Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Talianom hrozili sankcie, o olympiádu by však nemali prísť

Talianska šortrekárka Arianna Fontanová na ZOH 2018 v Pjongčangu - ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 26. jan 2021 o 14:10

Taliani vrátili olympijskému výboru nezávislosť.

RÍM. Talianska vláda v utorok na poslednú chvíľu prijala dekrét, ktorým zabezpečila viac nezávislosti Talianskemu olympijskému výboru (CONI).

Krajina sa tým chce vyhnúť sankciám od Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

Športovcom hrozilo, že na OH v Tokiu by nemuseli súťažiť pod vlastnou vlajkou.

Vláda prijala nový zákon, ktorý ukladá povinnosť CONI previesť časť svojich povinností na novú štátom financovanú agentúru Sport e Salute. MOV to považoval za zasahovanie štátu do právomocí národného výboru, varovanie prišlo pred stredajším rokovaním
exekutívy MOV v Lausanne v tejto veci. 

Prezident CONI Giovanni Malago okamžite po prijatí dekrétu telefonoval šéfovi MOV Thomasovi Bachovi a obaja vyjadrili spokojnosť s týmto krokom.

"Vzhľadom na dlhú a bohatú športovú a demokratickú históriu našej krajiny bolo nepravdepodobné, že Taliansko by dostalo trest. Dnešné rozhodnutie však odstránilo akékoľvek pochybnosti a vyriešilo záležitosť nezávislosti CONI," povedal minister športu
Vincenzo Spadafora podľa agentúry AP.

MOV je citlivý na štátne zásahy do právomocí národných výborov. V minulosti preto už niekoľkokrát udelil sankcie a športové výpravy nemohli na podujatiach súťažiť pod národnou vlajkou.

MOV už od leta 2019 Talianov viackrát varoval. Mohli skončiť ako Kuvajt na OH 2016
v Riu de Janeiro, pre podobné problémy štartovali jeho reprezentanti pod označením "Nezávislí olympijskí športovci" pod olympijskou vlajkou.


Súvisiace články