Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Réway otvorene zhodnotil svoje výkony. Z reprezentácie sa mu nik neozval

Martin Réway v drese HC Košice. (Autor: TASR)
TASR|6. apr 2021 o 12:59 (aktualizované 6. apr 2021 o 13:21)

Dostal už ponuky aj zo zahraničia.

KOŠICE. Klub HC Košice trápili pred sezónou 2020/2021 ekonomické problémy a káder začal budovať neskôr ako ligoví konkurenti.

Do tímu vtedajšieho trénera a športového manažéra Jana Šťastného prišiel aj Martin Réway, ktorý mal za sebou sľubné obdobie v Poprade.

Sezónu 2019/2020 začal v Kladne, ale vo februári zamieril pod Tatry.

Hoci si pôsobenie pochvaľoval, napokon sa v lete sťahoval do Košíc.

Nemal však ideálny štart do sezóny. V prípravnom období bol na ňom viditeľný kondičný deficit, ktorý sa podpísal aj na pomalšom rozbehu do extraligy.

Vie, ktorý zápas ich stál play off

Bilancia 2 asistencie po 10 zápasoch odzrkadlila jeho možnosti v úvode ročníka, no od začiatku decembra išla výkonnostná krivka nahor.

"Keby som mal v úvode sezóny hodnotiť svoje výkony, tak by som bol určite kritický. Spočiatku to nebolo ono. Cítil som absenciu poriadnej prípravy. V čase, keď prebiehala letná príprava, ja som sa pripravoval prakticky sám a v obmedzených podmienkach, čo bolo spôsobené pandémiou," priznal Réway pre TASR.

"Do posilňovne som sa dostal iba občas a nejaké behy, ktoré som absolvoval, neboli to pravé. Potom sme s kondičným trénerom Danielom Kičurom postupne začali pracovať, dali sme si určité ciele a pracovali na ich naplnení. Prejavilo sa to aj výkonmi na ľade a postupne som sa cítil stále lepšie," doplnil. 

Zatiaľ čo v úvode sezóny mal skôr priemerný "ice-time," v jej závere patril k najvyťažovanejším hráčom košického tímu.

Bronzový medailista z juniorských MS 2015 formu postupne gradoval a v záverečných 13 zápasoch základnej časti nazbieral 20 bodov.

"Rád by som povedal, že som sa naozaj bavil hokejom, ale k tomu sú nevyhnutné výsledky, najmä ten finálny. Počas sezóny to bolo celkom dobré. Navyše každý vedel, za akých podmienok sa skladalo mužstvo.

Žiaľ, ako tím sme chceli ísť ďalej než do predkola. Dnes už vieme, že keby sme tri kolá pred koncom vyhrali v Miškovci, tak by sme boli v play off a všetko mohlo byť ináč. Na keby sa však nehrá."

So Šťastným sa pozná odmalička

Ani Réwayove schopnosti napokon nepomohli košickému tímu k účasti v play off.

V predkole ho tréner Marcel Šimurda, ktorý nahradil Šťastného, nasadil do formácie k produktívnym lídrom Michalovi Chovanovi a Pavlovi Klhůfekovi.

Novozámčania však eliminovali elitnú košickú trojicu a Košiciam ukončili sezónu po prehre 1:3 na zápasy.

Aj niekoľko dní po vypadnutí v predkole bolo z Réwaya cítiť sklamanie.

Martin Reway by sa nebránil návratu do reprezentácie. (Autor: TASR)

Hoci viaceré výsledky v základnej časti a aj 8. miesto v tabuľke naznačili, že košické mužstvo nepatrí k favoritom, neúčasť v play off si nikto z hráčov nepripúšťal.

Réway sa chcel dôvere košického klubu odvďačiť lepším výsledkom.

"V klube som sa cítil výborne. So spoluhráčmi sme vytvorili dobrú partiu a vychádzali sme aj s trénermi a vedením klubu. V neľahkom období plnom neistoty sa nám snažili vytvoriť čo najlepšie podmienky.

Som veľmi vďačný košickému klubu, že som dostal príležitosť. Dnes už bývalý športový manažér a tréner Jan Šťastný mi veril, pozná ma odmalička zo Slavie Praha. Ja som sa zároveň snažil odvďačiť klubu výkonmi. Veľmi ma mrzí, že sme sa v play off nedostali ďalej. Všetci v klube by si to zaslúžili."

Nevie, či odíde z Košíc

Do roku 2016 patril Réway k pravidelným reprezentantom, okrem dvoch MS mužov stihol aj tri šampionáty hráčov do 20 rokov.

Ročník 2016/2017 mu však úplne zmarilo ochorenie srdca a k hokeju sa vrátil až po ňom.

Sezóna v Košiciach bola po dlhšom čase prvá, počas ktorej nezmenil pôsobisko a napokon nazbieral 30 kanadských bodov v 39 zápasoch.

K návratu do najcennejšieho dresu sa však neschyľuje.

"Nemyslím si, že som mal až takú sezónu, aby ma volali do reprezentácie. Zatiaľ som nemal žiadny telefonát a myslím si, že ak by mali o mňa záujem, už by sa ozvali.

Reprezentovať je vždy česť, ale skôr si myslím, že sa v najbližšom období budem naplno venovať príprave na ďalší ročník. Nejaký čas si oddýchnem doma na Orave a potom sa vrátim do Košíc, aby som si tam spravil letnú prípravu s osobným trénerom."

Natíska sa otázka jeho pokračovania v košickom klube. Športový manažér Gabriel Spilar naznačil ambíciu zostaviť kvalitný káder s vysokými ambíciami.

"Dostal som ponuky zo zahraničia, zvažujem všeličo. V tejto chvíli to vidím tak, že ak by som mal odísť z Košíc, tak mimo slovenskej alebo českej ligy. Zmena klubu by mi mala priniesť novú výzvu. Ale či odídem alebo ostanem v Košiciach, to v tejto chvíli neviem povedať," priznal Martin Réway.

V rozhovoroch vždy povie pravdu

Počas kariéry poskytol desiatky rozhovorov, no časom usúdil, že sa bude sústrediť iba na hokej.

Preto sa už počas "popradského" návratu na Slovensko ospravedlnil médiám za absenciu na pozápasových rozhovoroch.

Po príchode do Košíc poskytol iba krátke stanovisko pre klubovú stránku a médiá museli počas sezóny rešpektovať jeho rozhodnutie.

Ojedinelú výnimku spravil až po nej.

"Už sa toho v minulosti popísalo veľa a ja som už nemal potrebu prezentovať sa v médiách. Ja som úprimný a ak už mám robiť rozhovor, tak v ňom vždy poviem pravdu.

Po každom zápase za nami chodili žurnalisti, spočiatku aj za mnou, no ja som im hneď vysvetlil svoj postoj a rešpektovali to. Ďakujem im za to a možno aj to prispelo k hernej pohode, ktorú som mal v sezóne.

Na tom, že nebudem poskytovať rozhovory, sa nič nezmení ani po tomto článku. Ním som iba dodržal určitú dohodu a slovo, ktoré som dal," konštatoval Martin Réway pre TASR.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
03:00
NHL - NHL
Colorado Avalanche vs. Arizona Coyotes
04:00
NHL - NHL
Los Angeles Kings vs. Vegas Golden Knights
04:30
NHL - NHL
San Jose Sharks vs. Anaheim Ducks
Kurzy prináša