Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

O víťazovi Ligy majstrov sa má rozhodnúť na miniturnaji ôsmich tímov

Futbalisti Paríž St. Germain a Borussie Dortmund na prázdnom štadióne pred odvetou osemfinále futbalovej Ligy majstrov. (Autor: TASR/AP)
SITA|16. jún 2020 o 09:31

S informáciami prišli Taliani.

BRATISLAVA. Futbalová Liga majstrov v tejto sezóne vyvrcholí v dňoch 12. - 23. augusta turnajom ôsmich najlepších tímov v portugalskom Lisabone.

Hrať sa bude vyraďovacím spôsobom od štvrťfinále až po finále na dvoch prázdnych štadiónoch v portugalskom hlavnom meste. Finále bude hostiť v nedeľu 23. 8. Stadium of Light (Štadión svetla), kde hráva svoje domáce zápasy Benfica Lisabon.

Tieto informácie potvrdila talianska televízia Sky Italia s dôvetkom, že oficiálny punc im dodá stredajší výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA).

Pôvodne sa finále Ligy majstrov malo konať 30. mája na Atatürkovom olympijskom štadióne v Istanbule, ale po marcovom nástupe pandémie koronavírusu v Európe sa aj futbal musel zmieriť s viacmesačnou prestávkou a veľkými organizačnými zmenami.

Istotu štvrťfinále majú len štyri tímy

Predstavitelia UEFA si boli vedomí toho, že vzhľadom na tvrdé hygienické opatrenia vo veľkej časti európskych krajín vyraďovaciu časť Ligy majstrov nebude možné dohrať v klasickom formáte doma-vonku s prítomnosťou fanúšikov na štadiónoch a s finálovým zápasom na neutrálnej pôde.

Voľba napokon padla, resp. padne na portugalský Lisabon ako dejiska záverečného tzv. miniturnaja. Okrem stánku Benficy by sa malo hrať aj na štadióne Sportingu. Štvrťfinálové zápasy naplánujú na 12. - 15. augusta, semifinále potom na 18. a 19. augusta.

Zatiaľ nie je známa ani kompletná osmička štvrťfinalistov LM 2019/2020. Istotu majú Paríž St. Germain, Atlético Madrid, RB Lipsko a Atalanta Bergamo.

Fanúšikovská výhoda bude zmazaná

Zostávajúci štyria štvrťfinalisti vzídu z odvetných zápasov osemfinále medzi dvojicami: Juventus Turín - Olympique Lyon, Manchester City - Real Madrid, Bayern Mníchov - Chelsea, FC Barcelona - SSC Neapol.

Preto musí výkonný výbor UEFA rozhodnúť aj o tom, kde a za akých podmienok sa uskutočnia odvetné štyri zápasy osemfinále.

Mohlo by sa tak stať rovnako v Lisabone alebo na domácich štadiónoch tímov FC Barcelona, Bayern Mníchov, Juventus Turín a Manchester City.

Bolo by to však bez prítomnosti divákov, čiže fanúšikovská výhoda by sa razom zmazala. Najprestížnejšia európska klubová futbalová súťaž vyvrcholí už bez obhajcu trofeje FC Liverpool, ktorý zostal na štíte Atlética Madrid.

S EL to bude náročnejšie

Sky Italia má informácie aj o vyvrcholení Európskej ligy. Mali by ju ukončiť miniturnajom v štyroch nemeckých mestách - Duisburgu, Düsseldorfe, Gelsenkirchene a Kolíne nad Rýnom s finálovou bodkou v piatok 21. augusta v Kolíne nad Rýnom.

Do úvahy na finále prichádza aj Frankfurt nad Mohanom. Pôvodne sa malo hrať finále EL 27. mája v poľskom Gdansku. V druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaži je situácia komplikovanejšia a z časového hľadiska náročnejšia ako v LM.

Treba tam ešte odohrať všetky odvetné zápasy osemfinále plus na španielske a talianske tímy čakajú aj prvé osemfinálové súboje. Ide o stretnutia FC Sevilla - AS Rím a Inter Miláno - Getafe CF.

Súvisiace články