DUBAJ 19. júna (SITA) - Na nedávno skončenom 31. Svetovom kongrese Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB) v Dubaji, kde Slovensko zastupoval prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Ľubor Halanda, boli schválené viaceré zmeny doterajších pravidiel. Dôležitým bodom programu bolo tiež definitívne odstúpenie prezidenta FIVB Dr. Rubena Acostu, ktorého nahradil doterajší prvý viceprezident tejto organizácie Wei Ťi-čong z Číny. Ten by mal v tejto funkcii zotrvať do ďalších volieb, ktoré sú naplánované v olympijskom roku 2012. Acosta oficiálne odovzdá svoj mandát po skončení tohtoročných OH v Pekingu 24. augusta.
Dôležitou zmenou je predovšetkým rozšírenie zápasovej súpisky na 14 mien s tým, že na nej môžu figurovať dvaja liberovia. Naďalej však zostáva v platnosti, že na ihrisku môže byť v jednej chvíli len jeden z nich. Kongres tiež odobril požívanie novej, menej-nahustenej lopty MVA200 od firmy Mikasa, ktorá bude mať svoju premiéru už na augustových olympijských hrách. Slovensko bude po OH jednou z prvých európskych krajín, ktorá bude môcť tento model využívať v najvyššej súťaži mužov i žien.
V Dubaji došlo aj ku schváleniu pravidla navrhnutého Správnou radou FIVB o redukcii počtu zahraničných hráčov v domácich ligách. Tento krok má pomôcť vývoju mladých talentovaných hráčov, ktorí mali pri veľkom prílive zahraničných hviezd problém presadiť sa v domácich kluboch. Od sezóny 2010/2011 preto budú môcť byť na ihrisku v jednom čase len dvaja hráči spoza hraníc. Jednotlivé národného zväzy však môžu urobiť výnimku a povoliť aj využitie tretieho "nedomáceho" volejbalistu.
Ďalším bodom programu bolo znovuschválenie dĺžky jednej sezóny, ktorá by nemala presiahnuť sedem mesiacov a mala by trvať od 15. októbra do 15. mája nasledujúceho roka. Valné zhromaždenie tiež schválilo rozdelenie miesteniek pre jednotlivé kontinenty v súvislosti s majstrovstvami sveta v roku 2010. V mužskej kategórii, v ktorej sa o svetový šampionát v Taliansku uchádza celkovo 112 krajín, sa na Apeninský polostrov kvalifikujú 4 tímy z Ázie, 3 z Afriky, 8 z Európy, 6 zo Severnej a Strednej Ameriky a 2 mužstvá z Južnej Ameriky. Automatickú účasť má zabezpečenú Taliansko ako organizátor a úradujúci majster sveta Brazília. Najlepšie ženské družstvá privíta v roku 2010 Japonsko, ktoré má spolu s úradujúcimi svetovými šampiónkami z Ruska účasť istú. O zvyšných 22 miesteniek sa bude biť rovná stovka krajín, pričom ďalej postúpia 4 tímy z Ázie, dva z Afriky, 8 z Európy, 5 zo Severnej a Strednej Ameriky a 2 družstvá z Južnej Ameriky.















