Guerlain Chicherit

Francúzsko

Prodrive

+ 2:08 min

BRATISLAVA. Slovenský motocyklista Štefan Svitko na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii obsadil v utorkovej 9. etape dvanástu priečku.

V celkovom poradí sa udržal na 13. pozícii. Po dni voľna absolvovali jazdci 710 km z Rijádu do Haradhu, súčasťou etapy bolo 439 km meraných úsekov.

V utorok dosiahol najlepší čas Argentínčan Luciano Benavides, druhý skončil s mankom 62 sekúnd Austrálčan Toby Price a tretí bol líder celkovej klasifikácie Američan Skyler Howes (+2:57 min).

V priebežnom poradí vedie Howes už len o tri sekundy pred Pricom, tretí je Argentínčan Kevin Benavides s odstupom 5:09 min. Svitko v utorok zaostal za víťazom o 14:20 min a v celkovom poradí stráca na Howesa 1:18:06 h.

Preteky sa predčasne skončili pre španielskeho pretekára Joana Barredu Borta. Ten figuroval po ôsmej etape na ôsmom mieste, mohol zabojovať o Top 5, ale po 16 km spadol a bol prevezený do nemocnice.

Svitko sa napriek tomu na 12. miesto v celkovom poradí nedostal, keďže ho predstihol Martin Michek. Na českého jazdca aktuálne stráca 1:15 min.

V súťaži automobilov v utorok triumfoval Francúz Sébastien Loeb o 57 sekúnd pred Litovčanom Vaidotasom Zalom, tretiu priečku obsadil ďalší francúzsky jazdec Guerlain Chicherit (+2:08 min).

Post lídra celkového poradia si udržal Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý finišoval ôsmy s mankom 8:58 min, jeho priami prenasledovatelia však skončili za ním.

V kategórii štvorkoliek obsadil slovenský pretekár Juraj Varga pôvodne 6. pozíciu, keď zaostal za víťazom etapy Laisvydasom Kanciusom o 7:49 min.

Po penalizácii za výmenu motora nakoniec siedmy s mankom 22:49 min.

"Včera sme menili motor. Dostali sme síce penalizáciu 15 minút, no vzhľadom na maximálnu rýchlosť je to oveľa lepšie. Dokázal som držať tempo s ostatnými," uviedol k etape Varga na sociálnej sieti Facebook.

Varga si v priebežnom poradí drží piatu priečku s mankom 3:02:27 h na vedúceho Francúza Alexandra Girouda.