Piatok, 7. mája, 2021Meniny má Monika

Vyrastie v Košiciach piata hokejová hala? Stavba sa musí začať tento rok

Vizualizácia novej haly, ktorá má vyrásť na Medickej ulici. (Zdroj: Košický samosprávny kraj)
Patrik Fotta|10. feb 2021 o 00:10

Hala nemá slúžiť na komerčné účely.

KOŠICE. V Košiciach aktuálne stoja štyri hokejové haly: Steel Aréna aj s tréningovou halou, Crow Aréna a Aréna Sršňov.

Druhé najväčšie mesto Slovenska by sa mohlo onedlho dočkať ďalšieho hokejového štadióna.

Projekt, ktorý vznikol v roku 2016, prevzal podľa informácií denníka Korzár od súkromníka Košický samosprávny kraj (KSK).

Spolu so župou sa má na výstavbe finančne podieľať aj Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH).

„Ide o tréningovú halu pre kadetov a školy v zmysle filozofie Krajskej hokejovej akadémie. Projekt nemá slúžiť na komerčné účely, ako napríklad Aréna Sršňov alebo Crow Aréna. Slúžiť bude deťom a dorastu z neďalekej školy, z Košíc, ale i z celého kraja v rámci športového gymnázia,“ uviedol pre Korzár mestský poslanec a šéf komisie športu Ladislav Lörinc.

Zväz uhradí 2 milióny

Nová hala by mala vyrásť na Medickej ulici neďaleko tenisových kurtov a internátov.

Podľa aktuálneho projektu má mať kapacitu 300 miest na sedenie. Z celkovej sumy 4,7 milióna eur by mal hokejový zväz hradiť 2 milióny, zvyšnú sumu zaplatí kraj.

Spolupráca medzi SZĽH a KSK, ktorá sa začala podpísaním memoranda v roku 2019, by tak po vzniku Krajskej hokejovej akadémie mohla priniesť ďalšie ovocie.

Nová hala by mala mať kapacitu 300 miest na sedenie. (Zdroj: Košický samosprávny kraj)

„Som veľmi rád, že sme na východe Slovenska našli silného partnera na spoluprácu – Košický samosprávny kraj," uviedol pred dvoma rokmi vtedajší prezident hokejového zväzu Martin Kohút.

"Naším cieľom je vytvoriť také podmienky, aby deti a mladí ľudia mohli viac športovať, vzdelávať sa, aby viedli aktívny život v komunite, kde sa navzájom podporujú, budujú si medzi sebou sociálne väzby a zážitky,“ dodal.

Kraj chce budovať infraštruktúru

S výstavbou haly sa už nemôže dlho otáľať. Dvojmiliónová dotácia zväzu je viazaná na dokončenie hokejového stánku najneskôr v roku 2023.

Začať by preto chceli už v tomto roku.

„Kraj chce pracovať na systémovom riešení pohybovej aktivity detí a mládeže a vychovávať mladé športové talenty.

Na to potrebujeme budovať športovú infraštruktúru, spolupracovať v oblasti vzdelávania a prípravy žiakov a využiť potenciál hokejového turizmu v našom kraji,“ skonštatoval v minulosti predseda KSK Rastislav Trnka.

Vizualizácia hokejovej haly, ktorá má stáť na Medickej ulici. (Zdroj: Košický samosprávny kraj)

Metropola východu má už dlhodobo problém s nedostatočnou športovou infraštruktúrou, ktorá bola roky zanedbávaná.

„Nedostatok klzísk a ich nedostupnosť z pohľadu ich lokalizácie alebo prevádzkových časov obmedzuje zámer výchovy hokejových talentov.

Napríklad v hlavnom meste Bratislava s počtom obyvateľov 424-tisíc je aktuálne desať ľadových plôch a v Košiciach s počtom obyvateľov 239-tisíc sú v súčasnosti štyri ľadové plochy,“ uvádza KSK.


Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiace články