Liverpool vypadol s Besiktasom, Škrtel bol kapitánom

Tolgay Arslan oslavuje gól do siete Liverpoolu.
Tolgay Arslan oslavuje gól do siete Liverpoolu. (Autor: TASR/AP)
SITA|26. feb 2015 o 20:53

O víťazovi museli rozhodnúť pokutové kopy. Jediným neúspešným exekútorom bol v piatej sérii Dejan Lovren.

BRATISLAVA. Futbalisti Dinama Moskva zvíťazili v odvetnom dueli šestnásťfinále Európskej ligy (EL) na domácej pôde nad Anderlechtom Brusel 3:1.

Belgičania sa pritom v 29. min zásluhou srbského mladíka Aleksandra Mitroviča ujali vedenia 1:0. V tej chvíli to pre nich znamenalo postup - prvý duel sa skončil bez gólov.

V 47. min však vyrovnal obranca Alexej Kozlov a druhý gól Dinama strelil v 64. minúte Artur Jusupov. Loptu doťukol už do odkrytej bránky po zahodenom pokutovom kope z kopačky Aleksandra Kokorina.

Skóre stretnutia uzavrel v nadstavenom čase nemecký útočník Kevin Kurányi.

Slovenský reprezentant Tomáš Hubočan odohral za domácich celé stretnutie. V 77. minúte uvidel žltú kartu.

Do osemfinále sa prebojoval aj druhý ruský zástupca. Zenit Petrohrad po víťazstve 1:0 v prvom súboji v Eindhovene zvíťazil aj na domácom štadióne. PSV zdolal hladko 3:0.

Dvomi gólmi sa prezentoval venezuelský útočník Salomón Rondón. Jedenkrát sa presadil Brazílčan Hulk.

Za stavu 0:2 z pohľadu hostí mohol skorigovať Luuk de Jong. V 61. minúte však pokutový kop zahodil.

Futbalisti Legie Varšava ukončili svoje pôsobenie v Európskej lige pred bránami osemfinále. Štvrtková šestnásťfinálová odveta proti Ajaxu Amsterdam, do ktorej vstúpili s prehrou 0:1 z prvého duelu, im vôbec nevyšla.

Na domácom trávniku podľahli holandskému šampiónovi 0:3.

Slovenský brankár Dušan Kuciak inkasoval všetky góly ešte v prvom polčase. Jeho krajan a spoluhráč Ondrej Duda presedel duel na lavičke náhradníkov.

Hoci si prvú šancu vytvorila Legia, skóre sa menilo na druhej strane. V 11. minúte zachytil výkop brankára Cillessena v strede poľa Milik, krásnym sólom sa dostal pred šestnástku a presnou strelou prekonal Kuciaka.

Už o dve minúty neskôr prehral slovenský brankár súboj v pokutovom území po zahranej štandardke a Viergever zvýšil na 2:0. V závere prvého polčasu navyše Kishna efektnou kolmicou vysunul Milika a ten poslal loptu popod padajúceho Kuciaka.

Legia v druhom dejstve so zápasom už nič neurobila a so súťažou sa rozlúčila.

Miestenku v osemfinále si vo štvrtok bez problémov zaistil aj SSC Neapol. Keďže z Trabzonsporu si priniesol presvedčivý triumf 4:0, odveta na štadióne San Paolo bola už len formalitou.

Domáci ju napriek tomu zvládli a po góle Jonathana de Guzmana z 19. minúty vyhrali 1:0.

Slovenský reprezentant Marek Hamšík sa na ihrisko dostal až v 77. minúte. Tréner Rafael Benitez ho šetril na nedeľňajší duel najvyššej domácej súťaže na pôde FC Turín.

Pôsobenie v pohárovej Európe si predĺžili i futbalisti Dynama Kyjev. Vo štvrtkovej odvete zdolali EA Guingamp 3:1. A hoci na francúzskej pôde prehrali 1:2, vďaka vyššiemu počtu strelených gólov sa radovali z postupu.

Hlavný rozhodca Martin Strömbergsson v 78. minúte prerušil zápas, keďže na atletickú dráhu za bránou vnikli davy fanúšikov. Po niekoľkominútovej prestávke sa situácia upokojila a stretnutie sa dohralo.

Hráči FC Liverpool sa vo štvrtok rozlúčili s Európskou ligou UEFA 2014/2015 už v šestnásťfinále. Na horúcu pôdu Besiktasu Istanbul si pritom priniesli víťazstvo 1:0.

V 71. minúte však tesný náskok zmazal domáci Tolgay Arslan a poslal duel do predĺženia. V dvoch 15-minútových nadstaveniach gól nepadol.

O postupe tureckého klubu rozhodol až jedenástkový rozstrel. V jeho piatej sérii prestrelil domácu bránu Dejan Lovren a pochoval tak európsky sen Liverpoolu.

S kapitánskou páskou na ruke ich viedol slovenský reprezentant Martin Škrtel. "Sme sklamaní, že sme vypadli po takomto priebehu. V prvom polčase sme si vypracovali viaceré sľubné príležitosti. Je mi veľmi ľúto Dejana Lovrena, hral veľmi dobre," cituje goal.com pozápasové slová trénera LFC Brendana Rodgersa,

"Niekto v rozstrele musel urobiť chybu, bohužiaľ sa to stalo nám. V priebehu stretnutia sme dobre bránili a pomerne slušne sme eliminovali útočnú snahu Besiktasu. Urobili sme však jednu chybu, pri ktorej domáci skórovali. Mali sme na ihrisku viacero mladých hráčov, to však nie je výhovorka,"dodal Rodger.

Ten pred začiatkom vyraďovacej fázy netajil tým, že Liverpool by si chcel prostredníctvom EL zabezpečiť miestenku v budúcosezónnej edícii Ligy majstrov.

V sezóne 2015/2016 má po prvý raz zaručenú účasť v LM aj víťaz tohtoročnej EL.

Európska liga - odvety šestnásťfinále:

Dinamo Moskva (Rus.) - Anderlecht Brusel (Belg.) 3:1 (0:1)

Góly: 47. Kozlov, 64. Jusupov, 90.+ Kurányi - 29. Mitrovič, rozhodoval: Moen (Nór.)

TOMÁŠ HUBOČAN (Dinamo Moskva) odohral celý duel. V 77. min uvidel žltú kartu.

/prvý zápas: 0:0, do osemfinále EL postúpilo Dinamo Moskva/

Zenit Petrohrad (Rus.) - PSV Eindhoven (Hol.) 3:0 (1:0)

Góly: 29. a 67. Rondón, 48. Hulk, rozhodoval: Cakir (Tur.)

/prvý zápas: 1:0, do osemfinále EL postúpil Zenit Petrohrad/

Legia Varšava - Ajax Amsterdam 0:3 (0:3)

Góly: 11. a 43. Milik, 13. Viergever

D. KUCIAK odchytal za domácich celý zápas, O. DUDA len na lavičke náhradníkov

/prvý zápas: 0:1, postúpil Ajax/

Inter Miláno - Celtic Glasgow 1:0 (0:0)

Gól: 88. Guarin. ČK: 37. Van Dijk (Celtic)

Rozhodovali: Kružliak Somoláni, Mókoš (všetci SR)

/prvý zápas: 3:3, postúpil Inter/

Borussia Mönchengladbach - FC Sevilla 2:3 (2:2)

Góly: 19. Xhaka, 29. Hazard - 26. a 79. Vitolo, 8. Stranzl (vl.). ČK: 69. Xhaka (Borussia)

/prvý zápas: 0:1, postúpila Sevilla/

Red Bull Salzburg - FC Villarreal 1:3 (1:1)

Góly: 18. Djuričin - 33. a 76. Vietto, 79. Dos Santos

/prvý zápas: 1:2, postúpil Villarreal/

ACF Fiorentina - Tottenham Hotspur 2:0 (0:0)

/prvý zápas: 4:1, postúpil Everton/

Olympiakos Pireus - Dnepr Dnepropetrovsk 2:2 (1:1)

Góly: 14. Mitroglou, 90. Dominguez (z 11 m) - 22. Fedeckyj, 90.+2 Kalinič. ČK: 52. Milivojevič (Olympiakos)

Athletic Bilbao - FC Turín 2:3 (1:2)

Góly: 44. Iraola, 61. De Marcos - 16. Quagliarella (z 11 m), 45.+3 Lopez, 68. Darmian

/prvý zápas: 2:2, postúpil Turín/

Feyenoord Rotterdam - AS Rím 1:2 (0:1)

Góly: 57. Manu - 45.+2 Ljajič, 60. Gervinho. ČK: 54. Te Vrede, 59. Mulder (obaja Feyenoord)

/prvý zápas: 1:1, postúpil AS Rím/