Lyžovanie postupne smeruje pod nový zväz, v ktorom je aj Vlhová

Predstavitelia ZSL a športovci, ktorí patria pod nový zväz.
Predstavitelia ZSL a športovci, ktorí patria pod nový zväz. (Autor: TASR)
Sportnet, TASR|18. nov 2021 o 16:20

Členom s plným právom sa môže stať v máji 2022.

BRATISLAVA. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) od štvrtka 18. novembra 2021 už nevykonáva voči Medzinárodnej lyžiarskej federácii činnosti národnej lyžiarskej federácie.

V zmysle listu najvyšších predstaviteľov FIS tieto úlohy prešli na Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Informovala o tom oficiálna webová stránka SOŠV olympic.sk.

SOŠV plnil úlohy a činnosti smerom k FIS na základe jej dočasného poverenia z decembra 2020. Vtedy medzinárodná federácia pozastavila Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) členstvo.

Riadnym členom najskôr v máji

SOŠV odvtedy zabezpečoval predovšetkým prihlasovanie športovcov na medzinárodné súťaže vo všetkých lyžiarskych disciplínach.

Prezident FIS Johan Eliasch a generálny sekretár Michel Vion oficiálnym listom informovali SOŠV, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ZSL aj SLA, že 5. novembra exekutíva FIS schválila provizórne členstvo ZSL vo FIS.

Členom s plným právom sa môže ZSL stať v máji 2022 po schválení na kongrese v portugalskom meste Vilamoura.

Po provizórnom prijatí môžu podľa listu zástupcovia ZSL s okamžitou platnosťou plniť úlohy národnej lyžiarskej federácie smerom k FIS a prihlasovať športovcov na medzinárodné súťaže v lyžiarskych disciplínach.

ZSL sa môže zúčastňovať aj na všetkých rokovaniach FIS, avšak pred schválením za plnoprávneho člena na nich nemôže hlasovať.

ZSL založili otcovia

Provizórne členstvo je zrejme prvým krokom k tomu, aby ZSL zastrešilo lyžovanie na Slovensku.

ZSL založili otcovia slovenských úspešných repezentantov – Timotej Zuzula, Igor Vlha a Tomáš Žampa pred piatimi rokmi. 

Fungovalo ako občianske združenie a organizovalo preteky v alpskom či bežeckom lyžovaní. Postupne zvyšovalo členskú základňu. 

Členom ZSL sa vlani stala aj Petra Vlhová a ďalší reprezentanti. 

Vedenie Slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorá doteraz je národným športovým zväzom, vlani avizovalo, že bude brániť svoje záujmy a obráti sa na súdy vrátane medzinárodnej športovej arbitráže, ak to bude potrebné.

SLA vlani v decembri tvrdila, že má 4420 členov. 

Dva rovnaké zväzy v jednom športe nemôžu byť súčasne členmi ani vo FIS, ani mať štatút uznaného športového zväzu.