Prídu Taliani o olympiádu? Môže ich čakať podobný osud ako Rusko

Talianska šortrekárka Arianna Fontanová na ZOH 2018 v Pjongčangu - ilustračná fotografia.
Talianska šortrekárka Arianna Fontanová na ZOH 2018 v Pjongčangu - ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|25. jan 2021 o 16:26

MOV môže Talianom pozastaviť činnosť už v stredu.

RÍM. Na olympijských hrách v japonskom Tokiu možno okrem ruskej nebude hrať ani talianska štátna hymna.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) totiž zvažuje taký trest pre krajinu z Apeninského polostrova kvôli sporu vo financovaní športu. MOV teraz vyhodnocuje, či a v akej miere dochádza k zásahom do športu zo strany talianskej vlády.

Podobne ako Rusko a Kuvajt

Do roku 2019 o rozdeľovaní prostriedkov rozhodoval Taliansky olympijský výbor (CONI), talianska vláda však zriadila novú organizáciu "Sport e Salute" a financie teraz prideľuje tento orgán.

Agentúra AP upozornila, že možným trestom zo strany MOV môže byť odobratie práva športovcom z Talianska súťažiť na olympiáde v Tokiu v národných farbách a nemuseli by ani počuť štátnu hymnu v prípade zisku olympijského zlata.

Počas najbližších dvoch rokov si taký trest musia odpykať športovci Ruska, tí však trpia za manipuláciu so vzorkami v antidopingovom laboratóriu v Moskve.

V podobnej situácii sa v roku 2016 ocitli športovci z Kuvajtu, ktorí na olympiáde v Riu de Janeiro štartovali pod olympijskou vlajkou ako "Nezávislí olympijskí športovci".

Na ZOH 2016 zase Rusi kvôli masívnemu dopingovému škandálu štartovali ako "Olympijskí športovci z Ruska".

Hrozí im aj odobratie ZOH 2026

MOV už talianskej vláde adresovala dva listy, prezident MOV Thomas Bach v nich premiéra Talianska Giuseppeho Conteho upozornil na skôr uvedené skutočnosti.

"Talianska vláda ďalej neumožňuje CONI plniť si svoju úlohu v plnom rozsahu. CONI je pritom plnohodnotný člen MOV a postupuje v súlade s Olympijskou chartou," informoval Bach.

Dodal tiež, že za extrémnych podmienok môže Taliansko prísť o organizáciu ZOH 2026 v Miléne a Cortine d'Ampezzo.

Taliansky minister športu Vincenzo Spadafora ešte v novembri 2020 Bachovi odpísal, že talianska vláda vykoná reformy tak, aby CONI mala zabezpečenú autonómiu podľa diktátu Olympijskej charty.

MOV už v stredu na rokovaní výkonného výboru môže Talianom dočasne pozastaviť činnosť, ktorú potom môže uvoľniť, ak Taliani zabezpečia dostatok autonómie pre CONI.