KLADRUBY. Česká lyžiarka Tereza Nová začala dva mesiace od operácie mozgu opäť chodiť.
Momentálne rehabilituje v Kladruboch, kde tvrdo pracuje na rekonvalescencii 5 až 6 hodín denne. „Je to náročné, ale potrebné. Večer som vždy unavená, takže ľahnem do postele a spím ako dudok,“ popísala pre ČT Sport Nová.
Podľa slov fyzioterapeutky Fuksovej urobila Nová obrovský progres. „Spočiatku sme trénovali len stabilitu v sede a vôbec sme netrénovali stoj. Terka nebola schopná ani stabilne stáť, nieto ešte chodiť,“ povedala pre ČT Sport fyzioterapeutka Fuksová.
Dokáže prejsť 150 metrov
„Najskôr som sa bála, mala som pocit, že stále padám na ľavú stranu, ale teraz je to už dobré, naučili ma to skvelo,“ pochvaľuje si Nová.
Pomocou paličky na chodenie dokáže prejsť 150 metrov, dokonca aj schody už nie sú problémom. „Je náročné veriť, že ma udrží, ale už sa to zlepšuje,“ povedala česká lyžiarka.
„Pohyblivosť nie je na najvyššej úrovni a Terke chýba čiastočne aj citlivosť končatiny. Musí sa spoliehať na končatinu, ktorú poriadne necíti, takže je to pre ňu veľmi náročné,“ opisovala náročnosť rekonvalescencie pre ČT Sport fyzioterapeutka.
Osudový pád
Česká lyžiarka sa vážne zranila po páde na zjazdovke Kandahar 24. januára počas tréningu na preteky Svetového pohára v zjazde v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.
Skončila v záchranných sieťach, utrpela zranenie hlavy. Ihneď ju previezli vrtuľníkom do nemocnice, kde podstúpila vyšetrenie a nasledujúci deň aj chirurgický zákrok.
„Tereza Nová podstúpila operáciu, ktorá vedie k zníženiu odtoku mozgu. V tejto chvíli je v umelom spánku, v ktorom zostane tak dlho, ako uznajú za vhodné lekári,“ uviedol po páde pre české médiá manažér komunikácie Českého lyžiarskeho zväzu Tomáš Haisl.
Novej diagnostikovali ťažké traumatické poranenie mozgu s krvácaním, poranenie krčnej cievy a zlomeniny v oblasti očnice.
Po dvoch týždňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti na klinike v Murnau ju začali lekári postupne prebúdzať. Stabilizovaný stav umožnil jej presun do Česka, kde podstúpila ďalšie liečby.
„Bolo veľké šťastie, že všetci zareagovali tak rýchlo a Terku okamžite previezli na klinku v Murnau. Veľké poďakovanie patrí lekárom a celému personálu nemeckej klinky,“ uviedol po nehode bývalý český lyžiarsky reprezentant, tréner a zároveň partner Terezy Novej Ondřej Berndt.
Po presune do pražskej nemocnice nasledovali ďalšie tri operácie. Do rehabilitačného ústavu v Kladruboch ju previezli na druhý pokus. Ten prvý prekazili pooperačné problémy, pre ktoré musela zostať hospitalizovaná v pražskej nemocnici trochu dlhšie.
Zbierka pre lyžiarku
Zväz lyžiarov Českej republiky inicioval na pre ťažko zranenú lyžiarku zbierku, ktorú podporil čiastkou 300 000 korún (12 000 eur).
„Terka práve ide svoje najťažšie preteky, bohužiaľ tentokrát nie na zjazdovke. Odštartovala ich na klinike v Munrau, tým najdôležitejším odhodlaním nevzdať to. Už prešla cez veľa dôležitých bránok, ale veľkú časť trate má ešte len pred sebou,“ uviedla pre ČT Sport mama lyžiarky Romana Nová.
Od septembra nebude rehabilitáciu hradiť štát, takže vyzbierané peniaze Novej a jej rodine s nákladnou liečbou a predovšetkým s návratom do bežného života.
















