Zsolt Darázsi, Pierre Calmon, Ľubomír Palčo

Maďarsko/Francúzsko/Slovensko

MAN

15:05:00 min.

DŽIDDA. Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko obsadil v prológu 44. ročníka Rely Dakar 32. priečku.

Pretekár Slovnaft Rally Teamu dosiahol na 19 km dlhom kvalifikačnom úseku čas 1:06:25 h., na víťazného Daniela Sandersa z Austrálie mal stratu 10 minút a 55 sekúnd. Druhý skončil Pablo Quintanilla z Čile, tretí bol Ross Branch z Botswany.

Prológ viedol z Džidy do Ha'ilu (834 km), Svitka, ktorý je už trinástykrát súčasťou najslávnejších púštnych pretekov na svete, čakala 19-kilometrová špeciálka. Viedla po prašných cestách a malých dunách a dala účastníkom možnosť otestovať si svoje vozidlá.

Zároveň určila poradie štartu pre 1. etapu. Časy na konci kvalifikačnej etapy 1A sa vynásobili koeficientom 5. Na základe výsledkov špeciálky si mohli potom najlepší 15 pretekári vyberať štartovú pozíciu pre špeciál 1B.

"Špeciálka vložená medzi dve dlhé spojovačky - táto 19-kilometrová prechádzka po prašných cestách a malých dunách dá účastníkom možnosť otestovať si svoje vozidlá a čo je ešte dôležitejšie, oddelí zrno od pliev, aby sa určilo poradie štartu pre ďalšiu etapu.

Časy na konci kvalifikačnej etapy 1A sa vynásobia koeficientom 5. Výsledky špeciálky povedú aj k zvláštnej ceremónii na brífingu, na ktorom si 15 najlepších pretekárov v každej kategórii vyberie v opačnom poradí svoju štartovaciu pozíciu pre špeciál 1B," referuje profil Svitkovho fanklubu na facebooku.

V kategórii automobilov zvíťazil Katarčan Nasser Al-Attiyah, na 40. pozícii sa umiestnila posádka s českým jazdcom Milanom Zapletalom a slovenským navigátorom Marekom Sýkorom.

Medzi kamiónmi vyšiel úvod najlepšie Rusovi Dmitrijovi Sotnikovovi. Slovák Ľubomír Palčo obsadil s posádkou kamiónu MAN vedenej maďarským reprezentantom Zsoltom Darázsim 42. priečku.

V nedeľu je na programe 1. etapa v Ha'ile, meria 546 km.

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Svitko odštartoval na Dakare, v prológu prišiel so stratou takmer 11 minút