Vlhová zakončila úžasnú sezónu tretím miestom, zvíťazila Shiffrinová

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vpravo) sa teší z tretieho miesta vo finálovom obrovskom slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v zimnom stredisku Soldeu v Andorre v nedeľu 17. marca 2019. Zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová (uprostred), druhá skončila senzačne len 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová.
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vpravo) sa teší z tretieho miesta vo finálovom obrovskom slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v zimnom stredisku Soldeu v Andorre v nedeľu 17. marca 2019. Zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová (uprostred), druhá skončila senzačne len 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová. (Autor: Martin Baumann TASR)
Športové prenosy SME|17. mar 2019 o 12:15

Slovenka skončila celkovo druhá.

Finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní - Soldeu - El Tarter - výsledky:

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo):

1.Mikaela ShiffrinováUSA1:09,74 min
2.Alice RobinsonováNový Zéland+0,30 s
3.Petra VlhováSlovensko+0,41
4.Tessa WorleyováFrancúzsko+1,21
5.Viktoria RebensburgováNemecko+2,03
6.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko+2,34

SOLDEU. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľňajšom finálovom obrovskom slalome Svetového pohára tretie miesto.

V andorrskom Soldeu zaostala za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou o 41 stotín sekundy, na druhej priečke senzačne skončila iba 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,30).

Petra Vlhová v záverečných pretekoch SP 2018/2019 v Soldeu (17. marec 2018): fotogaléria

17.3.2019

Američanka triumfom v záverečných pretekoch sezóny potvrdila zisk malého glóbusu. Vlhová skončila v sezónnom hodnotení disciplíny na druhej priečke so 137-bodovým mankom na Shiffrinovú.

Shiffrinovej štvrtý glóbus

Američanka si vybojovala už štvrtý glóbus sezóny, okrem veľkého za celkové prvenstvo v seriáli a malého glóbusu za obrovský slalom má aj ďalšie dva za slalom a super-G.

"Samozrejme, získať glóbus za obrovský slalom bol jeden z mojich predsezónnych cieľov. Teraz som veľmi šťastná, keďže mi to vyšlo. V sumáre všetkých úspechov v tejto dlhej a náročnej sezóne ani neviem, čo mám povedať.

Chcem sa určite poďakovať celému svojmu tímu, ktorý tvrdo pracoval a bol mi oporou vo všetkom. Som rada, že teraz budem môcť stráviť nejaký čas doma s najbližšími a oddýchnuť si," uviedla Mikaela Shiffrinová v jednom z prvých interview po obrovskom slalome, cituje ju portál laola1.at.

Vlhová živila pred záverečnými pretekmi sezóny ešte teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom, to by však musela vyhrať a líderka priebežného hodnotenia disciplíny Shiffrinová skončiť mimo redukovanej bodovanej pätnástky.

Majsterka sveta sa v 1. kole vydala na trať so štartovým číslom 3 a dostala sa po svojej jazde do vedenia, mrzieť ju však mohli zaváhania, najmä vo výjazde zo strminy do cieľa.

Vabank v druhom kole

Cítim sa výborne, potvrdila som druhú priečku. Veľmi sa teším, lebo to vôbec nebolo jednoduché. Najmä po tom prvom kole, kde mi na pohode nepridali tie chyby. Ale dala som do toho všetko, zvládla som to a je skvelé, že mám tretie miesto v pretekoch a druhé celkovo. Je to úžasné, vlastne ako celá sezóna.


Petra Vlhová

"Nešlo sa mi zase až tak zle. Trochu som na začiatku brzdila, ale potom som sa snažila pustiť lyže. Žiaľ, urobila som dve chyby, ktoré ma dosť veľa stáli. Riskovala som a viem, kde som zaváhala a kde si musím dať pozor, keď pôjdem druhé kolo naplno," povedala pre TASR Vlhová, ktorá sa po 1. kole zaradila na priebežnú štvrtú pozíciu s odstupom 97 stotín za Shiffrinovou.

Medzi obe superfavoritky sa ešte vklinila Nemka Viktoria Rebensburgová (+0,59) a senzačne aj 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,84). Značne vyčerpaná Vlhová stačila pred 2. kolom pre TASR zdôrazniť:

"Budem sa snažiť zabojovať v prvom rade o pódium, samozrejme aj o víťazstvo, ale strata je tam samozrejme obrovská. Urobím všetko, čo je v mojich silách. Áno, nemám až takú zlú východiskovú pozíciu, uvidíme, čo sa s tým bude dať robiť."

Vlhová predviedla čistú jazdu

V 2. kole vyšla riskantná jazda Tesse Worleyovej, ktorá sa dostala jasne do vedenia. Vlhová však dokázala odpovedať, predviedla čistú dynamickú jazdu a do cieľa prišla s výrazným náskokom ôsmich desatín pred Francúzkou.

Vďaka tomu mala istotu, že ju Worleyová v sezónnom hodnotení disciplíny nepredbehne. Majsterku svetu ale následne z vedenia zosadila Robinsonová, novozélandská tínedžerka sa v ňom udržala aj po jazde Nemky Viktorie Rebensburgovej, ktorá zaváhala.

Shiffrinová s obrovským náskokom nemusela riskovať, zvolila jazdu na istotu, aj tak jej to stačilo na triumf.

"Cítim sa výborne, potvrdila som druhú priečku. Veľmi sa teším, lebo to vôbec nebolo jednoduché. Najmä po tom prvom kole, kde mi na pohode nepridali tie chyby. Ale dala som do toho všetko, zvládla som to a je skvelé, že mám tretie miesto v pretekoch a druhé celkovo. Je to úžasné, vlastne ako celá sezóna," zdôraznila Vlhová, ktorá naozaj vydala zo seba posledné zvyšky pretekárskej energie.

Medzi kolami absolvovala viacero aj televíznych rozhovorov a vyčerpanosť z nej priam sálala: "Nedá sa povedať, že po včerajšku som to mala na tej trati ťažie, ale musela som sa viac koncentrovať. Musela som dať do toho úplne všetko a dávať pozor, aby ma nič nerozladilo, z tohto pohľadu to bolo ťažšie. Nakoniec som to zvládla a teším sa veľmi."

Konečné poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 8 pretekoch):

1.Mikaela ShiffrinováUSA615 bodov - malý glóbus
2.Petra VlhováSlovensko478
3.Tessa WorleyováFrancúzsko460
4.Viktoria RebensburgováNemecko380
5.Federica BrignoneováTaliansko360
6.Ragnhild MowinckelováNórsko277

Konečné poradie vo Svetovom pohári (po 35 pretekoch):

1.Mikaela ShiffrinováUSA2204 bodov - veľký glóbus
2.Petra VlhováSlovensko1355
3.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko1079
4.Viktoria RebensburgováNemecko814
5.Nicole SchmidhoferováRakúsko771
6.Federica BrignoneováTaliansko764

Online prenos: Obrovský slalom v Soldeu - 2. kolo (Petra Vlhová) - Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2018/2019

Zjazdové lyžovanie
17.03.2019 o 12:15
Finále SP - obrovský slalom žien, 2. kolo, Soldeu
Prenos
Konečné poradie:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:23,17
2. Alice Robinsonová (NZL) +0,30
3. Petra Vlhová (SVK) +0,41
4. Tessa Worleyová (FRA) +1,21
5. Viktoria Rebensburgová (GER) +2,03
6. Wendy Holdenerová (SUI) +2,34
7. Eva-Maria Bremová (AUT) +2,82
8. Katharina Liensbergerová (AUT) +2,89
9. Sara Hectorová (SWE) +3,04
10. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +3,34
11. Bernadette Schildová (AUT) +3,37
12. Thea Louise Stjernesundová (NOR) +3,64
13. Ricarda Haaserová (AUT) +3,94
14. Coralie Frasseová Sombetová (FRA) +4,03
15. Kristin Lysdahlová (NOR) +4,12
16. Marie-Michéle Gagnonová (CAN) +4,96
Sledovali sme napínavé druhé kolo, v ktorom sa Petre Vlhovej podarilo získať ďalšie pódium. Vlhová ťažila z výbornej jazdy v druhom kole a aj následnej chyby Rebensburgovej, ktorá končí napokon piata. Druhá skončila len 17-ročná lyžiarka z Nového Zélandu Alice Robinsonová a víazstvo si berie Mikaela Shiffrinová a takisto aj malý krištáľový gĺobus za obrovský slalom. Toto boli posledné lyžiarske preteky žien, jednoznačnou víťazkou celkovej klasifikácie Svetového pohára je práve fenomenálna Američanka. Petra si prevezme striebornú medailu za celkové druhé miesto v obrovskom slalome a v súboji o veľký krištáľový glóbus.

Ďakujeme za pozornosť.
Druhé kolo obrovského slalomu žien v Soldeu sa práve skončilo.
1
Mikaela Shiffrinová si šla od začiatku trate opäť svoju nádhernú čistú a profesorskú jazdu až na jednu malú chybu a je z toho prvé miesto. Mikaela teda zdoláva Robinsonovú.
2
ONLINE Obrovský slalom v Soldeu - 2. kolo (Vlhová 2019) | SPORTNETViktoria Rebensburgová v hornej časti stratila na Robinsonovú, následne však získala náskok. Potom urobila obrovskú chybu a tá ju stojí pódium. Petra Vlhová teda bude najhoršie tretia!
3
ONLINE Obrovský slalom v Soldeu - 2. kolo (Vlhová 2019) | SPORTNETMladučká Novozélanďanka Alice Robinsonová v najťažšej pasáži stratila len jednu stotinu, následne opäť jemnučko spomalila a v cieli je z toho napokon prvé miesto a bude to pre ňu historické pódiové umiestnenie v obrovskom slalome.
4
ONLINE Obrovský slalom v Soldeu - 2. kolo (Vlhová 2019) | SPORTNETPetra Vlhový chytila správny rytmus, mala na prvom medzičase 84-stotinový náskok. Následne mierne spomalila, no potom výborne zrýchlila a do cieľa prišla s náskokom 80 stotín sekundy. Výborné druhé kolo v podaní našej pretekárky.
5
Francúzka Tessa Worleyová mala v úvode len 16-stotinový náskok z prvého kola. Najťažšiu pasáž prešla bezproblémovo, svoj náskok ešte zveľaďovala a do cieľa prišla na 1. mieste s náskokom sekundy a 13 stotín.
6
Federica Brignoneová vyrážala na trať s náskokom 14 stotín sekundy, no napokon v najťažšej pasáži urobila chybu a so sebou vzala aj bránku.
7
ONLINE Obrovský slalom v Soldeu - 2. kolo (Vlhová 2019) | SPORTNETŠvajčiarka Wendy Holdenerová mala v úvode trate náskok 60 stotín sekundy, potom ho ešte o niečo navýšila. Najťažšou pasážou prešla bez problémov a v cieli je z toho nakoniec priebežné 1. miesto s náskokom 48 stotín sekundy.
8
Eva-Maria Bremová ako ôsma pretekárka od konca začala jazdu s náskokom jednej sekundy a troch stotín. O svoj náskok však v najťažšej pasáži trate prišla. Cieľovou čiarou preletela s tesným náskokom siedmich stotín sekundy. Stačí to na zdolanie Liensbergerovej.
9
Nórska pretekárka Mina Fürst Holtmannová zvládla prechod cez druhý medzičas, kde je tá najťažšia pasáž trate. Na treťom medzičase však už stratila 30 stotín a vo finiši je to priebežné tretie miesto so stratou 0,45 sekundy.
10
Sara Hectorová zo Švédska bola desiata po prvom kole. Svoj náskok zo štartu stratila hneď vo vrchnej časti trate a na druhom to už bolo manko viac ako pol sekundy. V cieli to stačí na priebežné 2. miesto so stratou 15 stotín sekundy.
11
Ďalšou pretekárkou, ktorá sa postavila na štart, je Meta Hrovatová. Slovinka nedokončí preteky, pred tretím medzičasom vypadla z rytmu a napokon nedokončí prvé kolo.
12
Nórska reprezentantka Kristin Lysdahlová prišla o svoj náskok z prvého kola, na druhom traťovom medzičase strácala už takmer sekundu a v cieli je z toho až 6. miesto so stratou 1,23 sekundy.
13
Bernadette Schildová je treťou Rakúšankou, ktorá sa postavila na trať druhého kola. Schildová bola na úvodnom meranom úseku pomalšia, ešte viac spomalila na ďalšom medzičase. Potom stratu stiahla, vo finiši je napokon druhá s mankom 48 stotín sekundy.
14
Ďalšou Rakúšankou na štarte bola Katharina Truppeová, ktorá už na úvodnom meranom úseku strácala a následne pred druhým medzičasom jej nevyšiel pohyb a šla mimo bránky. Druhé kolo teda nedokončila.
15
Katharina Liensbergerová svoj náskok navýšila v prvej časti. Stredná a dolná pasáž trate jej šla tiež výborne a v cieli sa jej náskok ustálil na 75 stotinách sekundy a priebežné najlepšie druhé kolo.
16
Thea Louise Stjernesundová mala na začiatku náskok dvadsiatich stotín. S vrchnou časťou trate si poradila dobre, následne vďaka čistej jazde to zvýšila na 52 stotín a v cieli je to napokon náskok 30 stotín sekundy.
17
Marie Michéle-Gagnonová z Kanady mala po odchode z búdky náskok 17 stotín sekundy. V ďalšej pasáži mierne stratila a v cieli napokon strácala 1,02 sekundy.
18
Druhá na trati Coralie Frasse Sombetová bola o pár stotiniek sekúnd rýchlejšia na úvodných medzičasoch a vo finiši je napokon pomalšia len o deväť stotín sekundy.
19
Ako prvá na trať vyrazila rakúska lyžiarka Ricarda Haaserová, ktorej výsledný čas v cieli je 2:27,11. Od tohto času sa bude odrážať aj výkon nasledujúcej Sombetovej.
Druhé kolo obrovského slalomu žien v Soldeu sa práve začalo.
Pretekárky sú už pripravené na štarte, máme pekné slnečné počasie, čoskoro sa na trať pustí prvá pretekárka.
Štartová listina druhého kola:

1. Ricarda Haaserová (AUT)
2. Coralie Frasse Sombetová (FRA)
3. Marie-Michéle Gagnonová (CAN)
4. Thea Louise Stjernesundová (NOR)
5. Katharina Liensbergerová (AUT)
6. Katharina Truppeová (AUT)
7. Bernadette Schildová (AUT)
8. Kristin Lysdahlová (NOR)
9. Meta Hrovatová (SLO)
10. Sara Hectorová (SWE)
11. Mina Fürst Holtmanová (NOR)
12. Evva-Maria Bremová (AUT)
13. Wendy Holdenerová (SUI)
14. Federica Brignoneová (ITA)
15. Tessa Worleyová (FRA)
16. Petra Vlhová (SVK)
17. Alice Robinsonová (NZL)
18. Viktoria Rebensburgová (GER)
19. Mikaela Shiffrinová (USA)
Poradie po prvom kole:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:09,74
2. Viktoria Rebensburgová (GER) +0,59
3. Alice Robinsonová (NZL) +0,84
4. Petra Vlhová (SVK) +0,97
5. Tessa Worleyová (FRA) +1,23
6. Federica Brignoneová +1,25
7. Wendy Holdenerová (SUI) +1,39
8. Eva-Maria Bremová (AUT) +1,99
9. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +2,20
10. Sara Hectorová (SWE) +2,25
11. Meta Hrovatová (SLO) +2,28
12. Kristin Lysdahlová (NOR) +2,75
13. Bernadette Schildová (AUT) +2,93
14. Katharina Truppeová (AUT) +2,94
15. Katharina Liensbergerová (AUT) +3,02
16. Thea Louise Stjernesundová (NOR) +3,24
17. Marie-Michéle Gagnonová (CAN) +3,27
18. Coralie Frasse Sombetová (FRA) +3,30
19. Ricarda Haaserová (AUT) +3,44
Frida Hansdotterová (SWE) DNF
Marta Bassinová (ITA) DNF
Prajem vám príjemné popoludnie a vítam vás pri sledovaní on-line prenosu z prvého kola posledného obrovského slalomu v sezóne, ktorý sa udeje v andorrskom stredisku Soldeu. Prvým aj druhým kolom vás bude sprevádzať Lukáš R. Ovšonka.

Včera sme mali možnosť sledovať posledné slalomové preteky v aktuálnej sezóne. Tretie miesto dokázala získať Petra Vlhová po výborných dvoch jazdách. Nestačilo to napokon na druhú Holdenerovú a celkovú víťazku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá si prebrala malý krištáľový glóbus za svoje dominantné výkony v slalome. Dnes je na programe obrovský slalom. Rebríček v obrovskom slalome vedie Shiffrinová pred Vlhovou len o 97 bodov. Petra Vlhová si včera prebrala striebornú medailu za slalom a ešte má teoretickú šancu na malý krištáľový glóbus v slalome, no to by musela Petra vyhrať Mikaela nedokončiť preteky. Šanca je teda už len v teoretickej rovine.

V posledných pretekoch v obrovskom slalome, ktoré sa konali v českom Špindlerovom Mlyne triumfovala práve Slovenka Petra Vlhová, ktorá v konečnom zúčtovaní zdolala Mikaelu Shiffrinovú o 60 stotín sekundy. Druhá skončila Viktoria Rebensburgová.

Na trať v stredisku Soldeu sa v obrovskom slalome postaví len 21 pretekárok. Petra Vlhová vyštartuje s číslom 3, Mikaela Shiffrinová pôjde na trať ako piata v poradí.

Určite sme teda zvedaví na ďalšie zápolenie dvojice Vlhová – Shiffrinová, ktoré dominujú celej tejto sezóne, Petre viac patrili niektoré preteky v obrovskom slalome, Mikaela bola úspešnejšia v tom klasickom.

Srdečne vás pozývam k sledovaniu on-line prenosu a prajem pekný športový zážitok.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:15.