistencia: Fabio Hofer.
41:26
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETMichael Raffl sa dobre natlačil cez obrancu z pravej strany a snažil sa zakončiť forhendovým blafákem, Bernard jeho strelu vyrazil pravým betónom.
40:42
V rakúskej kabíne musel byť poriadny uragán, Rakúšania totiž vyleteli na svojho súpera s veľmi agresívnym presingom a Taliani sa vôbec nedokážu dostať k puku.
40:19
Rakúšania vyhrali úvodné vhadzovanie a okamžite sa natlačili do talianskej tretiny.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 21:51.
Taliani predviedli jednoznačne najlepšiu tretinu na turnaji a zaslúžene otočili vývoj zápasu. Rakúšania boli potrestaní za svoju obrovskú pasivitu a len veľmi ťažko sa budú dostávať naspäť do zápasu. Rozdielovým je zatiaľ gól Marca Rosu zo záveru druhej tretiny, ktorý by v tejto chvíli znamenal taliansku záchranu v najvyššej divízii MS. Rakúšania tak budú musieť v poslednej tretine poriadne pridať, ak nechcú v Bratislave zostúpiť do nižšej divízie.

Strely na bránku v 2. tretine (celkovo): 10:5 (22:14)
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:51
Michael Raffl si narazil puk s Komarekom a sám strieľal z pravého kruhu, bránku Bernarda ale minul.
38:57
38:57
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETTaliansko dalo gól!
Taliani otáčajú skóre! Predošlý súboj o puk pri mantineli vyhral MARCO ROSA, ktorý puk okamžite potiahol na stred a presnou strelou do ľavého horného rohu priblížil Talianov k záchrane. Asistencia: Joachim Ramoser.
38:27
Ramoser s Trivellatom držia puk v rohu rakúskej tretiny, kde sa snažia puk vybojovať hneď štyria Rakúšania.
38:10
Rakúšania rýchlo otočili hru. Schneiderovo nahodenie Bernardovi vypadlo, Thomas Raffl však nedokázal puk doraziť a taliansky brankár hrací predmet na druhý pokus pokryl.
37:27
37:27
Miceli mohol ísť do samostatného nájazdu, na útočnej modrej si ale nedokázal spracovať kolmicu z vlastnej tretiny a k puku sa ako prvý dostal rakúsky brankár Kickert, ktorý ho odpálil do rohu vlastnej tretiny.
37:05
Taliani však puk stratili a zbytočne sa sami dostali pod tlak. Postupne pálili Komarek i Thomas Raffl, ani jeden z nich ale Bernardovu bránku netrafil.
36:38
Michael Raffl sa pokúsil o individuálny prienik. Simon Kostner ho ale obral o puk.
36:19
Bardaro nahodil puk do rakúskej tretiny, avšak ešte z vlastnej polovice. Zakázané uvoľnenie Talianska.
35:54
Rakúšania úplne vypadli z tempa a Taliani sú teraz jasne lepší. Ojedinelý útok Rakúšanov viedol Unterweger, ktorého ľahké nahodenie chytil bez väčších problémov brankár Bernard.
35:34
Trivellato nechal puk zadovkou Traversovi, ktorému puk odpálila súčasne hneď dvojica rakúskych obrancov.
35:06
Rakúšania akoby boli zaskočení gólom Talianom. Ich pohyb je veľmi statický a sú všade neskoro.
34:35
34:35
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETTaliansko dalo gól!
Taliani sú odmenení za svoju aktivitu a vyrovnávajú! Miceli potiahol puk po pravom krídle, zasekol obrancu a presnou prihrávkou do stredu rakúskej tretiny našiel úplne voľného SIMONA KOSTNERA, ktorý vymietol ľavú šibenicu rakúskej bránky. Asistencia: Angelo Miceli.
33:44
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETGanahlovo nahodenie tečovali nechtiac hneď dvaja Taliani a puk sa len so šťastím odrazil mimo ich vlastnú bránku.
33:35
Zwerger tvrdou strelou od modrej minul Bernardovu bránku, Rakúšania však udržali útočné pásmo. Opäť majú iniciatívu na svojich hokejkách.
32:56
Druhá tretina zatiaľ plynie s minimálnym množstvom prerušení a hlavne Talianom veľmi rýchlo ubieha čas na vyrovnanie.
32:37
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETSchneider peknou kľučkou obišiel obrancu a vystrelil k pravej tyčke talianskej bránky, Andreas Bernard však jeho strelu vyrazil vyrážačkou.
32:00
Po dlhej dobe sa usadili v súperovom pásme i Rakúšania. Ani oni sa ale neodlepili od mantinelov a o puk prišli.
31:29
31:29
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETAndergassenovu nepríjemnú strelu z vrcholu pravého kruhu vyrazil Kickert len pred seba, kde sa puku zmocnil McMonagle a z ostrého uhla trafil bekhendom bočnú sieť rakúskej bránky.
31:18
Peterovo nahodenie dokorčuľoval Komarek, i on však o puk rýchlo prišiel.
30:56
Taliani držia puk v útočnom pásme, posúvajú si ho ale len okolo mantinelu. Vôbec sa im nedarí pretlačiť sa do nebezpečných streleckých priestorov.
30:48
Zanatta našiel krížnou prihrávkou na pravú stranu Bardara, ktorému na poslednú chvíľu zablokoval strelu na ochrannú sieť jeden z rakúskych obrancov.
30:16
Rosa zadovkou za rakúskou bránkou našiel Ramosera, ktorého ale v súboji v rohu rakúskej tretiny obral o puk Obrist.
29:48
Tempo druhej tretiny je výrazne pomalšie v porovnaní s prvou, Taliani sa ale viac tlačia dopredu. Rakúska obrana zatiaľ funguje spoľahlivo a nepúšťa ich do nebezpečných situácií.
29:07
Strely na bránku v 2. tretine: 3:1
Držanie puku v 2. tretine: 69 % : 31 %
28:40
Traversovu strelu zablokoval jeden z obrancov Rakúska ku Ganderovi, ktorý ranou z prvej minul Kickertovu bránku.
27:52
27:52
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETSchneider zachytil taliansku rozohrávku a v prečíslení 2 na 1 prihral doprava Herburgerovi, ktorého strelu vyrazil pripravený Bernard.
27:03
Zanatta zakopol do útočnej modrej a daroval puk Hoferovi, ktorý sa tlačil z pravej strany pred bránku. Na poslednú chvíľu mu puk vypichol vracajúci sa taliansky obranca.
26:19
Rakúske zakázané uvoľnenie.
26:12
Andergassen potom zastavil ďalší taliansky útok ofsajdom.
25:51
Rosa si naviedol puk na stred a cez obrancu vystrelil, Kickert bol pripravený a ľavým betónom strelu vyrazil.
25:30
Rakúsko v plnom počte.
24:54
Unterweger vypichol puk Micelimu na vlastnej modrej a znovu odpálil puk za taliansku bránku.
24:26
Miceli nahodil puk veľmi zle a za Kickertovou bránkou ho Taliani stratili. Rakúšania získavajú cenné sekundy držaním puku na opačnej strane hracej plochy za Bernardovou bránkou.
24:06
Taliansko v plnom počte a hrá tak prvú presilovku.
23:52
Pokračujeme hrou 4 proti 4. Rakúšania naďalej útočia, puk ale na útočnej modrej stratili.
23:30
Vylúčenie v tíme Rakúsko (Peter Schneider – 2 min., držanie).
23:26
Rakúšanom sa nedarí dostať sa znovu do talianskeho pásma a ich súperi ich zastavujú už v strednom pásme.
23:16
Ďalšiu rakúsku akciu potom ukončil ďalším vyhodením puku za rakúsku bránku Trivellato.
22:30
Rakúšania sa okamžite usadili v útočnom pásme. Thomas Raffl nahodil puk od modrej, Bernardovi ale puk nevypadol.
22:06
Taliani majú s rakúskym pohybom vo svojej tretine obrovské problémy a svojho súpera sú schopní zastavovať len faulom.
22:06
Vylúčenie v tíme Taliansko (Marco Rosa – 2 min., hákovanie).
21:28
Taliani trochu prepadli pri napádaní v útočnej tretine, Insam sa ale dokázal vrátiť a obrať o puk Herburgera.
20:58
Taliansko v plnom počte.
20:46
Až teraz sa im to podarilo. Po Komarekovej prihrávke pálil z ľavej strany Schneider, bránku Talianov ale výrazne minul.
20:30
Rakúšania vyhrali úvodné buly, pokračovanie presilovky ale Rakúšanom nevychádza. Zatiaľ sa neusadili v talianskej tretine.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Ďalšia tretina sa začne približne o 21:03.
Rozhodujúci súboj o záchranu v bratislavskej skupine zatiaľ lepšie zvládajú Rakúšania, ktorí idú do kabíny s vedením 2:1. Úvod zápasu bol veľmi opatrný z oboch strán, po talianskom góle sa ale hra otvorila. Rakúšania potom výrazne pridali a v druhej časti prvej tretiny boli výrazne lepším tímom, čo potvrdili dvomi strelenými gólmi. Druhú tretinu začnú Rakúšania zhruba minútou presilovky prenášanej z prvej tretiny.

Strely na bránku v 1. tretine: 12:9
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:59
19:59
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETTak predsa ešte prišla jedna rakúska šanca. Po prihrávke z ľavej strany mohol z prvej strieľať na prázdnu bránku Herburger, bránku Talianov ale zo skvelej pozície minul.
19:53
Rakúšanom sa nedarí dostať sa do talianskeho pásma a presilovku v tejto tretine tak nevyužijú.
19:39
Michaela Raffla zrazil tvrdo k zemi Helfer a okamžite ho šiel pomstiť jeho brat Thomas. Máme tu tak prvú šarvátku, ktorú musia riešiť rozhodcovia.
19:20
Heinrichovo nahodenie nedokázal tečovať ani jeden z jeho spoluhráčov pred talianskou bránkou a Taliani potom puk vyhodili.
18:58
Vylúčenie v tíme Taliansko (Luca Zanatta – 2 min., podrazenie).
18:50
Je signalizovaný trest pre jedného z talianskych hráčov. Schumnig sa tlačil individuálne cez stred talianskeho pásma, Zanatta mu ale puk v rozhodujúcej chvíli vypichol.
18:21
Rakúšania poriadne zatlačili Talianov a obrana bielych začína byť preťažená a vyčerpaná.
17:53
Ganahl sa dobre natlačil cez obrancu z ľavej strany, puk ale nedokázal na bližšej tyči pretlačiť cez brankára Bernarda.
17:26
Rakúsko výrazne pridalo a je teraz jasne lepším tímom. Heinrichovo nahodenie zablokoval jeho vlastný spoluhráč Hofer.
16:35
16:35
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETRauchenwald si nakorčuľoval na útočnú modrú na kolmú prihrávku a krásnou kľučkou obišiel obrancu. Sťahovačkou potom obišiel i brankára Bernarda, puk ale bekhendom poslal tesne mimo taliansku bránku.
16:08
16:08
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETRakúsko dalo gól!
Rakúsko krásnym gólom otáča skóre! Hofer vysunul prihrávkou od pravého mantinelu MICHAELA RAFFLA, ktorý i na jednej nohe predviedol fantastický blafák a navedením puku na forhend i v páde prekonal Bernarda v talianskej bránke. Asistencie: Fabio Hofer, Clemens Unterweger.
15:25
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETRosa vysunul oblúčikom do samostatného nájazdu Ramosera, skvelým zákrokom ho ale vychytal rakúsky brankár Kickert.
15:14
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETPo Herburgerovej zadovke sa ocitol medzi kruhmi úplne sám Heinrich, tvrdou strelou ale tesne minul Bernardovu bránku.
14:44
Rakúšania sa ale sami vyhnali z pásma a ďalší nahodený puk zachytil za svojou bránkou Andreas Bernard.
14:06
Ganahl vybojoval v rohu útočnej tretiny puk a Rakúšania sa rozostavili do kvázipresilovkovej formácie. Taliani ich nijak nenapádajú.
13:50
Miceli kolmou prihrávkou poslal do samostatného nájazdu Bardara, toho ale zastavuje hvizd rozhodcu a ofsajdový verdikt.
13:17
Puk teraz veľmi rýchlo mení svojho majiteľa a po dvoch góloch sa tempo zápasu výrazne zvýšilo. Hrá sa teraz rýchly hokej zo strany na stranu.
12:50
Komarek nahodil puk na zadný mantinel a potom si ho i sám dokorčuľoval, nikto mu však nešiel na pomoc a o puk prišiel.
12:16
Taliani sa snažia okamžite zareagovať a usadili sa kombináciou v rakúskom pásme, avšak bez úspechu.
11:25
11:25
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETRakúsko dalo gól!
Rakúšania rýchlo vyrovnávajú! Unterwegerovo prudké nahodenie vyrazil taliansky gólman Bernard ľavým betónom len k MANUELOVI GANAHLOVI, ktorý v ťažkej pozícii dokázal puk bekhendom i trochu so šťastím doraziť do odkrytej talianskej svätyne. Asistencia: Clemens Unterweger.
10:36
Taliani sa svojim vôbec druhým gólom na turnaji približujú záchrane, do konca je však ešte takmer 50 minút riadneho hracieho času.
09:59
09:59
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETTaliansko dalo gól!
Taliani otvárajú skóre! ANTHONY BARDARO nádhernou sťahovačkou obišiel rakúskeho obrancu a nevydarenou strelou k ľavej tyčke prekonáva rakúskeho brankára Kickerta. Ten možno práve kvôli nevydarenosti strely nedokázal na tento pokus zareagovať. Asistencia: Alex Trivellato.
09:50
Traversa zadovkou pripravil strelu svojmu spoluhráčovi Ganderovi, ten ale bránku Rakúšanov minul.
09:16
Strely na bránku: 6:4
Držanie puku v 3. tretine: 55 % : 45 %
08:30
Unterweger pri oblúku na modrej spadol a Taliani sa po zisku puku usadili v útočnej tretine.
08:05
Hra sa odohráva predovšetkým v strednom pásme. Oba tímy čakajú na chybu súpera a snažia sa hrať čisto, aby nedali súperom možnosť hrať presilovku.
07:57
Miceli sa prekľučkoval pomedzi rakúskych obrancov, sám sa ale dostal do ostrého uhla a bekhendom Kickerta neprestrelil.
07:12
Schlacher znovu predviedol technický priestupok, tentokrát ofsajd.
07:04
Schlacher si neporozumel s Hoferom a namiesto prihrávky poslal hrací predmet prudkým nastrelením na zakázané uvoľnenie.
06:54
Obristovo nahodenie Bernard vyrazil len pred seba, jeho spoluhráči však puk odpálili z nebezpečného predbránkového priestoru.
06:42
Thomas Raffl sa prekľučkoval pomedzi Talianov a našiel krížnou prihrávkou Schlachera. Ten sa však s pukom dostal len do rohu útočnej tretiny.
06:06
Bardaro odovzdal puk pri rozohrávke Rakúšanom, tí ale odišli striedať, a tak Ganahl puk len nahodil za Bernardovu bránku.
05:33
Miceli obišiel s pukom Kickertovu bránku, Obrist ho ale následne obral o puk. Rakúšania okamžite otáčajú hru.
05:04
Nehrá sa zatiaľ v žiadnom vysokom tempe, čo sa vzhľadom k dôležitosti zápasu i čakalo. Rakúšania sú v úvode zápasu výrazne aktívnejší.
04:33
Ramoser prihrávkou za rakúsku obranu našiel neobsadeného Rosu, ktorému ale v skvelej pozícii odskočil puk. Taliansky útočník tak nemohol zakončiť.
03:56
Peter obišiel s pukom celé talianske pásmo, prihrávka dozadu na Komareka ale nebola presná. Rakúsky forčeking ale nedáva Talianom veľa priestoru na rozohrávku.
03:24
03:24
Červení pokračujú v tlaku. Bernard zasahoval proti nahodeniu Schneidera a potom Trivellato vyhodil puk.
02:56
Rakúšania prvýkrát v zápase zatlačili Talianov do ich pásma a donútili súpera po zisku puku k vyhodeniu puku na zakázané uvoľnenie.
02:28
Heinrichovo nahodenie od modrej po vyhranom vhadzovaní chytil do lapačky gólman Andreas Bernard.
02:19
ONLINE: Rakúsko - Taliansko (MS v hokeji 2019, LIVE) | SPORTNETPrvá väčšia šanca Rakúšanov! Zwerger sa dostal veľmi ľahko medzi kruhy a strelou k ľavej tyčke donútil Bernarda k výbornému zákroku.
02:06
Simon Kostner bojoval o puk za mantinelom a posunul ho po jeho zisku McMonaglemu, ktorý puk hneď nahodil na rakúsku bránku. Kickert bol pripravený.
01:26
Michael Raffl zaviezol puk do talianskeho pásma, Tauferer ho ale o puk pripravil. Talianom sa prechod do útoku opäť nevydaril.
00:53
Zanattova prihrávka bola nepresná a Taliani musia začínať svoj útok z vlastného pásma. Napokon sa usadili v rakúskej tretine.
00:22
Úvodné vhadzovanie vyhrali Rakúšania a Thomas Raffl okamžite nahodil puk do talianskej tretiny. Za Bernardovou bránkou sa ho zmocnili Taliani.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
Oba tímy práve nastupujú k svojmu kľúčovému zápasu na turnaji. Rakúšania budú hrať v červených dresoch, Taliani v bielych.
Úvodné zostavy:

Rakúsko: Kickert (Starkbaum) – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter – Schneider, T. Raffl (C), Herburger – M. Raffl, Hofer, Komarek – Rauchenwald, Zwerger, Haudum – Ganahl (A), Hundertpfund (A), Cijan – Obrist.

Taliansko: Andreas Bernard (De Filippo Roia) – Trivellato (C), Hofer, McMonagle, Helfer (A), Tauferer, L. Zanatta, Pavlu, Marchetti – Gander, Andergassen, Traversa – S. Kostner, Bardaro, Miceli – Insam (A), Ramoser, Rosa – Hochkofler, de Luca, Lambacher.

Rozhodca: Hribik (ČR), Tufts (USA) – Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR).
Vzájomné zápasy

Oba tímy sa pri svojich predošlých postupoch do najvyššej divízie a následných zostupoch navzájom takmer vždy minuli. Naposledy sa Rakúšania a Taliani na MS najvyššej divízie stretli na MS 2000 v Petrohrade, kedy v základnej skupine B (v ktorej bolo i Slovensko) vyhralo Taliansko nad Rakúskom 3:0. Na MS 1A divízie sa stretli od tej doby len v roku 2016 a hoci Rakúsko vtedy vyhralo 4:2, tak z postupu sa napokon radovalo Taliansko.
TALIANSKO

Taliansko je pri pohľade na bodové zisky a skóre všetkých účastníkov najhorším tímom na tohtoročných MS. Jeho skóre 1:45 hovorí jasnou rečou, pritom talianski brankári robia, čo môžu a niekoľkokrát sa v priebehu turnaja zaskveli. Zažiaril predovšetkým Andreas Bernard, ktorý v zápase s Lotyšmi predviedol neuveriteľných 62 úspešných zákrokov. Taliani ale nedokázali streliť gól postupne Švajčiarom, Švédom, Lotyšom, Rusom a Čechov. Strelili ho až vo svojej 18. tretine na turnaji, keď v sobotu prekonali nórskeho brankára, aj tak ale utrpeli debakel 1:7. Napriek týmto výsledkom však má tím z Apeninského polostrova šancu na záchranu, stačí ak dnes v priamom súboji o záchranu akýmkoľvek výsledkom porazí svojho alpského suseda. Taliani sú však podľa papierových predpokladov outsiderom tohto duelu.

Doterajšie zápasy na MS 2019:
Švajčiarsko – Taliansko 9:0
Taliansko – Švédsko 0:8
Taliansko – Lotyšsko 0:3
Rusko – Taliansko 10:0
Česko – Taliansko 8:0
Taliansko – Nórsko 1:7

Súpiska Talianska na MS 2019:

Brankári – Andreas Bernard (Ässät Pori, Fín.), Marco de Filippo Roia (SG Cortina), Gianluca Vallini (WSV Sterzing-Vipiteno)

Obrancovia – Alex Trivellato (Krefeld Pinguine, Nem.), Sean McMonagle (Frisk Asker, Nór.), Jan Pavlu (Heilbronner Falken, Nem./2. liga), Armin Hofer, Armin Helfer (obaja HC Pustertal), Ivan Tauferer (Ritten Sport), Stefano Marchetti (HC Bolzano 2000, EBEL), Luca Zanatta (EHC Olten, Švaj./2.liga)

Útočníci – Markus Gander, Raphael Andergassen, Tommaso Traversa (všetci HC Pustertal), Marco Insam, Ivan Deluca, Angelo Miceli (všetci HC Bolzano 2000, EBEL), Peter Hochkofler (Red Bull Salzburg, EBEL), Giovanni Morini (HC Lugano, Švaj.), Diego Kostner (HC Ambri-Piotta, Švaj.), Simon Kostner (Ritten Sport), Joachim Ramoser (ERC Ingolstadt, Nem.), Alex Lambacher (Heilbronner Falken, Nem./2. liga), Anthony Bardaro, Marco Rosa (obaja Asiago Hockey)
RAKÚSKO

Rakúsko bolo už pred turnajom považované za kandidáta na boj o záchranu a tieto predpoklady v priebehu MS potvrdilo. V predošlých šiestich dueloch nedokázali Rakúšania získať ani jeden bod a strelili len 6 gólov, pričom ich inkasovali až 36. Vo včerajšom zápase tieto štatistiky potvrdili naplno, keď navzdory veľkému množstvu presiloviek nedokázali streliť Česku ani jeden gól a utrpeli ďalší debakel 0:8. Dnes ich čaká nováčik v najvyššej divízii z Talianska, ktorý je na tom bodovo úplne rovnako, preto dnes nutne potrebujú na zachovanie príslušnosti k najvyššej divízii MS zvíťaziť. Do kľúčového zápasu celého svojho účinkovania na MS idú Rakúšania ako mierny favorit.

Doterajšie zápasy na MS 2019:
Lotyšsko – Rakúsko 5:2
Rusko – Rakúsko 5:0
Švajčiarsko – Rakúsko 4:0
Švédsko – Rakúsko 9:1
Rakúsko – Nórsko 3:5
Rakúsko – Česko 0:8

Súpiska Rakúska na MS 2019:

Brankári – Bernhard Starkbaum (Vienna Capitals), David Kickert (Black Wings Linz), Lukas Herzog (Red Bull Salzburg)

Obrancovia – Patrick Peter (Vienna Capitals), Steven Strong, Martin Schumnig, Clemens Unterweger (všetci KAC Klagenfurt), Raphael Wolf (Dornbirner EC), Markus Schlacher (VSV Villach), Alexander Pallestrang, Dominique Heinrich (obaja Red Bull Salzburg)

Útočníci – Peter Schneider (Vienna Capitals), Thomas Raffl, Alexander Rauchenwald (Red Bull Salzburg), Michael Raffl (Philadelphia Flyers, NHL), Patrick Obrist (EHC Kloten, Švaj./2. liga), Dominic Zwerger, Fabio Hofer (obaja HC Ambri-Piotta, Švaj.), Michael Ganahl (Lukko Rauma, Fín.), Lukas Haudum (IK Pantern Malmö, Švéd./2. liga), Thomas Hundertpfund (KAC Klagenfurt), Konstantin Komarek (Malmö Redhawks, Švéd.), Raphael Herburger, Alexander Cijan (obaja Red Bull Salzburg), Benjamin Baumgartner (HC Davos, Švaj.)
Vitajte pri on-line prenose z kľúčového záchranárskeho súboja bratislavskej skupiny B medzi Rakúskom a Talianskom. Stretnutie sa začne o 20:15.
MS v hokeji 2019 sa konajú na Slovensku v štadiónoch v Bratislave a Košiciach 10. až 26. mája 2019.
MS v hokeji 2019 sa konajú na Slovensku v štadiónoch v Bratislave a Košiciach 10. až 26. mája 2019. (Autor: SME - Miro Mezei)
Nachádzate sa tu: