Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Pil a našli u neho kokaín. Veterán sa chce vrátiť do NHL i na ZOH

Ľavé krídlo New Yorku Rangers Ryan Malone (24) v akcii pred brankárom Jaroslavom Halákom z New Yorku Islanders v roku 2014. (Autor: TASR/AP)
Martina Janíková|Publikované 12. sep 2017 o 09:18

Ryan Malone získal v drese USA striebornú medailu na ZOH v roku 2010.

BRATISLAVA. V roku 2014 hral za Tampu Bay. Strelil päť gólov a na desať prihral. Viac než bodová potencia sa do stredobodu záujmu dostal jeho škandál.

V apríli totiž hokejistu Ryana Malonea zastavila polícia a krvné testy dokázali, že šoféroval pod vplyvom alkoholu. Obvinili ho aj z držania kokaínu.

Ešte v rovnaký deň bol síce prepustený na kauciu, jeho kariéra v Tampe však skončila. V jej drese už nenastúpil a klub ho v lete 2014 vyplatil.

„Zmenilo to môj život k lepšiemu. Rád by som sa verejne ospravedlnil pánovi Vinikovi (majiteľ klubu, pozn. red.) a celej organizácii Tampy Bay," vyhlasuje podľa isport.cz s odstupom času Malone.

V ďalšej sezóne odohral Američan ešte šesť zápasov v drese New York Rangers, neskôr ho klub poslal na farmu a Ryan Malone v tichosti ukončil svoju profesionálnu kariéru. Naposledy v NHL pôsobil v sezóne 2014/2015.

Korčule plné piesku

Ryan Malone v sezóne 2006/2007 hral v útoku spolu so Sidneym Crosbym. V roku 2008 bojoval o Stanleyho pohár v drese Pittsburghu aj so Slovákom Mariánom Hossom. Vo finále proti Detroitu si zlomil nos. Nastúpil s ním aj na ďalší zápas.

Američan mal počas kariéry zdravotné problémy. Najmä pre kŕčové žily sa rozhodol skončiť s hokejom. Boleli ho nohy a ťažko sa mu korčuľovalo.

Ryan Malone (12) sa v drese USA predstavil na ZOH 2010 vo Vancouveri. (Autor: TASR/AP)

Počas zápasov pôsobil, ako keby mal korčule plné piesku, kvôli čomu si vyslúžil prezývku Sandman (Pieskový muž). „Doslova som mal nohy ako 70-ročná žena. Keď som korčuľoval, bolelo to,“ povedal Malone pre denník Post Gazette.

Pre operáciu kŕčových žíl sa rozhodol až na nátlak snúbenice Arielle. „Cítím sa trocha ľahší, čo je dobrá vec. Je to bláznivé, ale cítim sa lepšie ako posledné dva roky v NHL,“ usmieval sa už po zákroku.

Boj o druhú olympiádu

Rodák z Pittsburghu, ktorý ho draftoval do NHL v roku 1999, na návrat k profesionálnemu hokeju nemyslel. Venoval sa rodine, dvom synom Willovi a Cooperovi. Zaľúbil sa do golfu, navštevoval rôzne turnaje po celej Amerike.

Užíval si hokejový dôchodok a trénoval mužstvo v Da Beauty League (liga nekontaktného hokeja, ktorý sa hrá 4 na 4).

Neviem, či som vzrušenejší ja, alebo moje deti. Som pripravený odohrať nejaké prípravné či exhibičné zápasy. Teším sa, že niekoho tvrdo zrazím, alebo dostanem tvrdý úder do tváre ja sám. To je v podstate jedno.


Ryan Malone

„Raz večer som trénoval. Náš tím potreboval hráča, tak som si obliekol chrániče a hral som. Nemal som natrénované, ale cítil som sa celkom dobre," vysvetľoval Ryan Malone a vtipne dodal: "Tak som si povedal, čo tak to skúsiť na olympiáde?"

Malone sa rozhodol zabojovať o druhú účasť na zimnej olympiáde. V roku 2010 vo Vancouvri získal v drese americkej reprezentácie striebornú medailu.

"Povedal som si - prečo nie? Nebol som tak dlho odstrihnutý od hry. Cítim sa veľmi dobre, tak prečo to neskúsiť," tvrdí pre Sports Illustrated.

Zavolal generálnemu manažérovi Minnesoty Chuckovi Fletcherovi a požiadal o šancu v tíme. Malone to skúsil aj v Pittsburghu, no s rodinou v súčasnosti býva len pol hodinu cesty od štadiónu v Minnesote.

"Synovia by ma mohli chodiť povzbudzovať," tešil sa Malone.

Radšej AHL ako NHL

Fletcher súhlasil a pre 37-ročného hokejistu pripravil skúšobný kontrakt, pre Malonea svitla nádej na obnovu kariéry. Dostať sa to útoku Minnesoty Wild bude v NHL preňho ťažká úloha.

Podľa Michaela Russa z Tribune však veterán myslí na niečo iné. Američan by sa chcel skôr dostať do AHL, v ktorej by sa mohol prebojovať do výberu USA na ZOH v Pjongčangu.

NHL totiž pre zimnú olympiádu nepreruší svoj program a hráči z nej do Ázie neodcestujú.

Ryan Malone si v kariére prešiel všetkým. Bol na vrchole a pre zlé rozhodnutia i zranenia klesol na dno. Teraz je však pripravený ešte raz vystúpať do najkvalitnejšej hokejovej súťaže na svete.

A keď to pôjde, naposledy skúsi nastúpiť aj na zimnej olympiáde v drese národného tímu.

"Dúfam, že ten tréning i oddych sa vyplatia. Všetko, čo môžem urobiť, je pripraviť sa. Potom už len vykorčuľujem a budem hrať. Neviem, či som vzrušenejší ja, alebo moje deti.

Som pripravený odohrať nejaké prípravné či exhibičné zápasy. Teším sa, že niekoho tvrdo zrazím, alebo dostanem tvrdý úder do tváre ja sám. To je v podstate jedno," dodáva Malone pre Post Gazette.

Autor: Martina Janíková

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.