Štvorkajak získal na ME striebro, Petrušová berie bronzovú medailu

Slovenský štvorkajak na ilustračnom zábere.
Slovenský štvorkajak na ilustračnom zábere. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. jún 2021 o 10:57 (aktualizované 5. jún 2021 o 13:44)

Slovenský tím predstihli len Nemci.

POZNAŇ. Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Mariana Petrušová získala na ME v Poznani bronzovú medailu v K1 na 1000 m.

Vo finále finišovala tretia takmer so štvorsekundovou stratou na víťaznú Maďarku Alidu Gaszóvu. Striebro vybojovala Chorvátka Anamaria Govorcinovičová.

Petrušová postúpila z rozjázd priamo do finále najrýchlejším časom a v sobotu sa dlho držala na striebornej priečke. V závere ju predstihla Govorcinovičová, no Slovenka odrazila nápor Španielky Laury Pedruelovej.

Členka Športového centra polície potvrdila medailové ambície. Na II. európskych hrách v Minsku v roku 2019 bola bronzová na 5000 m trati.

Nestačili len na Nemcov

Ešte viac sa darilo štvorkajaku v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek. Na olympijskej 500 m trati získali strieborné medaily.

Vo finále finišoval druhý so stratou 1,435 sekundy na favorizovanú nemeckú loď v zostave Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher a Max Lemke.

Reakcia Filipa Petrlu na zisk striebornej medaily

"Sme spokojní, že K4-ke sa podarilo získať cenný kov. Prípravu na šampionát sprevádzali covid obmedzenia, bolo to náročné. Chalani potvrdili, že majú svoje kvality a sú schopní bojovať o najvyššie méty, čo je pozitívny signál smerom k olympiáde v Tokiu.

Verím, že vysokú výkonnosť potvrdia aj v Japonsku. O zložení posádky ešte nie je rozhodnuté, stále je v hre aj Erik Vlček. Máme týždeň na to, aby sme sa rozhodli a rozlúskli to," uviedol pre TASR športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky.

Štart pretekov sa musel opakovať, keďže litovská posádka sa vydala na trať skôr. Na méte 250 metrov sa Slováci držali na bronzovej pozícii.

V druhej časti trate úradujúci majstri sveta z Nemecka vystupňovali tempo a triumfovali suverénnym spôsobom. Slovenská zostava predstihla Španielov, v závere odolala finišu Rusov a získala cenné striebro.

V porovnaní s 1. kolom Svetového pohára v Szegede, v ktorom skončila šiesta, prišlo v zložení posádky k zmene. Erika Vlčeka vystriedal Zalka. Po šampionáte by sa malo definitívne rozhodnúť o zložení slovenskej K4 na OH 2020 v Tokiu.

"Háčik" slovenskej K4 Samuel Baláž považuje zisk striebra za veľké povzbudenie:

"Od rozjazdy sme boli medzi najlepšími loďami, takže sme išli do finále s tým, že zabojujeme o medaily. Trať bola celkom ťažká, bol aj silný protivietor.

Boli to posledné medzinárodné preteky pred olympiádou, takže sme si mohli poslednýkrát zasúťažiť s najlepšími loďami.

Toto druhé miesto nás posunie v príprave ďalej. Potvrdili sme, rovnako ako v roku 2019, že patríme medzi špičku a v Tokiu budeme mať medailové ambície."

Vlček skončil v B-finále piaty

Petrušová spoločne s Lisou-Mariou Gamsjägerovou sa predstavila aj vo finále K2 na 500 m. Slovenský dvojkajak obsadil deviate miesto, za víťazným maďarským duom Danuta Kozáková, Dora Bodónyiová zaostal o vyše šesť sekúnd.

"Mariana je mladá a nádejná pretekárka. Úspech z Poznane je pre ňu veľmi dôležitý pre napredovanie jej kariéry smerom k olympijským disciplínam. Spolu s Lisou-Mariou Gamsjägerovou sa veľmi dobre dopĺňajú a zlepšujú," dodal Petrla.

Erik Vlček skončil v B-finále K1 na 1000 m piaty s vyše trojsekundovým mankom na Dána Reneho Poulsena. V konečnom účtovaní to znamenalo 14. priečku.

ME v rýchlostnej kanoistike - Poznaň:

Ženy:

K1 na 1000 m: 1. Alida Gaszóva (Maď.) 4:15,944 min, 2. Anamaria Govorcinovičová (Chor.) +2,624 s, 3. Mariana Petrušová (SR) +3,951 s

K2 na 500 m: 1. Danuta Kozáková, Dora Bodónyiová (Maď.) 1:44,175 min, 2. Karolina Najová, Anna Pulawská (Poľ.) +1,245 s, 3. Volga Chudenková, Marina Litvinčuková (Biel.) +1,275 s ...9. Mariana Petrušová, Lisa-Maria Gamsjägerová (SR) +6,323 s

C2 na 500 m: 1. Ludmila Luzanová, Anastasija Četverikovová (Ukr.) 2:05,252 min, 2. Lisa Jahnová, Sophie Kochová (Nem.) +1,543 s, 3. Virág Bállová, Kincso Takácsová (Maď.) +3,043 s

Muži:

K4 na 500 m: 1. Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke (Nem.) 1:23,960 min, 2. Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek (SR) +1,435 s, 3. Oleg Gusev, Maxim Spesivcev, Alexandr Sergejev, Vitalij Eršov (Rus.) +1,465 s

K1 na 1000 m: 1. Bálint Kopász (Maď.) 3:41,232 min, 2. Fernando Pimenta (Portug.) +1,435 s, 3. Artur Peters (Belg.) +3,135 s

B-finále: K1 na 1000 m: 1. Rene Poulsen (Dán.) 3:46,701 min, ...5. Erik Vlček (SR) +3,350 s

C1 na 1000 m: 1. Martin Fuksa (ČR) 4:06,417, 2. Conrad Scheibner (Nem.) +1,423, 3. Kirill Šamšurin (Rus.) +1,950

Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Štvorkajak získal na ME striebro, Petrušová berie bronzovú medailu