Martin Pospíšil: Chcem byť lídrom aj v AHL!

Oh My Hockey|5. jún 2020 o 08:40

Sezóna sa predčasne skončila, no to neznamená, že sa má zaháľať. 20-ročný slovenský forvard Martin Pospíšil je toho dôkazom. Ten bol v sezóne 2019/20 nováčikom v AHL vo farbách Stocktonu Heat, farmárskeho mužstva Calgary. Vie, že ak to chce dotiahnuť do NHL, ani pandémia ho nesmie zastaviť v raste.

Teraz trávi čas vo Viedni so svojou rodinou. Cieľ je jasný - byť v top forme, keď príde na návrat do hokejového života. Skúša to na bicykli. "Je to pre mňa nová vec," cituje jeho slová Calgary Herald. "Kamarát môjho brata bicykluje už asi päť rokov, čiže takto sme začali - opýtal sa, či by sme to chceli skúsiť tiež.

Nečakal som, že to bude takto skvelé. Vlastne som si myslel, že to bude zlé. Keď mi povedal, že prejdeme cez stovku kilometrov a budeme bicyklovať tri či štyri hodiny, len som si povzdychol. Ale potom som si zvykol a zapáčilo sa mi to. Myslím si, že je pre mňa dôležité robiť kardio, udržať si telo vo forme. Je to pre mňa dobrý tréning."

Pospíšil má teraz čas na sebareflexiu a zhodnotenie poslednej sezóny. Do profesionálneho hokeja vhupol v podstate nenápadne. Zvolenský rodák sa napokon v AHL predstavil v 26 stretnutiach, strelil tri góly a pridal sedem asistencií. Ročník mu skrátil otras mozgu.

"Ak by ste mi vlani povedali, že budem hrať profesionálne, povedal by som vám, že neviem, či som na to pripravený. Ale teraz, keď som bol v tíme a súčasťou partie, som naozaj cítil, že mužstvu môžem pomôcť," pokračuje zvolenský rodák.

"Poučil som sa z toho," hovorí o zranení. "Nie som rád, že som musel vynechať tri mesiace, ale keď som rozmýšľal o tom, čo sa stalo, nie som úplne smutný, lebo som sa vďaka tomu naučil veľa vecí. Keď som sa vrátil po zranení, začal som hrať stále lepšie a lepšie. Posledných pár stretnutí som si naozaj užíval a bol som nabudený na play-off. Snáď ďalšia sezóna dopadne lepšie."

Voľba zo štvrtého kola draftu 2018 nemá v Amerike nič isté. Flames majú radi najmä jeho agresivitu a bojovnosť, ktorá k nemu už akosi prischla. Navyše dobre vedia, že má väčší útočný potenciál než desať bodov, ktoré zaknihoval v sezóne 2019/20.

Dobré pocity z jeho adaptácie na nový život má aj hlavný kouč Heat, Cail MacLean. "Musíte sa pozrieť na obrovský krok, ktorý urobil," hovorí o Martinovi. "Vôbec nechcem podceňovať USHL, ale ak sa pozriete na vek a schopnosti tamojších hráčov, tak pochopíte, že prišiel zo situácie, keď bol lídrom, niekde, kde sme mu museli okresať jeho rolu." MacLean dopĺňa, že najväčšie poučenie Pospíšil získal naberaním skúseností od vyzretých hokejistov okolo neho.

Pospíšil sa cíti byť pripravený. A to je dobré. Navyše by chcel hrať viac a dokázať, že aj v AHL môže hrať prvé husle.

"Chcem viac byť hráčom, ktorý môže hrať viac na presilovke a prebrať líderskú pozíciu. V posledných desiatich zápasoch som cítil, že môžem byť tým človekom už v ďalšej sezóne. Získal som body, cítil sa veľmi dobre. Takže sa teším na ďalšiu sezónu. Neviem, kedy začne, ale teším sa," uzatvára.

Nachádzate sa tu: