Obhajca Nadal bez problémov, Verdasco potreboval 9 mečbalov

SITA|29. máj 2009 o 19:05

Najlepší svetový tenista Španiel Rafael Nadal podľa predpokladov postúpil do osemfinále dvojhry mužov na Roland Garros v Paríži.

PARÍŽ. Najlepší svetový tenista Španiel Rafael Nadal podľa predpokladov postúpil do osemfinále dvojhry mužov na Roland Garros v Paríži (celková dotácia 16 150 460 eur, antuka vonku).

Najvyššie nasadený Nadal nezaváhal v piatkovom súboji 3. kola proti Austrálčanovi Lleytonovi Hewittovi a zdolal ho hladko za 111 minút 6:1, 6:3, 6:1. Víťaz zahral 24 víťazných úderov, až sedemkrát vzal súperovi jeho podanie a v nevynútených chybách dominoval 17:35. "Bol to supervýkon z mojej strany, môj najlepší tento rok v Paríži. Hewitt nie je jednoduchý súper, no ja som s ním dnes nemal problémy," pochválil sa Nadal.

Španielsky tenisový terminátor na antukovom vrchole sezóny ešte neprehral ani jeden singlový duel a stopercentnú bilanciu od roku 2005 suverénne potvrdil v 31. víťaznom zápase v rade aj proti bývalej svetovej jednotke Hewittovi. A to mal pred piatkom proti Austrálčanovi vyrovnanú bilanciu 4:4. "Nadal udiera do loptičky neuveriteľne precízne, jeho údery sú čisté, presné a zväčša s obrovskou rotáciou. Keď ho rýchlo pustíte do vedenia, podpíšete si ortieľ prehry. Vtedy je nezastaviteľný," komentoval smutne dvojnásobný grandslamový šampión Hewitt.

Do osemfinále postúpil aj Nadalov ôsmy nasadený krajan Fernando Verdasco, ktorý zdolal ďalšieho Španiela Nicolasa Almagra (31.) 6:2, 7:6 (4), 7:6 (8). Vo vyrovnanom stretnutí rozhodli pevnejšie nervy skúsenejšieho z oboch hráčov v závere setov. Verdasco však potreboval na zdolanie húževnatého antukára Almagra až deväť mečbalov. Záverečný set trval 85 minút.

"Som v pohode a verím, že mi to ešte nejaký čas vydrží," skonštatoval 25-ročný Verdasco. Práve tento španielsky ľavák v tomto roku prinútil rovnako ľavorukého majstra Nadala k piatim setom v semifinále Australian Open. Neskorší šampión postúpil do finále až po 314 minút trvajúcom boji. Ich vzájomný štvrťfinálový súboj v Paríži by mohol byť jedným z tohtoročných vrcholov Roland Garros, ešte tam však nie sú. Na Verdasca čaká v osemfinále Rus Nikolaj Davydenko, ktorý bol pri Buloňskom lesíku už dvakrát v semifinále (2005, 2007). Aktuálne vyradil v štyroch setoch z hry nebezpečného Švajčiara Stanislasa Wawrinku (17.). "Nebude to ľahký súper. Má skúsenosti aj potrebnú kvalitu, ale ja verím, že si udržím dobrú formu," dodal Verdasco.

Rafael Nadal (1-Šp.) - Lleyton Hewitt (Austr.) 6:1, 6:3, 6:1

Andy Murray (3-V. Brit.) - Janko Tipsarevič (Srb.) 7:6 (3), 6:3 - skreč, Tipsarevič odstúpil

Fernando Verdasco (8-Šp.) - Nicolas Almagro (31-Šp.) 6:2, 7:6 (4), 7:6 (8)

Nikolaj Davydenko (10-Rus.) - Stanislas Wawrinka (17-Švajč.) 6:3, 4:6, 6:3, 6:2

Fernando González (12-Čile) - Josselin Ouanna (Fr.) 7:5, 6:3, 7:5

Marin Čilič (13-Chorv.) - Radek Štěpánek (18-ČR) 6:1, 7:6 (4), 6:3

Robin Söderling (23-Švéd.) - David Ferrer (14-Šp.) 6:7 (5), 7:5, 6:2, 7:6 (5)

Victor Hanescu (30-Rum.) - Gilles Simon (7-Fr.) 6:4, 6:4, 6:2

Dvojhra mužov - 2. kolo:

Novak Djokovič (4-Srb.) - Sergij Stachovskij (Ukr.) 6:3, 6:4, 6:1 - dohrávka zo štvrtka

Philipp Kohlschreiber (29-Nem.) - Juan Carlos Ferrero (Šp.) 6:4, 2:6, 6:4, 6:7 (3), 6:3 - dohrávka zo štvrtka