Nedvěd: Hamšíka by som bral do Juventusu hneď

Pavel Nedvěd pri krste knihy s Marekom Hamšíkom. (Autor: ČTK)
Ján Mikula|15. nov 2010 o 17:02

Bývalý český reprezentant PAVEL NEDVĚD (38) bol na úlohu krstného otca knihy o Hamšíkovi hrdý. Grande Paolo mu predpovedá skvelú kariéru. Sám okrem Zlatej lopty získal po dva tituly s Laziom a Juventusom.

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 22.40

Vedeli ste, že pre Hamšíka ste boli futbalovým vzorom?

„Sprostredkovane. Čítal som to, ale Marek mi to nepovedal."

Kedy ste si ho všimli?

„Ja nie, ale spoluhráči v Juventuse hovorili, že vraj od nás prišiel výborný futbalista."

Prvý vzájomný zápas?

„Pred dvoma rokmi hral Neapol u nás a vyhral. Bola to jediná prehra Juve doma v sezóne. S Marekom sme si vymenili dresy. A onedlho sme sa stretli znova, na dopingovej kontrole."

Čo sa vám na jeho hre páči?

„Hrá s podobnou vervou ako ja. Z pohybov vidno, že futbal miluje. Má skvelú streľbu oboma nohami. A v myslení pri riešení situácií sa v ňom vidím."

O Hamšíka sa zaujímajú viaceré špičkové kluby. Zostane podľa vás v Taliansku?

„Ťažko povedať. Sú obdobia, že futbalista má prestúpiť pre napredovanie vo výkonnosti. Nemusí to znamenať odchod z danej ligy. Hamšíka v Neapole diváci neskutočne milujú."

Nelámali ste ho do Juve?

„(Smiech) Neurobím to, každý futbalista vie, že kde sa mu darí a baví ho hrať, tam rastie aj jeho forma. Ale ak by sa rozhodol prestúpiť do Juventusu, bral by som ho všetkými desiatimi."

Najviac sa o neho vraj zaujíma Manchester United. Sedela by mu hra klubu?

„Všetko závisí od toho, ako sa rozhodne. Marek povedal, že jeho vysnívanými klubmi v detstve boli Manchester a Barcelona. Teraz je v Neapole. A je mu tam dobre. Hrá skvele."

Vy ste počas pôsobenia v Taliansku dostali ponuky na prestup do inej ligy?

„Niečo bolo, ale to je už za nami. Isté je, že mne sa tu tak páčilo a skvele hralo, že som o odchode ani nerozmýšľal. Mám také tušenie, že niečo podobné je aj v Hamšíkovi. Jemu taliansky futbal sedí."

Myslíte si, že môže dosiahnuť aj Zlatú loptu ako vy?

„On vie, čo môže. A nie je to vždy len o Zlatej lopte."

Ako ste vnímali prvý postup Slovenska na majstrovstvá sveta vo futbale?

„(Smiech) Že tam idete na český účet! Ale zaslúžene. Slovenský futbal urobil v minulom roku veľmi dobrý dojem."

Akým podielom k tomu prispel tréner Weiss?

„Ohromne veľkým. Bol to výborný hráč, hral na majstrovstvách sveta, v našich špičkových kluboch. Má čo futbalistom dať. Máte šťastie, že máte trénera Weissa."

((video))

Splnil si detský sen o mladom kapitánovi

Marek Hamšík je najmladším slovenským futbalistom, o ktorom počas kariéry vyšla kniha.

BRATISLAVA. Marek Hamšík má len 23 rokov a názov knihy signalizuje dva z najväčších úspechov v kariére - je kapitánom reprezentácie a krátky čas bol s páskou aj v drese SSC Neapol.

Publikáciu Najmladší kapitán Marek Hamšík včera pokrstil bývalý český reprezentant a legenda Juventusu Turín Pavel Nedvěd čerstvou neapolskou trávou. Pre tú išiel v piatok do Neapolu Marekov otec Richard.

Nedvěd bol pre Hamšíka vždy najväčším vzorom a práve jeho príklad ho ťahal do talianskej súťaže.

Zaujímavé je, že o Nedvědovi, držiteľovi Zlatej lopty pre najlepšieho európskeho futbalistu v roku 2003, počas kariéry nevyšla kniha, jeho biografia je pripravená na jar budúceho roku.

Pri krste bol na stole prvý dres a prvé kopačky, v ktorých Marek Hamšík hrával.

Kniha vyšla v náklade 5000 kusov. Na jar vyjde aj jej taliansky preklad.

Pri otázke, prečo kniha o takom mladom futbalistovi, Ivor Lehoťan povedal, že podľa neho Hamšík dosiahol v tomto veku také veľké úspechy, že si knihu zaslúži.

„A o pár rokov môžeme napísať ďalšiu a potom ešte. Podľa toho, ako ho sledujem, má pred sebou hviezdnu kariéru," povedal Lehoťan. Hamšíka pozná od detských krokov, keďže hrával s jeho synom.

„V knihe je všetko, čo o mne povedali rodičia, priateľka, spoluhráči, tréneri, ktorí ma viedli, ale aj moje názory na futbal. Sú tam spomenutí tí, ktorí mi na ceste za úspechmi pomohli. Spočiatku som myšlienke novinára či otca o knihy nedával nádeje, teraz som rád, že vyšla," povedal Hamšík.

Mottom je: Je pekné, keď človek môže prežívať detský sen, sen, ktorý sa stal skutočnosťou."

Krstný otec Pavel Nedvěd (38), funkcionár Juventusu dodal, že táto úloha bola pre neho poctou.

„Marek mi nehovoril, že som jeho vzorom, ale čítal som to. Ja jeho hru vidím ako svoje talianske pokračovanie. Teraz vie z futbalu oveľa viac ako ja v tom veku. Ak sa mu vyhnú zranenia, má pred sebou sľubnú kariéru," dodal.

Nachádzate sa tu: