Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Trénerka: Fialková ukázala, že sa môžeme porovnávať so svetovou špičkou

Pódium v Rakúsku. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|12. feb 2017 o 10:29

Triumfovala Nemka Dahlmeierová.

BRATISLAVA. Nemka Laura Dahlmeierová si vybojovala na biatlonových MS v rakúskom Hochfilzene v stíhacích pretekoch zlatú medailu.

Na 10 km trati zdolala striebornú Bielorusku Darju Domračevovú o 11,6 sekundy a bronzovú Češku Gabrielu Koukalovú o 16,6.

"Ďalší titul majsterky sveta, plnia sa mi sny! Keď som sa ocitla na čele, dupla som naplno na plyn, bola som ako cválajúci dostihový kôň. Opakovala som si, že pred seba nikoho nepustím, hoci obvykle mám radšej, keď ja môžem prenasledovať súperky," referovala Dahlmeierová pred ZDF.

Dve slovenské biatlonistky na štarte sa zoradili vedľa seba, 12. skončila Paulína Fialková (+1:15,9) a 13-ta Anastasia Kuzminová (+1:21,2).

Pozrite si fotogalériu z napínavých stíhacích pretekov žien: fotogaléria

12.2.2017

Fialková predviedla skvelý výkon

Na stíhacie preteky s veľkým očakávaním upriamil pozornosť aj slovenský biatlon. Nádeje vzbudzovalo 8. miesto Kuzminovej v šprinte, odniesla si z neho na štart stratu len 44 sekúnd na zlatú Češku Koukalovú, na bronzovú Francúzky Chevalierovej jej chýbalo 19 sekúnd.

O výraznejší posun vpred sa pokúsila aj druhá Slovenka na štarte, v šprinte 31. Paulína Fialková, ktorá taktiež na najlepšie príliš nestrácala, na 10. priečku len 38 sekúnd.

Nemka Laura Dahlmeierová si vybojovala na biatlonových MS v rakúskom Hochfilzene v stíhacích pretekoch zlatú medailu. (Autor: TASR/AP)

Na trať v slnečnom počasí vyrazili najlepšie v šprinte v poradí Koukalová, Nemka Dahlmeierová (+4) a Chevalierová (+25). Pri 20 terčoch sa vnášala do stíhačky aj lotéria, kto si lepšie udrží na strelnici popri vzrastajúcej únave nervy.

Kuzminová napriek oslabenému organizmu z vírusovej choroby, s ktorou zápasila tesne pred MS, chcela v stíhačke siahnuť na dno svojich síl a rezerv. Premrznuté tvrdé trate z nočného mrazu jej vyhovovali a bežecky sa na nich cítila optimálne.

Už pred štartom si hovorila buď, alebo a hneď sa vložila do ostrého bežeckého tempa. Titul z Holmenkollenu obhajovala Dahlmeierová, striebro Talianka Wiererová, bronz Francúzka Dorin-Habertová.

Trénerka prežívala stíhačku

Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová sa vložila celá do stíhačky a ešte hodinu po pretekoch ju cítila.

"Intenzívne som všetko prežívala, so stiahnutým žalúdkom. Dúfali sme, verili, už od rána sa vytvorila dobrá atmosféra i akási predtucha, že nám to vyjde. Škoda tej prvej streľby stojmo, po bežeckej i streleckej stránke to však bol veľmi dobrý prejav."

Výsledkový skok Paulíny Fialkovej bol pozoruhodný.

Už kujeme ďalšie plány, rozprávala som sa aj s Danielom Kuzminom, ktorý mi povedal, že Nasťa vytrvalostné preteky vynechá a sústredí sa na tie záverečné s hromadným štartom.


Anna Murínová

"Jednoducho treba dobre strieľať, potom môžete poskočiť. Objavili sa aj chyby, no treba byť skromný a sústrediť sa na každý krok, každý posun vpred. Aj slovenský mikrosúboj sa vytvoril, je to šport, takýto kontakt pomáha siahnuť na dno síl.

Paulína takýto výsledok potrebovala, po predchádzajúcich výsledkoch, v sezóne aj menej výrazných, opäť ukázala, že máme na to porovnávať sa so svetovou špičkou. Nasťa zdravotne ešte nie je v poriadku, na jedny preteky sa ešte môže pripraviť, no následná regenerácia nie je tak účinná, aby bola tip top."

Slovenskému biatlonu zatiaľ MS dopriali toľko, že si naplnil aj niektoré ciele.

Anna Murínová: "Bežecky je špička vyrovnaná, odlišuje sa len v triafaní terčov. Strelnica s ťažkým príjazdom do kopčeka vyrába problémy, je dosť záhadná, vietor sa točí, slnko bolo také všelijaké, aj pod mrakom, občas vykuklo.

Nasmerovali sme sa však dobre, vo vytrvalostných pretekoch sa môžeme posunúť, no aj padnúť, ako je v športe zvykom. Už kujeme ďalšie plány, rozprávala som sa aj s Danielom Kuzminom, ktorý mi povedal, že Nasťa vytrvalostné preteky vynechá a sústredí sa na tie záverečné s hromadným štartom."

Krásny príbeh Bielorusky

Výrazným sprievodným príbehom nedele, ktorý sa takmer skončil dokonale, je striebro 30-ročnej Domračevovej. Minulý rok 1. októbra priviedla na svet dcérku Xeniu, ktorej otcom je Nór Ole Einar Björndalen.

Bieloruska Darja Domračevová prišla na prekvapujúcom druhom mieste. (Autor: SITA/AP)

Bieloruska pritom okrem predvianočnej časti tejto sezóny vynechala aj celý súťažný ročník 2015/2016, v tomto prípade pre mononukleózu.

Držiteľka troch zlatých medailí zo ZOH 2014 v Soči (individuál, stíhačka, mass-štart) v nedeľu vyštartovala až z 27. pozície, čo korešpondovalo s nenápadnými výkonmi po januárovom návrate: doterajším vrcholom totiž bolo 13. miesto v šprinte v Ruhpoldingu.

Stíhacie preteky na 10 km:
1.Laura DahlmeierováNemecko28:02,3 (1 tr. okr.)
2.Darja DomračevováBielorusko+11,6 (0)
3.Gabriela KoukalováČesko16,6 (3)
4.Irina StarychováRusko35,9 (0)
5.Justine BraisazováFrancúzsko36,1 (1)
6.Marie Dorin-HabertováFrancúzsko36,3 (3)
7.Kaisa MäkäräinenováFínsko37,2 (1)
8.Anastasija MerkušynováUkrajina48,5 (0)
9.Celia AymonierováFrancúzsko57,7 (2)
10.Dorothea WiererováTaliansko1:02,9 (3)
12.Paulína FIALKOVÁSlovensko1:15,9 (2)
13.Anastasia KUZMINOVÁSlovensko1:21,2 (3)
Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 17 z 26 plánovaných pretekov):
1.Laura DahlmeierováNemecko783 b
2.Gabriela KoukalováČesko760 b
3.Kaisa MäkäräinenováFínsko702 b
4.Marie Dorinová-HabertováFrancúzsko674 b
5.Dorothea WiererováTaliansko517 b
6.Anais ChevalierováFrancúzsko471 b
7.Justine BraisazováFrancúzsko459 b
8.Franziska HildebrandováNemecko453 b
9.Tatiana AkimovováRusko441 b
10.Eva PuskarčíkováČesko437 b
36.Anastasia KuzminováSlovensko126 b
51.Paulína FialkováSlovensko71 b
62.Jana GerekováSlovensko45 b
Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (po 6 z 9 plánovaných pretekov):
1.Kaisa MäkäräinenováFínsko268 b
2.Gabriela KoukalováČesko265 b
3.Marie Dorinová-HabertováFrancúzsko265 b
4.Laura DahlmeierováNemecko253 b
5.Dorothea WiererováTaliansko225 b
6.Anais ChevalierováFrancúzsko165 b
7.Justine BraisazováFrancúzsko152 b
8.Franziska HildebrandováNemecko152 b
9.Eva PuskarčíkováČesko150 b
10.Marte OlsbuováNórsko148 b
38.Anastasia KuzminováSlovensko49 b
40.Paulína FialkováSlovensko46 b
62.Jana GerekovSlovensko16 b

Online prenos:

Majstrovstvá sveta v biatlone
12.02.2017 o 10:30
MS - stíhačka žien, 10 km, Hochfilzen
Prenos
Novou majsterkou sveta v stíhacích pretekoch žien v biatlone na 10 kilometrov sa stala vedúca pretekárka priebežného poradia Svetového poradia Laura Dahlmeierová. Tá prišla do cieľa s pohodlným náskokom pred dvojicou Daria Domračeová-Gabriela Koukalová. Slovenských fanúšikov však potešili Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková. Talentovaná Fialková sa druhým najväčším posunom oproti rýchlostným pretekom dostala z 31. pozície až na 12. miesto, Anastasia Kuzminová sa z 8. priečky prepadla o 5 miest na aj tak veľmi peknú 13. pozíciu. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem vám dobrú chuť k nedeľnému obedu!
CIEĽ
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skSkvelý výkon dnes podali aj slovenské reprezentantky. Paulína Fialková dokázala v závere ešte zrýchliť, dostala sa na 12. miesto, čo je jej najlepší výsledok na majstrovstvách sveta v kariére, Anastasia Kuzminová prišla do cieľa hneď za ňou na 13. priečke!
CIEĽ
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skStriebro získava ďalšia hviezda tohto športu – Bieloruska Daria Domračevová. Zlatá zo špritnu Češka Gabriela Koukalová sa dnes bude musieť uspokojiť s bronzovou medailou.
CIEĽ
Majsterkou sveta v stíhacích pretekoch žien na 10 kilometrov sa stáva LAURA DAHLMEIEROVÁ!
9,6km
400 metrov pred cieľom dnešných pretekov je už takmer jasné, že novou svetovou šampiónkou sa stane nemecká reprezentantka Laura Dahlmeierová. Tá má pred Bieloruskou Dariou Domračevovou náskok 14,4s, o striebro sa ešte pokúsi zabojovať Gabriela Koukalová.
4. str
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skAnastasia Kuzminová sa znova nevyhla jednej chybe na strelnici, pred posledným bežeckým kolom jej tak patrí 13. miesto, avšak s reálnou šancou dostať sa do TOP10. Skvelý výsledok má na dosah aj talentovaná Paulína Fialková. Tá znova predviedla čistú streľbu a je hneď za Kuzminovou na 14. pozícii.
4. str
Laura Dahlmeierová znova nemala problémy na strelnici a odchádza v ústrety zlatej medaily. Pred druhou Dariou Domračeovovou má však náskok len 8,6s. Gabrielu Koukalovú môže mrzieť pokazená prvá položka. Aktuálne je tretia a na Dahlmeierovú stráca 13,5s. Bronzová medaila by však Češke už ujsť nemala.
7,6km
Blížime sa na poslednú streľbu dnešných stíhacích pretekov a teší nás bežecká forma Paulíny Fialkovej, ktorá toto kolo zvládla o 5 sekúnd rýchlejšie ako Laura Dahlmeierová a posunula sa už na 16. priečku!
7,2km
Laura Dahlmeierová to však až také jednoduché mať nebude. Skupina za ňou je bežecky mimoriadne silná a vedúcu Nemku sťahuje. Kaisa Mäkäräinenová stiahla svoju stratu už na 9,9s, tretia je Daria Domračevová s mankom 14,9s.
3. str
Prvá streľba v stoji, bohužiaľ, nevyšla ani jednej z našich reprezentantiek. Tak Anastasia Kuzminová, ako aj Paulína Fialková museli odkrúžiť až dva trestné okruhy a prepadli sa poradím. Kuzminová je 11., Fialkovej patrí priebežná 19. pozícia.
3. str
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skLaura Dahlmeierová je dnes skutočne suverénna. Trafila aj ďalšiu päticu terčov a po tretej streľbe vedie o 13,4s pred skupinou, v ktorej sú Gabriela Koukalová, Kaisa Mäkäräinenová, Marie Dorinová-Habertová či Anais Chevalierová.
5,6km
Laura Dahlmeierová si ale zatiaľ bez väčších problémov stráži svoj náskok. Krátko pred treťou streľbou vedie o 14,7s pred skupinkou svojich prenasledovateliek.
2. str
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skVo fantastickom výkone pokračuje aj Paulína Fialková, ktorá znova trafila všetkých 5 terčov na strelnici a posunula sa už na krásne 13. miesto!
2.str.
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skSkvelým spôsobom odstreľala aj Anastasia Kuzminová, ktorá odstrieľala druhú streľbu čisto a posunula sa už na skvelé 5. miesto! Na vedúcu Nemku stráca len 22 sekúnd a navyše beží v skupine od 3. miesta po siedme. Sú tam s ňou napríklad Mäkäräinenová či Koukalová, čo sú skvelé bežkyne.
2.str
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skLaura Dahlmeierová pokračuje v suverénnom výkone. Ani druhýkrát sa na streľnici nezdržala dlho, "vybielila" všetkých 5 terčov a uniká svojim súperkám.
3,2km
Laura Dahlmeierová ukazuje svoje skvelé bežecké kvality, keď dokázala svoj náskok na prenasledovateľky navýšiť už na 14,7s. Anastasia Kuzminová sa pred druhou streľbou v ľahu drží na 7. mieste.
1. str
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skPaulína Fialková zastrieľala na prvej zastávke na strelnici fantasticky – bez chyby – a posunula sa už na 21. miesto!
1. str
Anastasia Kuzminová spravila, bohužiaľ, jednu chybu na prvej streľbe, no napriek tomu sa drží na 7. priečke so stratou 32,2s na vedúcu Lauru Dahlmeierovú.
1.str
Po prvej streľbe je tak na čele Laura Dahlmeierová, ktorá si tak mohla dovoliť aj jednu nepresnosť na strelnici pri prvej streľbe v ľahu. Vedúca žena Svetového pohára vedie preteky o 6,7s pred Francúzskou Chevalierovou a z 12. priečky sa už teraz na bronzovú pozíciu posunula Nemka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá však vedie početnú skupinku.
1. str
ONLINE MS v biatlone: Stíhacie preteky (Kuzminová) | Sportnet.skNa prvej streľbe zažila veľké sklamanie Češka Gabriela Koukalová! Tá mala najskôr obrovské problémy so svojou puškou a následne navyše netrafila dva terče!
1,6km
Ďalší medzičas ukazuje, že Anastasia Kuzminová má dobrú bežeckú formu. Posunula sa už na 6. miesto. Strata na vedúce duo sa nezmenila.
1,2km
Na prvom medzičase sa stalo to, čo sa dalo očakávať. Po 1200 metroch na trati sa dvojica Gabriela Koukalová-Laura Dahlmeierová spojila a pred svojimi prenasledovateľkami má už náskok 28 sekúnd. Anastasia Kuzminová beží v skupinke na 7. mieste a stráca 36 sekúnd.
ŠTART
Dnešná stíhačka bude mimoriadne napínavá, pretože v 61 sekundách odštartovalo až 12 pretekárok. Na 12. mieste je pritom jedna z najlepších bežkýň Kaisa Mäkaräräinenová.
Preteky žien v stíhacích pretekoch na 10 kilometrov sa práve začali!
Průběžné pořadí světového poháru ve stíhačce žen:
1. Kaisa Mäkäräinenová (FIN) 232 bodů
2. Marie Dorinová Habertová (FRA) 227 b.
3. Gabriela Koukalová (CZE) 217 b.
4. Dorothea Wiererová (ITA) 194 b.
5. Laura Dahlmeierová (GER) 193 b.
6. Eva Puskarčíková (CZE) 140 b.
...
16. Veronika Vítková (CZE) 103 b.
42. Lucie Charvátová (CZE) 29 b.
52. Anastasia Kuzminová (SVK) 21 b.
56. Paulina Fialková (SVK) 17 b.
58. Jana Gereková (SVK) 15 b.
Průběžné pořadí světového poháru:
1. Laura Dahlmeierová (GER) 723 bodů
2. Gabriela Koukalová (CZE) 712 b.
3. Kaisa Mäkäräinenová (FIN) 666 b.
4. Marie Dorinová Habertová (FRA) 636 b.
5. Dorothea Wiererová (ITA) 486 b.
...
8. Eva Puskarčíková (CZE) 427 b.
22. Veronika Vítková (CZE) 249 b.
41. Anastasia Kuzminová (SVK) 98 b.
48. Lucie Charvátová (CZE) 70 b.
60. Jana Gereková (SVK) 45 b.
62. Paulina Fialková (SVK) 42 b.
79. Markéta Davidová (CZE) 13 b.
Dobrý deň) Vítam vás pri sledovaní online textového prenosu zo stíhacích pretekov žien v biatlone na 10 kilometrov na MS v rakúskom Hochfilzene!

Predstaví sa v nich 60 najlepších pretekárok z piatkových rýchlostných pretekov na 7,5 kilometra. Ako prvá odštartuje Češka Gabriela Koukalová, ktorá v piatok zvíťazila o 4 sekundy pred Nemkou Laurou Dahlmeierovou. Tretia skončila Anais Chevalierová, ktorá len veľmi tesne odsunula na štvrté miesto Talianku Lisu Vittozziovú.

Slovenských fanúšikov potešila najmä Anastasia Kuzminová. Dvojnásobná olympijská víťazka zo šprintu obsadila pekné ôsme miesto, keď na strelnici spravila len jednu chybu a dnes vyštartuje 44 sekúnd za Koukalovou. Druhá Slovenka Paulína Fialková dnes vyštartuje 1:33 min. za Koukalovou z 31. pozície.
Startovní listina:
1. Gabriela Koukalová (CZE)
2. Laura Dahlmeierová (GER) +0:04
3. Anaïs Chevalierová (FRA) +0:25
4. Lisa Vittozziová (ITA) +0:25
5. Federica Sanfilippová (ITA) +0:32
6. Vanessa Hinzová (GER) +0:38
7. Marie Dorinová Habertová (FRA) +0:43
8. Anastasia Kuzminová (SVK) +0:44
9. Célia Aymonierová (FRA) +0:54
10. Anastasija Merkušinová (UKR) +0:55
11. Selina Gasparinová (SUI) +0:56
12. Kaisa Mäkäräinenová (FIN) +0:57
13. Tiril Eckhoffová (NOR) +1:01
14. Anna Magnussonová (SWE) +1:03
15. Irina Usluginová (RUS) +1:04
16. Tatjana Akimovová (RUS) +1:06
17. Eva Puskarčíková (CZE) +1:09
18. Anna Frolinová (KOR) +1:11
19. Franziska Hildebrandová (GER) +1:12
20. Clare Eganová (USA) +1:12
21. Dorothea Wiererová (ITA) +1:14
22. Julija Džimová (UKR) +1:16
23. Lisa Theresa Hauserová (AUT) +1:17
24. Irina Starychová (RUS) +1:18
25. Naděžda Skardinová (BLR) +1:19
26. Rosanna Crawfordová (CAN) +1:23
27. Darja Domračevová (BLR) +1:26
28. Justine Braisazová (FRA) +1:26
29. Susan Dunkleeová (USA) +1:27
30. Teja Gregorinová (SLO) +1:30
31. Paulina Fialková (SVK) +1:33
32. Lucie Charvátová (CZE) +1:34

33. Světlana Slepcovová (RUS) +1:40
34. Olena Pidhrušná (UKR) +1:40
35. Lena Häckiová (SUI) +1:40
36. Iryna Krjuková (BLR) +1:41
37. Olga Poltoraninová (KAZ) +1:41
38. Magdalena Gwizdońová (POL) +1:44
39. Monika Hojniszová (POL) +1:45
40. Hanna Öbergová (SWE) +1:46
41. Anna Kistanovová (KAZ) +1:48
42. Emilija Jordanovová (BUL) +1:49
43. Alexia Runggaldierová (ITA) +1:50
44. Chardine Sloofová (SWE) +1:50
45. Kaia Wøien Nicolaisenová (NOR) +1:51
46. Nadine Horchlerová (GER) +1:52
47. Dunja Zdoucová (AUT) +1:56
48. Aita Gasparinová (SUI) +1:57
49. Joanne Reidová (USA) +1:58
50. Baiba Bendiková (LAT) +1:58
51. Darja Usanovová (KAZ) +2:00
52. Ťia-lin Tchang (CHN) +2:01
53. Krystyna Guziková (POL) +2:01
54. Marte Olsbuová (NOR) +2:05
55. Maren Hammerschmidtová (GER) +2:08
56. Mona Brorssonová (SWE) +2:10
57. Mari Laukkanenová (FIN) +2:10
58. Hilde Fenneová (NOR) +2:12
59. Sari Furujová (JPN) +2:12
60. Katharina Innerhoferová (AUT) +2:19
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 10:30.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články