Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Nóri nechcú olympiádu v Osle za štátne

O organizátorovi olympiády v roku 2022 sa rozhodne budúci rok v lete. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 27. jan 2014 o 14:03

Priamo v hlavnom meste Osle len 37 percent ľudí podporuje kandidatúru na ZOH 2022 a až 49 percent je proti.

OSLO. Až 58% percent obyvateľov Nórska je proti tomu, aby vláda dala potrebné finančné garancie kandidatúre Osla na zimné olympijské hry a zimné paralympijské hry v roku 2022.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra Norstat pre vplyvný konzervatívny časopis Minerva. Na podporu Hier sa takýmto spôsobom vyjadrilo len 26% opýtaných.

Najmenej fanúšikov za polárnym kruhom

Priamo v hlavnom meste sa 37% ľudí postavilo za ideu finančnej vládnej podpory a 49% je proti. Najväčšia opozícia proti usporiadaniu ZOH 2002 v Nórsku sa zgrupuje na severe krajiny za polárnym kruhom. Tam zimnú olympiádu nechce až 75% obyvateľov zo skúmanej vzorky. Informuje o tom server insidethegames.biz.

Oslo je oficiálne jedným z piatich kandidátov a zároveň súperom poľského Krakova so slovenskou výpomocou na usporiadanie ZOH 2022. Prívrženci odporu voči organizovaniu ZOH v ich krajine dávajú za príklad susedov zo

Švédska, ktorí sa len nedávno rozhodli stiahnuť svoju prihlášku do kandidátskeho boja z ekonomických dôvodov. Nóri tiež poukazujú na negatívne výsledky minuloročných referend v Mníchove a St. Moritzi, ktoré napokon stopli snahy Nemcov a Švajčiarov o ZOH 2022.

Ľvovu komplikuje kandidatúru politika

Momentálna horúca politická situácia na Ukrajine, ktorá zaváňa zavedením výnimočného stavu, hatí plány ďalšieho olympijského kandidáta - Ľvova. Aktuálne kandidujú na ZOH 2022 okrem Osla, Krakova a Ľvova aj Almaty a Peking.

Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva MOV finalistov, ktorí sa budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci kandidáti musia do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.