Carlos Sainz

Španielsko

Audi

+ 5:05 min

ALULA. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v pondelňajšej druhej etape rely Dakar 26. miesto. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team bol o 21:38 minút pomalší než Američan Mason Klein na KTM.

Pretekári absolvovali 588 kilometrov dlhú trasu z pobrežia Červeného mora do mesta Alula, pričom samotný špeciál mal dĺžku 430 km. Klein dosiahol čas 5:23:04 hodiny a zvíťazil aj napriek dvojminútovej penalizácii.

Najlepší nováčik z vlaňajšej edície prestížnych púštnych pretekov tak dosiahol prvý triumf na Dakare a posunul sa do vedenia v celkovom hodnotení.

Svitko vyštartoval ako devätnásty, no v dôsledku technických problémov sa v úvode prepadol na 47. miesto.

Po ďalších dvesto kilometroch opäť figuroval v najlepšej tridsiatke a do cieľa získal ešte ďalšie štyri pozície. V celkovom hodnotení mu po dvoch etapách patrí 21. priečka s mankom 34:18 minúty na Kleina.

Svitkov krajan Juraj Varga skončil v kategórii štvorkoliek na siedmej priečke, pričom na Francúza Alexandra Girouda 30:25 min.

Varga vyrazil ako dvanásty v poradí a už po úvodných 50 kilometroch bol medzi najlepšími desiatimi. Na siedmom mieste sa usadil pomerne krátko pred cieľom a v celkovom hodnotení poskočil na ôsme miesto.

Medzi automobilmi vybojoval triumf vlaňajší víťaz Nasser Al-Attiyah z Kataru.

Štvornásobný šampión Dakaru zvládol na svojej Toyote GR DKR Hilux trasu za 5:00:26 hodín a k vedúcemu Carlosovi Sainzovi staršiemu sa priblížil na rozdiel 2:12 min. Etapové víťazstvo je preňho 44. na prestížnom podujatí.