Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Olympijský hokej sa na Slovensku zrejme hrať nebude

(Autor: ilustračné - sita)
Vojtech Jurkovič, SITA|26. jún 2013 o 10:25

Sen o tom, že slovenskí fanúšikovia uvidia pod Tatrami zápasy hokejového turnajav rámci olympiády 2022 v Krakove, sa rozplýva.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME o 17.51.

BRATISLAVA. Generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba tvrdí, že naši funkcionári hrali vždy s otvorenými kartami.

„Od začiatku sme veľmi dobre vedeli, čo je zakotvené v olympijskej charte. Preto Tatry nevystupovali ako rovnocenný spolukandidát Krakova, ale iba v role spoluorganizátora.“

Podľa pôvodného zámeru mali Tatrám pripadnúť súťaže v alpskom lyžovaní, čo spadá pod oficiálnu výnimku v rámci geografického hendikepu hlavného usporiadateľa zimných hier.

Veľkorysá ponuka

Neskôr sme však od Poliakov dostali veľkorysú ponuku na organizáciu celého hokejového turnaja. Podľa Libu by bolo chybou nevyvužiť črtajúcu sa šancu. Zatiaľ naša strana nepodnikla kroky smerom von. Poliaci podajú oficiálnu prihlášku až v novembri a v nej budú zakotvené všetky podrobnosti.

Na nedávnom zasadnutí národných olympijských výborov v Lausanne sa slovenskí funkcionári spolu s poľskou členkou Medzinárodného olympijského výboru Irenou Szewinskou pri neformálnych rozhovoroch dozvedeli, že usporiadať hokejový turnaj na Slovensku asi nebude možné.

„Medzinárodný olympijský výbor presadzuje striktný postup v medziach Olympijskej charty. Výnimke o hokejovom turnaji , hoci sme argumentovali blízkosťou regiónu spoločným členstvom v Európskej únii, nie je vedenie MOV naklonené. Oficiálne zamietnutie výnimky ešte zástupcovia oboch národných olympijských výborov nemajú. Šanca na úspech a zmenu stanoviska MOV je však minimálna. Na papieri ešte nemajú odpoveď ani Poliaci, ktorí vo veci hokejového turnaja poslali oficiálnu žiadosť,“ povedal Liba.

MOV je podľa neho na rozdiel Medzinárodnej či Európskej futbalovej federácie konzervatívna organizácia. Má na starosti viacero športov, preto sa zmeny vo futbale presadzujú rýchlejšie. Výsledkom boli spoločné európske i svetové šampionáty vo dvoch krajinách.

Perspektíva zmien

Zástupcovia slovenského olympijského výboru vidia v dlhšom horizonte šancu na zmenu po septembrových voľbách šéfa MOV, keď sa skončí druhý a posledný mandát šéfovi olympizmu Jacquovi Roggemu.

Výkonný riaditeľ MOV Gilbert Fellini bude podľa Libu v budúcnosti presadzovať liberalizáciu pomerov, čím by možno vzrástla šanca hokejového turnaja pre Slovensko.

„V olympijskom hnutí sa čoraz silnejšie ozývajú hlasy pre optimalizáciu gigantických nákladov. Je vôľa na zmenu a povolenie organizovať ich vo dvoch krajinách, čo by malo ekonomický efekt. Potom by pokojne mohol dostať zmysel spolupráce Viedne s Bratislavou ako dejiska letných hier,“ dodal Liba.

Súvisiace články