Nová K4 potešila striebrom. Aj motyka občas vystrelí, vraví Linka

Slovenský štvorkajak v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka. (Autor: Peter Bende)
Miloslav Šebela, SITA|10. jún 2018 o 11:02

Slovenskí kanoisti získali na majstrovstvách Európy jednu medailu.

BELEHRAD, BRATISLAVA. Slovenskí kanoisti vybojovali na majstrovstvách Európy jedno striebro. Zaslúžil sa oň mužský štvorkajak.

K4 bola v minulosti slovenská vlajková loď. Belehradské striebro však nezískala olympijská zostava doplnená o nádejného juniora, ale mladý štvorkajak v zložení - Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík a Tibor Linka na tisícmetrovej trati.

Linka: Občas aj motyka vystrelí

Na zlatých Bielorusov im chýbalo 650 tisícin sekundy.

„Je to trochu nad očakávanie, pretože sme prvý raz pretekali v takejto zostave. Všetko vypálilo najlepšie ako mohlo, ako sa hovorí, občas aj motyka vystrelí...

Máme z toho dobrý pocit, hoci nejde o olympijskú disciplínu. Každopádne dobre padne pretekárovi, keď vidí, že patrí medzi špičku," hovoril pre canoe.sk Tibor Linka, ktorý štartoval aj v posádke olympijskej K4.

Tam však skončil bez medaily, keď obsadili šieste miesto.

"Taktika bola vyštartovať čo najlepšie, prejsť plynulo do tempa, z toho ešte trochu zrýchliť a plus záver, čo to dá. Myslím si, že nám to perfektne vyšlo. Celkovo sme splnili cieľ, s ktorým sme išli na majstrovstvá Európy,“ opisoval pre agentúru SITA 28-ročný Gábor Jakubík.

Medaila bez extra námahy

„Striebro je dokonca viac ako sme čakali. Na tréningoch sa nám nešlo zle, skúšali sme novú loď, ale nakoniec sme sa vrátili k starej. Aj to nám možno pomohlo v konečnom dôsledku," dodal Jakubík.

„Mal som pocit, že ani nevyvíjame nejaké extra úsilie. V záverečnej dvojstovke sme to nakopli a spolu s Bielorusmi nechali za sebou Španielov, takže to dopadlo super," opísal striebornú jazdu Milan Fraňa.

Peter Gelle a Adam Botek.
Peter Gelle a Adam Botek. (Autor: Peter Bende)

Dvadsaťročný kajakár získal svoj prvý cenný kov na seniorskom šampionáte. To isté platí aj o ešte len 19-ročnom Samuelovi Balážovi. Obaja sú prísľubom pre budúcnosť.

„Základný medailový cieľ máme splnený. Bolo by dobré, keby v nedeľu ešte pribudol jeden cenný kov," zaželal si v sobotu šéf výpravy Filip Petrla podľa canoe.sk.

Lenže ďalšiu medailu sa Slovákom nepodarilo získať.

K2 centimetre od medaily

Blízko k nej však mali v K2 Peter Gelle s Adamom Botekom. Dvojici sa v tomto roku darilo na Svetových pohároch a má výnimočnú formu.

V Belehrade bojovali o medaily vo dvoch finále. Bližšie k prvej trojke mali na 1000 metrov. Od bronzu ich delili len centimetre. Na tretích Španielov stratili len 90 tisícin sekundy. Na polovičnej trati skončili na šiestej priečke.

Premiérovo sa na vrcholnom podujatí predstavil aj ženský štvorkajak. Posádka v zložení Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová a Mariana Petrušová nepostúpila do finále.

V sobotňajšom semifinále skončila na ôsmej priečke a nepodarilo sa im vybojovať miestenku na Európske hry 2019.