Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Nie je podstatné, kto je jednotka, tvrdí Schmiedlová

(Autor: TASR/AP)
SITA|20. júl 2015 o 08:15

Mladá Slovenka je v novom rebríčku WTA na 44. mieste.

BUKUREŠŤ. Slovenský ženský tenis má novú jednotku - Karolínu Schmiedlovú. V turbulentnom období, keď Dominika Cibulková ešte stále padá v rebríčku po odmlke danej marcovou operáciou ľavej nohy, Daniela Hantuchová má výkonnostný zenit za sebou a Magdaléna Rybáriková podáva nevyrovnané výkony, využila šancu ešte len 20-ročná Schmiedlová.

Je prvá zo Sloveniek, ktorá v tomto roku vyhrala dva turnaje na hlavnom okruhu WTA a zároveň jediná, ktorá si zahrala tri razy o turnajový titul.

Nestratila ani set

Po februárovom premiérovom finále na antuke v brazílskom Riu de Janeiro a aprílovom triumfe na tvrdom povrchu v hale v Katoviciach prišiel antukový titul z Bukurešti.

A nie hocijaký. V piatich zápasoch súperkám nepovolila ani set a jediný tajbrejk hrala až vo finále proti talianskej favoritke Sare Erraniovej.

"Erraniová robí strašne málo chýb a na antuke je ťažko zdolateľná. Rozhodujúci bol tajbrejk, kde som od stavu 3:3 uhrala štyri veľmi dobré lopty. V druhom sete to bol ešte tvrdý boj, dlhé gemy, ale chcela som to ukončiť a neísť do tretieho setu. Podarilo sa mi to a môžem povedať, že je to môj zrejme najcennejší úspech v kariére,“ vrátila sa k víťaznému finále 7:6 (3), 6:3 Schmiedlová.

"Ukázalo sa, že príprava na antuke po Wimbledone bola veľmi kvalitná. Celý týždeň som odohrala bez väčších výkyvov a to bolo kľúčové z hľadiska celkového úspechu. Minulý rok to bolo presne naopak. V Bukurešti som vtedy prehrala v 1. kole a dostala sa do menšej krízy.“

Pôjde ešte vyššie

Mladá Košičanka sa v najnovšom vydaní svetového rebríčka objavila na 44. mieste.

Post národnej jednotky si váži a teší sa z neho, ale jedným dychom pripomína: "Nie je až také podstatné, kto je jednotka. Bodaj by sme sa všetky Slovenky posúvali hore a boli trebárs aj v prvej dvadsiatke rebríčka."

Pre generálneho sekretára STZ Igora Mošku je Schmiedlovej paráda v Bukurešti veľmi dobrou správou pre slovenský ženský tenis.

"Už som to povedal neraz - Kaja Schmiedlová sa dobre pohybuje, má výbornú kondíciu, solídne základné údery aj servis. Je to skvelý základ na to, aby čoraz častejšie dosahovala také úspechy ako v Bukurešti. Po Daniele Hantuchovej, Dominike Cibulkovej a sčasti aj Magde Rybárikovej nám rastie ďalšia hráčka do svetovej špičky," skonštatoval Moška.

Je zároveň presvedčený o tom, že staršia zo sestier Schmiedlových bude naďalej stúpať vo svetovom rebríčku. "Myslím si, že týmto víťazstvom zďaleka nepovedala posledné slovo, veď bude mať ešte len 21 rokov. Aj post slovenskej jednotky by jej mal dodať ďalšie potrebné sebavedomie," dodal funkcionár STZ.

Prehľad titulov slovenských tenistiek na okruhu WTA vo dvojhre (spolu 34):

Henrieta Nagyová (9 úspechov)

Daniela Hantuchová (7)

Magdaléna Rybáriková (4)

Dominika Cibulková (4)

Radka Zrubáková (3)*

Martina Suchá (2)

Karolína Schmiedlová (2)

Jarmila Gajdošová (2)*

Karina Cíleková-Habšudová (1)*

*Gajdošová oba tituly získala už ako reprezentantka Austrálie, Zrubáková trikrát vyhrala turnaj ako hráčka bývalého Československa

Súvisiace články