Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Magdolen: "Súťaže družstiev je veľká škoda"

TASR|Publikované 3. feb 2009 o 10:41

Dva dni pred súťažným štartom 40. MS v alpských lyžiarskych disciplínach musel byť vo Val d'Isere prítomný vedúci výpravy.

Val d'Isere. Richard Magdolen, šéf alpského úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie dorazil do dejiska spolu s pretekárom Jaroslavom Babušiakom, ktorý ako jediný absolvuje univerzálny program.

Magdolenovými hlavnými úlohami je starať sa o diplomaciu, o zabezpečenie pretekárov počnúc akreditáciou, cez ubytovanie, stravu až po lekárske a tréningové zabezpečenie. Komunikuje s organizátormi i s firmami v snahe dohodnúť kontrakty pre reprezentáciu. TASR však v rozhovore s ním najviac zaujímali súťažné ambície výpravy:

- Pomerne početné družstvá slovenských zjazdárov cestovali na MS v minulých obdobiach najmä za kombinačnými ambíciami. Teraz je to úplne opačne - sedem reprezentantov a iba jedna účasť v superkombinácii. Prečo nie aj ostatní?

"U žien je to z jednoduchého dôvodu a to preto, že nebolo kde a nebolo kedy trénovať rýchlostné disciplíny. To znamená, že nie je vhodné riskovať nejaké zranenie pretekárov, tréneri sa tak rozhodli, všetky pôjdu len slalom a obrák, čiže technické disciplíny. Čo sa týka mužov, Jaro Babušiak pôjde buď všetky disciplíny, alebo s výnimkou zjazdu, ostatní dvaja chalani pôjdu slalom a obrák, tiež z dôvodov, že rýchlostné disciplíny nemajú natrénované."

- V súťaži družstiev malo Slovensko plány na premiéru. Stroskotali?

"Žiaľ, áno. Určite sa s tým rátalo, nakoľko prvýkrát v histórii sme splnili kritérium na to, že sme mohli postaviť tím. Ale práve z dôvodu, že nemáme dosť pretekárov, ktorí by štartovali v rýchlostných disciplínach, tak nie je možné postaviť tím. Ešte u mužov by sa to dalo, tam by sme dokázali presvedčiť jedného z mladých pretekárov, aby išiel aj rýchlostnú disciplínu, ale bohužiaľ u dievčat to nebolo možné. Kritérium bolo, že posledné dve sezóny musel jeden pretekár a jedna pretekárka získať minimálne jeden bod, buď v Európskom pohári alebo vo Svetovom pohári. My sme čakali len na to, kým to splní jeden muž, Jaro Babušiak to splnil minulý rok, čiže získal bod v EP a tento rok získal body dokonca aj v SP. Je to veľká škoda, lebo tímová súťaž je zábava i boj o pocty.

- Takže ciele sa s Babušiakovou výnimkou centrujú len do točivého programu. Zuzulová je špecifická kategória, čo sa čaká od ostatných?

"Muži sa musia kvalifikovať do hlavnej súťaže, pred dvoma rokmi sa to podarilo všetkým trom, takže tento rok je to absolútne kritérium, lebo ak sa nedostanú do hlavnej súťaže, tak potom sa to nebude môcť hodnotiť ako pozitívum. Ak by sa tam dostali, tam už je to lotéria, keď si uvedomíme, že pred dvoma rokmi skončil Ivan Heimschild na 20. mieste v slalome... Jana Gantnerová tým, že boduje pravidelne v Európskom pohári a bola šiesta na MS juniorov minulý rok, tak pri tom redukovanom poradí počítame, že by mohla za určitých okolností byť do 15. miesta v slalome."

- Kategória Babušiak?

"Jaro Babušiak tým, že bodoval vo Svetovom pohári v superkombinácii, tak si nastavil latku dosť vysoko. Zhodou okolností sa tak umiestnil tu vo Val d'Isere, keby to potvrdil aj na MS, tak by to bol určite úspech."

- Zuzulová?

"Veronika má na to, aby bola na bedni, aby získala medailu, ale šport je nevyspytateľný. Môže sa stať aj to, že bude mať skvelú jazdu a bude na 8. mieste, čo by však bolo aj tak jej najlepšie vystúpenie na MS a najlepší výkon v samostanej histórii mimo kombinácie. Želám jej, aby konečne ukázala celému svetu, že na to má. My to vieme, len výsledkovo sa to v prebiehajúcej zime neodrazilo.

- Nie tak dávno ste boli jej kolega zo zjazdárskej reprezentácie. Určite na nejakých pretekoch staval trať aj Váš tréner, do akej miery považujete za výhodu, že architektom 1. kola je Timotej Zuzula?

"V prvom rade je to o tom, že tréner vie, čo nemá postaviť na svojho, respektíve proti svojmu pretekárovi. Samozrejme, terén je členitý a niekedy sú tie podmienky tak stiesnené, že nemôže postaviť presne to, čo vyhovuje pretekárovi. Ale určite je to aj psychická výhoda, určite sa častokrát dá urobiť taká kombinácia, ktorá vyhovuje práve jeho pretekárovi."

- Ale Zuzula je aj členom realizačného tímu slovenskej reprezentácie. Nie je viazaný konzultovať tieto záležitosti aj v prospech ďalších reprezentantiek?

"Bude to vyslovene na ňom, on tým, že sa stará v prvom rade o Veroniku, tak tie ostatné pretekárky nemôže poznať tak, aby vedel, že čo im presne vyhovuje, či nevyhovuje. Ale som si istý, že stavbu trate bude konzultovať aj s inými trénermi, ale určite sa to nedá šiť všeobecne na nejaký tím. Každý jeden pretekár má svoj vlastný štýl."

Súvisiace články