Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Bývalého šéfa juhoamerického futbalu odsúdili za korupciu na deväť rokov väzenia

Juan Ángel Napout. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 29. aug 2018 o 21:33

Pôvodne mu hrozil vyšší trest.

NEW YORK. Americký federálny súd v New Yorku v stredu odsúdil bývalého prezidenta Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL) Juana Ángela Napouta na deväť rokov odňatia slobody za korupciu.

Šesťdesiatročného Paraguajčana vlani v decembri uznala porota vinným z podvodu, prania špinavých peňazí a členstva v zločineckej skupine.

Pôvodne mu hrozilo 60 rokov

Obžaloba pre neho žiadala trest na 20 rokov väzenia s odôvodnením, že patril k najdôležitejším postavám v korupčnej afére Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Pôvodne mu hrozilo až šesťdesiat rokov väzenia.

Napouta usvedčili, že medzi rokmi 2010 až 2016 prijal úplatky vyše 10 miliónov amerických dolárov pri predaji vysielacích a marketingových práv na významné turnaje v Južnej Amerike, vrátane tamojšej obdoby európskej Ligy majstrov - Copa Libertadores.

"Napout bol osobne zodpovedný za pokračujúcu a rozbujnenú korupciu vo futbale. Namiesto toho, aby odvetvie chránil z titulu svojej funkcie, postavenie zneužíval na inkasovanie miliónov dolárov, a to aj napriek jeho výnimočným majetkovým pomerom," cituje záverečnú reč žalobcov portál insidethegames.biz.

Podvodov sa malo dopustiť až 40 ľudí

Napout bol spoločne s niekdajším šéfom brazílskeho futbalu Josém Mariou Marinom hlavným protagonistom v procese so skorumpovanými predstaviteľmi FIFA. Marin minulý týždeň dostal trest na štyri roky.

Tretí hlavný obžalovaný Peruánec Manuel Burga v decembri dokázal obhájiť svoju nevinu a porota ho na druhý pokus oslobodila. Všetci traja sú jediní spomedzi štyroch desiatok obvinených, ktorí na súde odmietli vinu.

V kauze "FIFAgate" vystupuje viac ako 40 obžalovaných, viac ako dvadsať sa už skôr priznalo. Všetci figurovali v korupčnej schéme pri predaji marketingových a televíznych práv na svetové šampionáty.

Prvým odsúdeným v rozsiahlom prípade bol Héctor Trujillo, bývalý sudca, ktorý pôsobil vo funkcii generálneho sekretára Guatemalskej futbalovej federácie. Súd mu za podvod vymeral osemmesačný trest odňatia slobody a pokutu 415 000 USD.

Súvisiace články