Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

O spoločnej lige zrejme rozhodnú české kluby

Slovan vyhral federálnu ligu v roku 1992 – ako posledný zo slovenských tímov. (Autor: FOTO –ARCHÍV TASR (Pavel Neubauer))
Pavol Spál|13. mar 2013 o 21:10

Slovenskí fanúšikovia by federálnu ligu privítali – českí sú v anketách zväčša proti. Šéfovia českého a slovenského futbalu sa dohodli na projekte spoločnej ligy.

BRATISLAVA. Federálna liga mala väčší šmrnc. Bola silnejšia, napínavejšia, s lepšími hráčmi. Na súboje pražských klubov so Slovanom chodilo okolo 20­tisíc divákov. V poslednom ročníku bola priemerná návšteva 5379 na zápas. V lete 1993 sa hrala naposledy. V súťaži hralo šesť slovenských tímov.

Od roku 2010 sa šéfovia slovenského futbalu snažia o jej obnovenie. Spoločnú ligu podporuje i Európska futbalová únia. Podľa nej to pomôže obom stranám – vo všetkých smeroch.

„Spoločne sme si povedali, že do toho chceme ísť,“ priznal včera šéf Českomoravského futbalového zväzu Miroslav Pelta.

Sú lepšie pripravení

Dlho sa o projekte iba uvažovalo, až včera sa obe strany zhodli na konkrétnom postupe. Ak zámer schvália kluby, vznikne spoločná skupina, ktorá začne organizačné práce. „Dopadlo to veľmi dobre,“ pochvaľoval si rokovanie prezident slovenského zväzu Ján Kováčik.

„Cítim na slovenskej strane veľmi reálny posun smerom k pripravenosti,“ dodal šéf českej Ligovej futbalovej asociácie Dušan Svoboda.

Obe strany sa zhodli, že treba vyriešiť tri kľúčové oblasti spoločnej súťaže: financovanie, športovo­technické záležitosti, splnenie licenčných podmienok (infraštruktúra). České kluby majú až na výnimky veľmi solídne štadióny, u nás by vyhovoval momentálne málokto. To sa však má čoskoro zmeniť. Slovenská vláda nedávno sľúbila, že v priebehu desiatich rokov investuje na rekonštrukciu a výstavbu štadiónov 45 miliónov eur.

„Bez tejto podpory by Česi s nami do toho nešli. To nám jednoznačne povedali. Teraz je na nás, aby sme boli čo najskôr pripravení v oblasti infraštruktúry, pretože všetci účastníci spoločnej súťaže by museli mať rovnaké podmienky, teda splniť licenčné konanie. Žiadne výnimky by neexistovali,“ tvrdil Kováčik.

Rozhodnú kluby

Klúčové však bude, aby zámer schválili kluby. Tu môžu plány naraziť.

České kluby v minulosti záujem o spoločnú ligu nemali. I preto, že naša liga je na nižšej úrovni. Podľa medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistiky je momentálne až 55 na svete. Česká liga je 21.

Na Slovensku by drvivá väčšina fanúšikov spoločnú súťaž privítala. V ankete na českých internetových stránkach je väčšina priaznivcov proti.

Kým návštevnosť v českej lige v poslednom čase mierne stúpla (priemerná návšteva 4732 divákov), u nás klesá.

Trebárs posledné kolo sledovalo v priemere iba 1675 divákov. Spoločná súťaž môže byť aktuálna najskôr o tri roky od uzatvorenia dohody. Pôvodne sa spomínalo 18 tímov. Dvanásť z Česka, šesť zo Slovenska.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články