Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Bude sa skúšať nové futbalové pravidlo, tréneri môžu mať o striedanie navyše

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|22. okt 2020 o 11:05

Testovať sa bude od januára 2021.

ZÜRICH. Už v januári 2021 by malo vstúpiť do testovacej prevádzky nové futbalové pravidlo, tréneri budú môcť využiť jedno striedanie navyše pri hráčoch s podozrením na otras mozgu.

Rada medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) o tomto zámere informovala už koncom februára.

"Skupina odborníkov odobrila filozofiu, že keď existuje podozrenie na otras mozgu niektorého hráča, ten by nemal pokračovať v zápase," informovali zástupcovia IFAB.

Prijatiu spomenutého rozhodnutia predchádzala dlhá diskusia a mnoho analýz. Uvažovalo sa aj nad dočasnou náhradou hráčov s podozrením na otras mozgu, no prednosť napokon dostalo klasické striedanie.

Pravidlá futbalu umožňujú tri striedania v jednom zápase, štvrté počas pohárových duelov v prípade predĺženia.

Aktuálne však platí výnimka a tréneri môžu počas jedného stretnutia vymeniť na hracej ploche až piatich hráčov.

Cieľom dočasného zvýšenia počtu striedaní je ochrana hráčov pred preťažením, keďže v roku 2020 pandémia koronavírusu najprv na niekoľko mesiacov prerušila futbalové dianie a po reštarte súťaží a neskoršom štarte novej sezóny majú mnohé kluby nahustený program.

Pôvodný plán hovoril o uvedenom pokuse počas futbalového turnaja na OH 2020 v japonskom Tokiu, podujatie však museli odložiť o jeden rok.

"Zdravie hráčov je nad všetkým ostatným. Ak umožníme tímom striedať, tak to dáva zmysel. Musíme chrániť hráčov," povedal už skôr prezident Medzinárodnej futbalovej federácia (FIFA) Gianni Infantino.

Štúdia škótskych odborníkov zverejnená v roku 2019 odhalila, že profesionálni futbalisti síce v porovnaní s bežnou populáciou zomierajú menej často na rakovinu či problémy so srdcom, no častejšie na poranenia hlavy.

Súvisiace články