Olympijskí medailisti menia trénera. Minčíka nahradí veľký detailista

Pavel Ostrovský (vľavo) s Jurajom Minčíkom.
Pavel Ostrovský (vľavo) s Jurajom Minčíkom. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Juraj Berzedi|15. nov 2016 o 15:22

Ladislava a Petra Škantárovcov i Mateja Beňuša už nebude trénovať Juraj Minčík. Olympijskí medailisti z Ria sa po novom budú pripravovať pod vedením Pavla Ostrovského.

BRATISLAVA. Dlhé roky na divokej vode spolu súperili. Neskôr ich začal trénovať a po osemročnej spolupráci ich doviedol k vytúženým olympijským medailám.

„Spočiatku som nevedel, či mám byť tvrdý, alebo kamarátsky. Radil som sa dokonca aj so psychológom. Uvedomil som si, že sú to hotoví kanoisti, majú vlastnú hlavu a nemá zmysel ich učiť, ako držať pádlo a robiť zábery,“ vravel Juraj Minčík.

Na olympiáde v Riu jeho zverenci zažili doterajší vrchol kariéry. Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci získali zlatú medailu a kanoista Matej Beňuš striebornú.

„Už pred olympiádou som vedel, že skončím s trénovaním a budem sa venovať iným veciam. Chcel som byť viac doma s rodinou. To, že na záver našej spolupráce dosiahli takýto výsledok, je úžasné,“ uviedol Minčík.

Je to veľká zodpovednosť

Pred odchodom z trénerskej funkcie sa postaral o svoju náhradu. Novým trénerom olympijských medailistov sa stane Pavel Ostrovský, ktorý doteraz viedol kajakára Andreja Máleka.

„Chcel som nájsť riešenie, aby chalani mohli pokračovať vo svojej ceste. Pavel so mnou úzko spolupracuje, sedíme spolu v kancelárii a viackrát sme preberali tréningové metódy a postupy. Vie, čo obnáša táto práca, a bol to pre mňa najvhodnejší kandidát,“ dodal Minčík.

V realizačnom tíme bude spolupracovať aj s Milanom Kubáňom, ktorý v Riu doviedol k olympijskému bronzu japonského kanoistu Takuju Hanedu.

„Beriem to ako novú výzvu, ktorá môže obe strany niekam posunúť. Je to veľká zodpovednosť, keď chceme nadviazať na výsledky, ktoré už dosiahli,“ tvrdí Ostrovský.

Skĺbili kamarátstvo a profesionalitu

Bratranci Škantárovci i Matej Beňuš zobrali informáciu o trénerskej zmene ako profesionáli. Hoci zo začiatku ich to mierne zaskočilo.

Zľava: Peter a Ladislav Škantárovci, tréner Pavel Ostrovský a Matej Beňuš.
Zľava: Peter a Ladislav Škantárovci, tréner Pavel Ostrovský a Matej Beňuš. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)

„Ťažko sa to počúvalo, lebo človek nechce veriť, že raz k tomu príde. Ale rešpektujeme to, lebo vieme, aké to mal náročné. Sme radi, že sa to neuzavrelo tak, že dnes si podáme ruky a zajtra sa už nebudeme vidieť,“ priznal Ladislav Škantár.

S Minčíkom budú naďalej spolupracovať, ale už na iných pozíciách. „Budem chlapcom k dispozícii formou konzultácie a rád im poradím či pomôžem,“ konštatoval Minčík.

Už nepotrebujeme, aby nám niekto hovoril, ako máme urobiť záber. Bude skôr našou oporou na brehu. Necháme si však od neho poradiť.


Ladislav Škantár, vodný slalomár

„Juraj bol mojím mentorom od nástupu do Športového centra polície. Som rád, že sa na neho budem môcť naďalej obrátiť,“ dodal Ostrovský.

Potrebujú oporu na brehu

V spoločnom tíme sa tak budú pripravovať deblkanoisti Škantárovci, kanoista Beňuš a kajakár Málek.

„Už nepotrebujeme, aby nám niekto hovoril, ako máme urobiť záber. Bude skôr našou oporou na brehu. Necháme si však od neho poradiť,“ naznačil Ladislav Škantár.

Na spoluprácu s novým koučom sa rodáci z Pienin tešia. „Pavel je veľký detailista. Vieme, že všetko robí na sto percent. Možno ho niekedy budeme musieť aj brzdiť,“ dodáva.

Svoju premiéru s novým trénerom na divokej vode zažijú počas sústredenia v Austrálii. Matej Beňuš sa v najbližších dňoch bude pripravovať na Novom Zélande, kde sa zúčastní aj na jedných pretekoch.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).
Nachádzate sa tu: