Streda, 29. septembra, 2021Meniny má Michal, Michaela

Djokovič bude zlý chlapec už do konca kariéry, tvrdí legendárny búrlivák

Novak Djokovič (vpravo) po vylúčení z US Open. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. sep 2020 o 10:16

Podľa Evertovej mu ľudia odpustia.

NEW YORK. Diskvalifikácia Novaka Djokoviča z US Open vzbudila množstvo ohlasov v tenisovom svete.

Zatiaľ čo väčšina jeho súčasných súperov zvolila diplomatické odpovede na otázku, čo vravia na Srbov odchod z kurtu po odpálení loptičky do krku čiarovej rozhodkyne počas osemfinále proti Španielovi Pablovi Carrenovi Bustovi, legendárny John McEnroe ponúkol jednoznačnejšie názory.

Zlý chlapec

"Dostal ho tlak, pod ktorým bol. A myslím si, že to pokračovalo aj mimo kurtu. Či sa mu to páči, alebo nie, do konca kariéry už bude považovaný za zlého chlapca. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s tým dokáže vyrovnať," povedal McEnroe o Djokovičovi pre ESPN, cituje ho aj magazín Forbes.

Štvornásobný šampión z New Yorku McEnroe bol roky považovaný za zlého muža tenisových dvorcov. Bolo to však čosi iné ako momentálny skrat Djokoviča.

V prípade McEnroea išlo o permanentné hádky s rozhodcami, urážky súperov ši hádzanie raketou.

V roku 1990 mu za osočovanie rozhodcu a suvervízora vystavili stopku na Australian Open v Melbourne a vylúčili ho aj z ďalších turnajov.

Aktuálne už 61-ročný McEnroe sa medzičasom stal televíznym tenisovým expertom a už roky brázdi najväčšie svetové turnaje s mikrofónom v ruke.

Škvrna, ktorú bude musieť vymazať

"Nechápem, prečo to Djokovič vôbec urobil. Prišiel do New Yorku, aby ponaháňal Rafu a Rogera v historických štatistikách. Všetci vieme, že je mladší ako oni a môže ich prekonať z hľadiska úspechov na grandslamových turnajoch. A takto zahodí svoju šancu na víťazstvo," čudoval sa McEnroe.

"Toto je veľká škvrna, ktorú bude musieť vymazať. Nebude to však jednoduché, lebo to nezávisí len od neho, ale aj reakcií jeho okolia - hráčov, trénerov a aj fanúšikov, keď sa vrátia do športových arén. Stále som však udivený tým, ako mohol urobiť niečo také zdrvujúce, keď bol najväčší favorit na víťazstvo," dodal.

Americká legenda vyčíta srbskému šampiónovi ešte jednu vec - zrušenie tlačovej konferencie po predčasnom konci v New Yorku.

"Nedáva mi zmysel, že sa tam rozhodol neísť. V minulosti vždy prevzal diel zodpovednosti, keď sa niečo prihodilo, a teraz z toho vychádza ešte v horšom svetle. A že sa ospravedlnil na twitteri cestou na lietadlo? To nestačí," myslí si McEnroe, držiteľ siedmich grandslamových trofejí vo dvojhre.

Evertová: Fanúšikovia mu odpustia

Kritikou na Djokoviča nešetrila ani ženská legenda svetového tenisu Chris Evertová.

Pripomenula aj nedávne exhibičné turné Adria Tour na Balkáne, kde medzi hráčmi aj fanúšikmi prepukla nákaza koronavírusom a jedným z nakazených bol napokon aj svetový hráč číslo jeden s manželkou Jelenou.

A práve Djokovič bol jedným z organizátorov série exhibičných turnajov, ktorú museli predčasne ukončiť uprostred druhého dielu v Zadare po viacerých pozitívnych prípadoch medzi hráčmi a ich trénermi.

"Novak bol neopatrný a to v mnohých ohľadoch. Žiadne bezpečné vzdialenosti, žiadne rúška a nakoniec chytil aj on COVID-19. A v mysliach mnohých ľudí pretrvalo, ako nezvládol organizovanie toho turnaja. Na druhej strane to, čo sa stalo teraz v New Yorku, nebolo z jeho strany úmyselné. Aj keď urobil veľkú chybu, myslím si, že fanúšikovia mu časom odpustia," vravela Evertová, 18-násobná grandslamová šampiónka a bývalá svetová jednotka.

Súvisiace články