RIO DE JANEIRO. Zo štvorice amerických plavcov, ktorí sa na olympijských hrách v Riu de Janeiro postarali o škandál ako falošné obete lúpežného prepadnutia, odcestoval z Brazílie už aj posledný. Jamesa Feigena to bude stáť 10 800 amerických dolárov.
Jeho právnik Breno Melaragno sa dohodol na sume s brazílskym sudcom, peniaze pôjdu pravdepodobne na dobročinnosť. Brazílske zákony umožňujú vyhnúť sa trestnému stíhaniu za menej závažné prečiny poukázaním finančných prostriedkov na "sociálne účely".
Melaragno nešpecifikoval, z čoho bol jeho klient obvinený. Vo štvrtok v noci odleteli do Spojených štátov aj jeho dvaja kumpáni Gunnar Bentz a Jack Conger, tretí z partie Ryan Lochte opustil Brazíliu dávnejšie.
Klamali o prepadnutí
Štyroch amerických plavcov vrátane dvanásťnásobného olympijského medailistu Lochteho vyšetrovatelia usvedčili z klamstva o lúpežnom prepadnutí. Športovci v skutočnosti aj pod vplyvom alkoholu robili výtržnosti a na čerpacej stanici rozbili zariadenie na toaletách a keď škody odmietli zaplatiť, dostali sa do potýčky s pracovníkom bezpečnostnej služby. Napokon na pumpe nechali peniaze, podľa pracovníka išlo o 100 brazílskych realov a 20 amerických dolárov, a odišli.
"Neboli obeťami prepadnutia, boli výtržníkmi," uviedol riodejaneirsky policajný šéf Fernando Veloso.
Olympijský výbor USA (USOC) sa už oficiálne ospravedlnil Brazílčanom za správanie štvorice plavcov.
"Bolo neprijateľné a nereprezentovalo hodnoty tímu USA. Ospravedlňujeme sa našim hostiteľom v Riu a brazílskemu ľudu za túto nepríjemnosť počas sviatku, ktorý mal byť veľkolepou oslavou," píše sa v stanovisku USOC, ktorý zároveň potvrdil verziu brazílskych úradov.
Štvorici hrozilo v Brazílii trestné stíhanie. Lochteho a Feigena mohli obviniť z krivého svedectva, ktoré v Brazílii netrestajú odňatím slobody. Podľa AP však polícia zvažovala plavcov obviniť z falošného nahlásenia zločinu a ničenia majetku, podľa trestného poriadku môžu ísť na šesť mesiacov do väzenia.
Určite ich však potrestá Plavecká federácia USA, keďže porušili jej kódex. Môžu im zastaviť činnosť, donútiť ich ísť na protialkoholické liečenie, potrestať pokutou či vylúčiť z reprezentácie.
Prvotná verzia príbehu hovorila o tom, že Lochteho a spol. na ceste z večierka vo Francúzskom dome po skončení plaveckých súťaží taxíkom do olympijskej dediny zastavili lupiči prezlečení za falošných policajtov. Vraj im zobrali peniaze a mobilné telefóny.
"Ukázali policajný odznak, vytiahli zbrane a povedali nám, aby sme si ľahli na zem. Odmietol som, keďže som neurobil nič zlé. Ten chlap mi priložil zbraň k tvári, natiahol kohútik. Dal som ruky nahor a poslúchol ho. Hlavné je, že sa nikomu nič nestalo," tvrdil najskôr Lochte.
Nezískali dosť dôkazov
Brazílska polícia však pri vypočúvaní nezískala dostatok dôkazov, navyše verzie plavcov sa dosť líšili a boli v nich viaceré nezrovnalosti. Vyšetrovatelia napokon zistili, že sa plavci počas cesty taxíkom zastavili na benzínovej pumpe, a keďže boli toalety zatvorené, začali močiť na zem a zničili jednu z reklám.
Toaletu si násilne otvorili a zničili jej zariadenie. Pracovník bezpečnostnej služby a manažér benzínovej pumpy dorazili na miesto výtržností a dohodli sa na zaplatení škody. Podľa anonymného zdroja z polície však bezpečnostný pracovník použil ako jeden z donucovacích prostriedkov aj hrozbu vytiahnutou zbraňou.
Kým Lochte je už dávno doma, jeho traja parťáci museli zostať v Brazílii dlhšie, ako plánovali. Dvojicu Gunnar Bentz a Jack Conger vytiahli policajti v stredu z lietadla do USA a predviedli ich vypovedať. Jimmy Feigen sa sám prihlásil na polícii. Vo štvrtok v noci Bentz s Cognerom na druhý pokus odleteli do vlasti.
"Aby bolo jasné, vypovedali iba ako svedkovia. Vo výpovediach ani vo svojich vyhláseniach neklamali," obhajoval dvojicu právnik Sergio Riera.