Utorok, 11. mája, 2021Meniny má Blažena

Novým trénerom argentínskej reprezentácie sa stal Diego Maradona

Diego Maradona (Autor: SITA AP)
SITA|28. okt 2008 o 22:07

Novým trénerom argentínskej futbalovej reprezentácie sa podľa miestnych médií stal Diego Maradona.

Buenos Aires. Legendárny Diego Maradona sa stal novým trénerom futbalistov Argentíny. Maradona na poste kormidelníka národného tímu dvojnásobných majstrov sveta nahradil Alfia Basileho. Ten rezignoval ešte pred dvoma týždňami z osobných dôvodov po viacerých neúspešných súbojoch v juhoamerickej kvalifikácii o postup na MS 2010 a najmä po prehre z Čile.

"Diego bude novým reprezentačným trénerom," potvrdil po stretnutí so šéfom zväzu Juliom Grondonom bývalý úspešný tréner Carlos Bilardo, ktorý bude pri tíme "Albicelestes" pôsobiť ako riaditeľ.

Maradonnovi sa splnil sen

Čoskoro 48-ročný Maradona (nar. 30. 10. 1960) už pred niekoľkými dňami po abdikácii Basileho vyjadril ambíciu stať sa novým reprezentačným koučom. "Možno z odborného hľadiska nie som ten najlepší kandidát, ale som favoritom našich fanúšikov," nechal sa vtedy počuť Maradona. Majster sveta z roku 1986 (vtedajší titul získala Argentína práve pod vedením trénera Bilarda) sa vo výberovom konaní presadil v konkurencii tria Carlos Bianchi, Miguel Angel Russo a Sergio Batista. Posledne menovaný bol trénerom zlatých olympionikov z Pekingu 2008.

Do veľkého sveta koučingu vstupuje Maradona prakticky bez trénerských skúseností na najvyššej úrovni, jeho devízou je iba víťazný duch sprevádzajúci ho od úspechu na majstrovstvách sveta v roku 1986. Ten mu pomôže pri jeho misii transformovať do trénerskej reality 69-ročný Carlos Bilardo, ktorý viedol Maradonu a spol. práve na šampionáte v Mexiku. Teraz sa k tímu vráti ako futbalový riaditeľ. "

Božský Diego pripravený načúvať

Z rozhovorov s Grondonom a Bilardom vyplynulo, že ja som ten, kto má byť trénerom. Napriek tomu som pripravený načúvať všetkému, čo mi Bilardo povie. Pomôže mi, nemôžem predsa niekoho s toľkými úspechmi, skúsenosťami a vedomosťami nechať len tak stáť bokom. Moje predstavy sa úplne zhodujú s tými, ktoré mi predostreli Grondona a Bilardo. Mojou prácou bude sledovať hráčov tak často, ako sa len bude dať. Hlavným zámerom je vrátiť tímu ducha z roku 1986," vyhlásil Maradona, ktorý bol favoritom predsedu výberovej komisie Argentínskej futbalovej asociácie (AFA) Noraya Nakisa. Ten jednoznačne deklaroval: "Želám si, aby bol Maradona trénerom Argentíny."

Maradonovo menovanie by malo nadobudnúť oficiálny charakter až vo štvrtok, teda presne v deň jeho 48. narodenín. "Dám dohromady tím, ja budem vyberať hráčov a som si istý, že Carlos sa ujme množstva iných vecí. Táto chvíľa sa dá v mojom živote porovnať s narodením mojich dvoch dcér Dalmy a Gianiny," netajil nadšenie muž, ktorý si trénerský post vyskúšal na klubovej scéne v roku 1994 v Deportive Mandiyu a o rok neskôr v Racing Clube, v oboch prípadoch sa porúčal z lavičky ešte pred vypršaním kontraktu. Ešte pred rokom sa jeho meno skloňovalo v úplne iných súvislostiach, futbalový svet sa modlil za jeho zdravie, keď argentínskeho bonvivána dvakrát hospitalizovali s hepatitídou spôsobenou nadmerným požívaním alkoholu a jedla.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články