Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Najlepší hráči v histórii klubov NHL? Dostali sa medzi nich traja Slováci

Stan Mikita. (Autor: SITA/AP)
SITA|5. máj 2020 o 11:22

Za jeden klub najviac bodov v histórii nenazbierali ani Jágr, ani Gretzky.

BRATISLAVA. Ani traja najproduktívnejší hráči histórie NHL Wayne Gretzky, Jaromír Jágr a Mark Messier nenazbierali viac bodov počas pôsobenia v jednom tíme ako Gordie Howe.

Legenda Detroitu známa pod prezývkou "Mr. Hockey" nahrala až 1809 z celkového počtu 1850 bodov v NHL ako hráč Red Wings.

Poradie bodovo najúspešnejších hráčov všetkých 31 klubov NHL aj ich predchodcov zostavili redaktori The Hockey News a upozornil na ne portál slovaknhl.sk.

Na tisíc bodov siahal Gretzky aj v ďalšom klube

Okrem historickej jednotky k nej dosadili aj druhého najlepšieho v produktivite a doplnili lídrom zo súčasných hráčov.

Napríklad 1809-bodového Gordieho Howea v Detroite dopĺňa ďalší legendárny útočník Steve Yzerman s 1755 bodmi a zo súčasných hráčov vyčnieva Valtteri Filppula s 272 bodmi.

Prvú trojku najproduktívnejších hokejistov počas pôsobenia v jednom klube dopĺňajú Mario Lemieux z Pittsburghu Penguins s 1723 bodmi a Wayne Gretzky z Edmontonu Oilers s 1669.

Genialita Gretzkého spočíva v tom, že ďalších 918 bodov nazbieral ako hráč Los Angeles Kings a svoje historické maximum doplnil aj o body z pôsobenia v St. Louis Blues (21) a NY Rangers (249).

Traja Slováci s štatistikách

Do vybranej spoločnosti sa dostali aj traja slovenskí hokejisti. Na čele historickej produktivity Chicaga Blackhawks sa nachádza Stan Mikita s 1467 bodmi, celkovo mu patrí šiesta priečka.

Pred dvoma rokmi zosnulý útočník pochádzajúci z už neexistujúcej obce Sokolče na Liptove (narodil sa ako Stanislav Guoth) neskôr v zámorí získal kanadské občianstvo a v roku 1961 sa stal so Chicagom víťazom Stanleyho pohára.

Druhým Slovákom medzi najlepšími je Peter Šťastný, ktorý je historicky druhý najproduktívnejší hráč organizácie Colorada, svojich 1048 bodov nazbieral ešte v ére Québecu Nordiques.

Lepší ako Šťastný bol v tomto tíme len Joe Sakic, ktorému s 1641 bodmi patrí celkovo štvrtá priečka v bodovaní lídrov jednotlivých klubov.

Napokon tretím slovenským hokejistom patriacim do absolútnej špičky produktivity v jednotlivých tímoch NHL je Marián Gáborík.

V tíme Minnesota Wild ho prekonal iba stále aktívny Fín Mikko Koivu so ziskom 709 bodov. Gáborík počas ôsmich sezón v tomto tíme nazbieral 437 bodov.

Súvisiace články