Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Na kopec sa nechce vyhovárať. Velez-Zuzulová prepíše s Vlhovou históriu

Velez-Zuzulová obhajuje celkovú druhú priečku. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 11. nov 2016 o 11:02

Slovenské lyžiarky čaká prvý slalom v novej sezóne.

LEVI. Keď sa slovenská slalomárka Veronika Velez-Zuzulová v tretí marcový víkend vo švajčiarskom St. Moritzi lúčila s najúspešnejšou sezónou kariéry, v hlave mala už myšlienky a motiváciu na tú ďalšiu.

Necelé dva dni pred jej ostrým štartom je rovnako pozitívne nastavená a už sa nemôže dočkať sobotňajšieho prvého kola slalomu v Levi.

Velez-Zuzulová bude vo Svetovom pohári 2016/2017 obhajovať druhé miesto v celkovom hodnotení najtočivejšej disciplíny z uplynulého súťažného ročníka. Okrem slalomu nič iné jazdiť nebude.

Trénovala s francúzskym tímom

"Vo Fínsku je pravá zima - mínus 16 stupňov. Podmienky sú výborné, čiže úvod sezóny, aký má byť. A čo môžeme čakať v sobotu? Neviem, či to bude čistý ľad, ale kopec bude určite tvrdý," uviedla Slovenka.

"V Levi som bola doteraz najlepšie piata, ale už sa nepozerám na to, či je ten kopec môj obľúbený alebo nie. Nebudem sa vyhovárať, či to niekde mám rada alebo menej. Beriem to tak, že musím vedieť zajazdiť maximum na hocijakom kopci a všetkých tratiach. Inak nebudem úspešná," uviedla v odpovedi na otázku, či jej vyhovuje profil v Levi.

Velez-Zuzulová sa pripravovala na sezónu spoločne s francúzskym ženským tímom tak, ako aj po minulé dva roky. Nevynechala tradičné sústredenie v Argentíne, v samom závere to boli francúzske strediská Tignes a Alpe d´Huez.

"Príprava vyšla podľa plánu. Nemyslím si, že niečo som mala urobiť inak. Dala som do toho maximum, čo som mohla. Z toho, čo som urobila, som pripravená dobre. Na čo to bude stačiť, uvidíme v pretekoch," zdôraznila Velez-Zuzulová.

Obhajuje druhé miesto

Slovenka si už zvykla, že vo Svetovom pohári patrí vo svojom veku (32 r.) medzi najstaršie slalomárky. Lenže v jej prípade platí, čím staršia, tým lepšia.

V celkovom sumáre minulej sezóny ju bodovo predstihla iba Švédka Frida Hansdotterová. V uplynulom súťažnom ročníku bola Veronika na prvých troch priečkach dovedna šesťkrát.

Pamätné zostanú najmä dve januárové víťazstvá v rozpätí štyroch dní v rakúskom Flachau.

Celkovo v kariére nazbierala 25 pódiových umiestnení vo Svetovom pohári, k štyrom víťazstvám pridala aj jedenásť druhých a desať tretích miest.

"Samozrejme, chcem na to všetko nadviazať, nízke ciele si už dávať nebudem. A konkurencia? Určite počítam s tými pretekárkami, ktoré boli vpredu aj minulý rok, čiže Mikaela Shiffrinová, Frida Hansdotterová, Šárka Strachová, Wendy Holdenerová. A možno sa do toho zaradí aj nejaké mladé prekvapenie. V podstate som pripravená na to, že každá z nás bude o čosi lepšia ako vlani. Tak to má predsa byť," skonštatovala Velez-Zuzulová.

Historický moment

Sobotňajší ženský slalom v Levi bude pre slovenské zjazdové lyžovanie vskutku historický.

Konečné poradie Svetového pohára v slalome 2015/2016:

1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 711 bodov

2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 626

3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 561

4. Mikaela Shiffrinová (USA) 500

5. Šárka Strachová (ČR) 493

6. Petra Vlhová (SR) 389

Hneď dve slovenské pretekárky sa postavia na štart prvého kola v elitnej skupine s číslami od jeden do sedem, podľa toho, čo si vyžrebujú.

To sa v úvodných pretekoch sezóny v minulosti nikdy nestalo.

Je to výsledok skvelej minulej zimy, v ktorej skončila Velez-Zuzulová celkovo druhá, Petra Vlhová šiesta a Slovenky ovládli dokopy tri z desiatich slalomov Svetového pohára.

"Spokojná budem, keď zájdem dve vyrovnané kolá a keď si budem môcť povedať, že viac som už do toho nemohla dať," dodala Velez-Zuzulová.

Vlhová pred sobotňajšími pretekmi pre RTVS povedala: "V tréningu som jazdila s Nemkami a Rakúšankami, časovo to vyzeralo dobre. V sobotu je všetko otvorené."

Obľúbené slalomy budú po Novom roku

Nová sezóna Svetového pohára prinesie deväť ženských slalomov a atraktívne mestské preteky v paralelnom slalome v Štokholme, ktoré sa tiež rátajú do bodovania Svetového pohára v slalome.

Až trikrát sa najlepšie slalomárky predstavia v USA.

Okrem tradičného strediska Aspen v Colorade, ktoré bude v marci 2017 dejiskom finálového týždňa Svetového pohára, slalomárkam pribudli zastávky v Killingtone v štáte Vermont a v kalifornskom Squaw Valley.

"Killington, ktorý má byť už o dva týždne, vôbec nepoznám. Zatiaľ tam nie je ani sneh, tak uvidíme. Veľa neviem ani o Squaw Valley, poznám len Aspen. Lyžovanie v Amerike nie je až také populárne, preteky sú tam také smutnejšie. Najviac sa teším na slalomy po Novom roku, keď prídu na rad Záhreb, Maribor a Flachau. Samozrejme, aj Semmering, ktorý bude ešte v starom roku," povedala k slalomovému kalendáru Velez-Zuzulová.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.