Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Na Hirschera takmer spadol dron. Je to absolútna drzosť, vravel

Adam Žampa sa v druhom kole ešte posunul o štyri pozície dopredu. (Autor: SITA/AP)
TASR|22. dec 2015 o 22:10

Zatiaľ jediný raz bodoval v úvodnom slalome ročníka v Söldene. Skončil na 29. pozícii. V Madonne di Campiglio si Adam Žampa vytvoril sezónne maximum.

MADONNA DI CAMPIGLIO. Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol v utorok najlepší výsledok v tejto sezóne Svetového pohára.

V nočnom slalome v talianskej Madonne di Campiglio obsadil 15. miesto so stratou 2,78 s na víťazného Nóra Henrika Kristoffersena.

Do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal šestnásť bodov. Druhý Slovák Matej Falat vypadol v 1. kole po druhom medzičase.

Žampa bol po úvodnom kole dvadsiaty s odstupom 2,46 s na Kristoferssena. V druhom predviedol agresívnu jazdu. A hoci v dolnej časti spravil chybu, dokázal ju skorigovať a v konečnom účtovaní si polepšil o päť priečok.

"Dobrý deň pre Salomon tím! Som šťastný z 15. miesta, Luca Aerni na krásnom 5. mieste. Škoda chýb v spodnej časti, ale top 15 je vždy super," uviedol Žampa prostredníctvom Facebooku.

kristoffersen_res.jpg

Z víťazstva sa tešil Henrik Kristoffersen. FOTO - SITA/AP.

Pre Žampu to je druhé bodované umiestnenie v tejto sezóne SP. V obrovskom slalome v rakúskom Söldene skončil na 29. pozícii.

Kristoferrsen triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 1,25 s pred obhajcom veľkého glóbusu Rakúšanom Marcelom Hirscherom. Tretí bol prekvapujúco ďalší rakúsky slalomár Marco Schwarz (+1,59).

Kristoffersen vyhral aj pred týždňom vo Val d'Isére.

Obhajca veľkého glóbusu Hirscher mal v druhom kole veľké šťastie. Počas jeho jazdy asi meter za neho padol dron a rozbil sa na márne kúsky.

"Niečo som zacítil. Človeka takáto vec úplne vytočí. Radšej ani nemyslím na to, čo sa mohlo stať," citovala slová Hirschera agentúra dpa.

Napriek nečakanej okolnosti na trati zostal sústredený, dokončil svoju jazdu a napokon obsadil druhé miesto za nórskym suverénom Henrikom Kristoffersenom.

Keď Hirscher v cieli na videu zbadal, čo sa v skutočnosti počas jeho jazdy stalo, zostal na pár sekúnd bez slov. Po chvíli povedal.

"Také čosi je absolútna drzosť. Ani nechcem uvažovať nad tým, čo sa mohlo stať. Prosím, kto je za toto zodpovedný, buďte nabudúce opatrnejší,“ vravel Hirscher v rozhovore pre ORF.

Štvornásobný a zároveň úradujúci držiteľ veľkého krištáľového glóbusu za celkový triumf v SP si uvedomuje, že mal veľké šťastie. Ak by ho padajúci dron zasiahol, mohol mať aj po sezóne.

"My z organizačného výboru s tým, čo sa stalo, nemáme veľa spoločné. Zodpovedným za tento pád dronu je majiteľ televíznych práv a tým je spoločnosť Infront. Hovoril som už s Marcelom Hirscherom, aj šéfom rakúskych lyžiarov Petrom Schröcksnadelom. Obom som sa ospravedlnil. Mali sme veľké, preveľké šťastie," uviedol predseda organizačného výboru pretekov v Madonne di Campiglio Lorenzo Conci.

Pretekový riaditeľ Markus Waldner rovnako nenachádzal slová na nehodu s dronom, ktorej Hirscher ušiel len o vlások.

"Šialenosť, chaos, len tesne sme sa vyhli katastrofe. Rátame s tým, že niekto si to odskáče. Či sú drony na pretekoch povolené alebo nie, v budúcnosti už nebudú," nahneval sa Waldner.

"V Rakúsku a Švajčiarsku sú drony počas verejných akcií zakázané. V Taliansku sú povolené, ale nie s lietaním nad hlavami divákov. Bolo dohodnuté, že dron sa nebude pohybovať nad traťou, ale len nad koridorom bez divákov," dodal Waldner.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

Nočný slalom - Madonna di Campiglio:

1. Henrik Kristoffersen Nórsko 1:37,80 min
2. Marcel Hirscher Rakúsko + 1,25 s
3. Marco Schwartz Rakúsko + 1,59 s
4. Giuliano Razzoli Taliansko + 1,67 s
5. Luca Ärni Švajčiarsko + 1,84 s
6. Fritz Dopfer Nemecko + 1,96 s
15. Adam Žampa SR + 2,78 s
Matej Falat SR nedokončil

Celkové poradie v SP (po 13 súťažiach):

1. Marcel Hirscher Rakúsko 623 b
2. Aksel Lund Svindal Nórsko 600 b
3. Kjetil Jansrud Nórsko 407 b
4. Henrik Kristoffersen Nórsko 389 b
5. Victor Muffat-Jeandet Francúzsko 294 b
6. Felix Neureuther Nemecko 269 b
85. Adam Žampa SR 18 b

Poradie v hodnotení slalomu (po 2 z 11 pretekov):

1. Henrik Kristoffersen Nórsko 200 b
2. Marcel Hirscher Rakúsko 160 b
3. David Chodounsky USA 79 b
23. Adam Žampa SR 16 b

Súvisiace články