Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Špekulácie sa potvrdili. Liga majstrov vyvrcholí nezvyčajným turnajom

Trofej pre víťaza futbalovej Ligy majstrov. (Autor: TASR/AP)
SITA|17. jún 2020 o 15:55

Miniturnaj sa odohrá v Portugalsku.

BRATISLAVA. Futbalová Liga majstrov v tejto sezóne vyvrcholí v dňoch 12. - 23. augusta turnajom ôsmich najlepších tímov v portugalskom Lisabone. Hrať sa bude vyraďovacím spôsobom od štvrťfinále až po finále na dvoch prázdnych štadiónoch v portugalskom hlavnom meste

Finále bude hostiť v nedeľu 23. 8. Stadium of Light (Štadión svetla), kde hráva svoje domáce zápasy Benfica Lisabon. Tieto informácie potvrdila Európskej futbalovej únie (UEFA) po stredajšom zasadnutí svojho výkonného výboru.

"Som veľmi rád, že sme sa dohodli na dohrávkach takmer všetkých našich podujatí," povedal počas tlačovej konferencie prezidenta UEFA Aleksander Čeferin a potvrdil, že stále považuje odklad ME na roku 2021 za správny.

Finále o tri mesiace neskôr

Pôvodne sa finále Ligy majstrov malo konať 30. mája na Atatürkovom olympijskom štadiónev Istanbule, ale po marcovom nástupe pandémie koronavírusu v Európe sa aj futbal musel zmieriť s viacmesačnou prestávkou a veľkými organizačnými zmenami.

Predstavitelia UEFA si boli vedomí toho, že vzhľadom na tvrdé hygienické opatrenia vo veľkej časti európskych krajín vyraďovaciu časť Ligy majstrov nebude možné dohrať v klasickom formáte doma-vonku s prítomnosťou fanúšikov na štadiónoch a s finálovým zápasom na neutrálnej pôde.

Voľba napokon padla, resp. padne na portugalský Lisabon ako dejiska záverečného tzv. miniturnaja.

Okrem stánku Benficy by sa malo hrať aj na štadióne Sportingu. V prípade potreby budú k dispozícii aj štadióny v Porte a Guimaraesi. Štvrťfinálové zápasy naplánujú na 12. - 15. augusta, semifinále potom na 18. a 19. augusta.

Najprv treba dokončiť osemfinále

Zatiaľ nie je známa ani kompletná osmička štvrťfinalistov LM 2019/2020. Istotu majú Paríž St. Germain, Atlético Madrid, RB Lipsko a Atalanta Bergamo. Zostávajúci štyria štvrťfinalisti vzídu z odvetných zápasov osemfinále medzi dvojicami: Juventus Turín - Olympique Lyon, Manchester City - Real Madrid, Bayern Mníchov - Chelsea, FC Barcelona - SSC Neapol.

Preto musí výkonný výbor UEFA rozhodnúť aj o tom, kde a za akých podmienok sa uskutočnia odvetné štyri zápasy osemfinále.

Hrať sa bude 7. a 8. augusta, no o dejisku sa rozhodne neskôr. Mohlo by sa tak stať Portugalsku alebo na domácich štadiónoch tímov FC Barcelona, Bayern Mníchov, Juventus Turín a Manchester City.

Bolo by to však bez prítomnosti divákov, čiže fanúšikovská výhoda by sa razom zmazala. Najprestížnejšia európska klubová futbalová súťaž vyvrcholí už bez obhajcu trofeje FC Liverpool, ktorý zostal na štíte Atlética Madrid.

Európska liga sa ukončí v Nemecku

Vyvrcholenie Európskej ligy prebehne miniturnajom v štyroch nemeckých mestách - Duisburgu, Düsseldorfe, Gelsenkirchene a Kolíne nad Rýnom od 10. augusta s finálovou bodkou v piatok 21. augusta v Kolíne nad Rýnom.

Pôvodne sa malo hrať finále EL 27. mája v poľskom Gdansku. V druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaži je situácia komplikovanejšia a z časového hľadiska náročnejšia ako v LM.

Treba tam ešte odohrať všetky odvetné zápasy osemfinále plus na španielske a talianske tímy čakajú aj prvé osemfinálové súboje. Ide o stretnutia FC Sevilla - AS Rím a Inter Miláno - Getafe CF. Po novom sa tiež uskutočnia v Nemecku a pôjde o jeden zápas.

UEFA tiež rozhodla o posune finálových duelov LM a EL. Istanbul bude hostiť finále LM v roku 2021, o rok neskôr ruský Petrohrad, nasledovať bude Mníchov a potom Londýn. Vyvrcholenie EL bude Gdansk hostiť v jari 2021, španielska Sevilla o rok neskôr a Budapešť v jari 2023.

Liga majstrov

  • 7.-8. augusta: zostávajúce odvety osemfinále (o dejiskách sa rozhodne)
  • 12.-15. augusta: štvrťfinále (Lisabon)
  • 18.-19. augusta: semifinále (Lisabon)
  • 23. augusta: finále (Lisabon)

Európska liga

  • 5.-6. augusta: zostávajúce zápasy osemfinále (o dejiskách sa rozhodne)
  • 10.-11. augusta: štvrťfinále (Kolín, Duisburg, Düsseldorf, Gelsenkirchen)
  • 16.-17. augusta: semifinále (o dejiskách sa rozhodne)
  • 21. augusta: finále (Kolín)

Súvisiace články