Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Novotný by rád trénoval športové dvojice

SITA|Publikované 10. mar 2008 o 13:15

BRATISLAVA 10. marca (SITA) - Úspešný český krasokorčuliar René Novotný by rád trénoval športové dvojice. Spolu so svojou krasokorčuliarskou aj životnou partnerkou Radkou Kovaříkovou získali v tejto disciplíne ...

BRATISLAVA 10. marca (SITA) - Úspešný český krasokorčuliar René Novotný by rád trénoval športové dvojice. Spolu so svojou krasokorčuliarskou aj životnou partnerkou Radkou Kovaříkovou získali v tejto disciplíne v roku 1995 titul majstrov sveta. Tri roky predtým sa na vrcholnom svetovom fóre tešili zo striebra. Neskôr prestúpili k profesionálom a tam sa ešte tešili z dvoch titulov svetových šampiónov. Vlani na jeseň sa s aktívnym krasokorčuľovaním definitívne rozlúčili a usadili sa v Brne, kde si otvorili školu korčuľovania.

"Veľmi rád by som trénoval športové dvojice, je to disciplína, ku ktorej mám vzťah a mrzí ma, že žiadny pár v súčasnosti nemáme," povedal pre agentúru SITA R. Novotný. Problém vidí najmä v tom, že je veľmi zložité nájsť dvoch vynikajúcich sólistov. "Dnes dať pár dokopy je ako hľadať ihlu v kôpke sena. Potrebujete dvoch vynikajúcich sólistov, a keď už je vynikajúci sólista, tak nepôjde do páru," zdôvodnil Novotný.

V súčasnosti sa úspešná česká dvojica venuje propagácii krasokorčuľovania, a to najmä medzi deťmi. "Zakladáme školy korčuľovania, snažíme sa inšpirovať rodičov a deti, aby tento šport začali robiť, pretože je veľa iných lukratívnejších športov, ktoré deti preferujú," vysvetlil Novotný. V menších mestách a obciach, kde nemajú zimný štadión, ľuďom približujú krasokorčuľovanie na umelom ľade - polymére. "Veríme, že sa ukážeme i na Slovensku,"

Nová krasokorčuliarska generácia už nemá možnosť zbierať legendárne šestky. Podľa Novotného nastala zmenou pravidiel v krasokorčuľovaní revolučná zmena. "Nový bodový systém je nejasný nielen pre divákov, ale skoro aj pre nás športovcov. Je veľmi náročný a trocha do nášho športu nezapadá," uviedol Novotný. Uvedomuje si, že rozhodovanie o víťazovi sa stalo vďaka novému hodnoteniu spravodlivejšie, ale naopak ublížilo estetickej stránke tohto športu. Nová generácia sa tak musí zamerať najmä na technickú stránku jazdy a umelecký dojem doháňa na šou a v exhibíciách. Nové hodnotenie podľa športovcov brzdí vývoj krasokorčuľovania. "Nie je predsa možné, aby človek bol s troma chybami v krátkom programe v trojke a napríklad Sergej Voronov, ktorý zaskákal čistý program a zaradil doňho aj štvoritý skok, v nej chýba," uviedol počas návštevy Slovenska olympijský krasokorčuliarsky šampión Jevgenij Pľuščenko. "Krasokorčuľovanie by malo rásť smerom dopredu a mám pocit, že v poslednom čase sa trocha vrátilo späť," dodal.

Čoraz viac krasokorčuliarov zaraďuje do svojich programov najnáročnejšie skoky. "Štvorité skoky už patria naozaj k tomu vrcholu, kde sa špekuluje, ako dlho vydrží korčuliar vo vzduchu, či sa dá päť ráz otočiť. Hovorí sa, že by to mohol niekto v budúcnosti dokázať, ale myslím si, že je to na úkor zdravia," upozornil Novotný. Podľa neho ide pri týchto skokoch a kombináciách náročných skokov o veľký nápor na organizmus, najmä kĺby, chrbticu, kolená a členky. "Je to naozaj už na hranici únosnosti," zdôraznil s tým, že krasokorčuliar musí ísť počas celej jazdy naplno a nemá možnosť ísť si sadnúť na striedačku ako hokejisti.


Agentúra SITA vydala túto správu aj vo zvukovej podobe. Zvukové správy budú k dispozícii na webovej stránke http://audio.sita.sk/ds;zs;pp

Súvisiace články