Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Kuzminová získala ďalší malý glóbus, ale prišla o prvé miesto vo Svetovom pohári

Anastasia Kuzminová získala svoj druhý malý glóbus. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 23. mar 2018 o 23:00

Fínka Kaisa Mäkäräinenová vedie pred Kuzminovou o päť bodov.

Svetový pohár v biatlone 2017/2018:

Stíhacie preteky žien na 10 km - Ťumeň (Rusko)

1.Kaisa MäkäräinenováFínsko30:52,7 min2
2.Anais BescondováFrancúzsko+ 0,2 s1
3.Laura DahlmeierováNemecko+ 17,5 s1
4.Daria DomračevováBielorusko+ 35,1 s3
5.Karolin HorchlerováNemecko+ 46,8 s1
6.Anastasia KuzminováSR+ 59,9 s4
7.Daria VirolainenováRusko+ 1:05,6 min2
8.Lisa VittozziováTaliansko+ 1:07,9 min3
9.Irina UsluginováRusko+ 1:09,5 min0
10.Franziska PreussováNemecko+ 1:10,8 min2
13.Paulína FialkováSR+ 1:34,4 min3
Ivona FialkováSRneštartovala

BRATISLAVA. Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová skončila v sobotu vo svojom rodnom ruskom Ťumeni aj so štyrmi trestnými okruhmi šiesta pri manku 59,9 sekundy v stíhacích pretekoch na 10 kilometrov v rámci záverečného deviateho kola Svetového pohára 2017/2018.

Získala tak malý glóbus za prvenstvo v hodnotení tejto disciplíny a zároveň už svoju druhú trofej v tomto ročníku.

Do pretekov vstupovala z dvanásteho miesta po piatkovom šprinte na 7,5 kilometra, v ktorom si vybojovala svoj premiérový malý glóbus.

Triumfovala Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá pred nedeľňajšími pretekmi na 12,5 kilometra s hromadným štartom (16:00 už SELČ) vedie pred Kuzminovou v priebežnom celkovom poradí o šesť bodov, ale pri zohľadnení redukcie o dva najhoršie výsledky, čo sa pri konečnom účtovaní udeje, momentálne virtuálne zaostáva za Slovenkou o päť bodov.

Kuzminovej už v sobotu škrtli nulu za vynechanie vytrvalostných pretekov vo švédskom Östersunde a Mäkäräinenovej ubudol jeden bod za 40. priečku v šprinte v nórskom Osle-Holmenkollene.

Slovenke ešte odrátajú 5 bodov za 36. miesto zo stíhačky v Östersunde a Fínke 15 bodov za 26. pozíciu v šprinte v talianskej Anterselve (ak nebude v nedeľu dvadsiata siedma či horšia medzi tridsiatimi aktérkami mass-štartu).

Anastasia Kuzminová s malým glóbusom za stíhacie preteky. (Autor: TASR/AP)

"Dnes sa mi nepodarilo na strelnici zapracovať, ako sa žiadalo. Chcelo to bezchybnosť," povedala Kuzminová podľa webu Championat.com.

"Vietor sa stále menil, bolo ťažké reagovať na to. Navyše, zložito sa mi stanovovalo vhodné tempo pri nájazde na streľbu - či mám pridať, alebo ubrať. Napriek mojim bohatým skúsenostiam som to neodhadla," priznala.

"Myslím si, že v danom okamihu nemá zmysel hľadať príčiny - výhovorky a nachádzania neadekvátnych dôvodov nie sú potrebné. Treba si k tomu sadnúť a dôkladne podumať, čo by to chcelo, aby som sa zajtra zdvihla."

Teoretická šanca aj na tretí malý glóbus

Vietor sa stále menil, bolo ťažké reagovať na to. Navyše, zložito sa mi stanovovalo vhodné tempo pri nájazde na streľbu - či mám pridať, alebo ubrať. Napriek mojim bohatým skúsenostiam som to neodhadla.


Anastasia Kuzminová, slovenská biatlonistka

Druhá v stíhacích pretekoch bola Francúzka Anais Bescondová a tretia Nemka Laura Dahlmeierová. Bieloruská hrdinka rýchlostných pretekov Daria Domračevová sa musela uspokojiť so štvrtou pozíciou.

Druhá Slovenka Paulína Fialková obsadila trinástu priečku (odštartovala z pätnástej pozície), Ivona Fialková napokon absentovala.

Tridsaťtriročná Športovkyňa rokov 2010 a 2014 na Slovensku Anastasia Kuzminová triumfovala v poradí stíhačky o 21 bodov práve pred Mäkäräinenovou (301, resp. 280). Tretie miesto patrí Dahlmeierovej (271).

Teoretickú šancu má aj na malý glóbus za hromadný štart, v ktorom je piata o 40 bodov za líderkou Mäkäräinenovou (178, resp. 138).

Nad ňou ešte sú Dahlmeierová (tiež 178 bodov ako Mäkäräinenová), iná Nemka Vanessa Hinzová (152) a Bieloruska Irina Kriuková (144).

Druhý triumf Mäkäräinenovej v sezóne

Celková víťazka Svetového pohára 2010/2011 a 2013/2014 Mäkäräinenová sa raduje zo svojho 23. prvenstva zarátaného do bodovania, druhého tohtosezónneho. Prvé si pripísala 14. januára v pretekoch s hromadným štartom v nemeckom Ruhpoldingu.

"Nie je dôležité, ktorá z nás zajtra bude mať žltý dres na štarte. Podstatné bude, komu pripadne v cieli," povedala Fínka podľa spravodajstva IBU.

Tridsapäťročná Fínka je držiteľkou medailovej kolekcie 1-1-4 z majstrovstiev sveta, ale vo februári sa v juhokórejskom Pjongčangu dočkala sklamania.

Stále nemá ani jeden olympijský kov. V Ázii v rámci individuálneho programu skončila najvyššie desiata v pretekoch s hromadným štartom.

Kaisa Mäkäräinenová sa tešila v pretekoch z víťazstva. (Autor: TASR/AP)

Svetový pohár v biatlone 2017/2018:

Priebežné hodnotenie Svetového pohára (po 21 z 22 pretekov):

1.Kaisa MäkäräinenováFínsko799 b
2.Anastasia KuzminováSR794 b
3.Daria DomračevováBielorusko744 b
4.Laura DahlmeierováNemecko701 b
5.Dorothea WiererováTaliansko661 b
6.Lisa VittozziováTaliansko583 b
34.Paulína FialkováSR193 b
59.Ivona FialkováSR65 b

Konečné poradie v stíhacích pretekoch (po 7 zo 7 súťaží):

1.Anastasia KuzminováSR301 b
2.Kaisa MäkäräinenováFínsko280 b
3.Laura DahlmeierováNemecko271 b
4.Dorothea WiererováTaliansko264 b
5.Daria DomračevováBielorusko237 b
6.Anais BescondováFrancúzsko216 b
44.Paulína FialkováSR49 b

Online prenos: Stíhacie preteky žien, biatlon - Ťumeň 2018 (Kuzminová, Fialková)

Biatlon
24.03.2018 o 15:00
Finále SP - stíhačka žen, 10 km, Ťumeň
Prenos
Dnešný pretek napokon ovládla Kaisa Mäkäräinenová a to znamená, že sa stane predbežnou líderkou SP a zajtra tak bude štartovať v žltom drese. Anastasia Kuzminová dorazila do cieľa na 6. mieste a to jej zaručilo zisk ďalšieho malého glóbusu zo stíhacích pretekov. Nasťa začala pretek veľmi dobre, držala sa na druhom mieste, ale opäť sa jej nedarilo v streľbe a je z toho napokon až 6. miesto a o celkovom prvenstve v SP sa tak rozhodne zajtra. Výborný výsledok dnes vybojovala Paulína Fialková, ktorá dorazila do cieľa na 13. mieste, jej sestra Ivona sa napokon tohto preteku nezúčastnila.

Zajtra je na programe teda ešte hromadný štart mužov na 15 km, kde však je už o všetkom rozhodnuté a aj hromadný štart žien na 12,5 km, ktorý uzavrie tento ročník SP v biatolne a rozhodne o celkovom prvenstve v ženskej časti.

S týmto konštatovaním sa už teda lúčim a prajem ešte pekný zvyšok dňa. Priebehom tohto preteku vás sprevádzal Miroslav Revaj.
Konečné poradie:
1. Kaisa Mäkäräinenová (FIN)
2. Anais Bescondová (FRA)
3. Laura Dahlmeierová (GER)
4. Darja Domračevová (BLR)
5. Karolin Horchlerová (GER)
6. Anastasia Kuzminová (SVK)
7. Darja Virolajněnová (RUS)
8. Lisa Vittozziová (ITA)
...
13. Paulína Fialková (SVK)
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skStíhačka žien na 10 km sa práve skončila!
Cieľ
Do cieľa už dorazili aj zvyšné pretekárky, takže tento pretek sa už čoskoro skončí.
Cieľ
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skAnastasia Kuzminová však získava ďalší malý kryštálový glóbus, o celkovom prvenstve na SP sa teda rozhodne zajtra.
Cieľ
Postupne do cieľa prichádzajú aj zvyšné pretekárky, momentálne je ich v cieli už 30.
Cieľ
Do cieľa sa už dostáva aj Paulína Fialková, prichádza ako trinásta v poradí. To je určite pre našu reprezentantky pekný výsledok.
Cieľ
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skŠtvrtá je Domračevová a piata prichádza Horchlerová. Kuzminová prichádza šiesta a tak stráca žltý dres líderky SP!
Cieľ
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skKaisa Mäkäräinenová je víťazkou tohto preteku! Anais Bescondová prichádza druhá, tretia prichádza do cieľa Laura Dahlmeierová.
9,4 km
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skAnastasia Kuzminová drží šieste miesto! Na vyššiu priečku je však už strata veľká.
9,4 km
Mäkäräinenová je stále prvá, ale Bescondová má stratu 1,9 sekundy. Tretie miesto patrí Dahlmeierovej.
9 km
Je tu záverečný kilometer! Prvé miesto drží Mäkäräinenová, druhá je Bescondová a tieto dve pretekárky teda budú bojovať o prvenstvo na tomto preteku.
4. str
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skNasťa je už preč z trestného kola, momentálne je na 9. miesto!
4. str
Kuzminová netrafila jeden terč a tak ju čaká opäť trestný okruh, Paulína Fialková netrafila až dva a tak zrejme príde o prvú desiatku.
4. str
Mäkäräinenová predviedla čistú streľbu, na strelnici je už Kuzminová aj Fialková.
4. str
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skBescondová netrafila jeden terč, Domračevová až dva a Dahlmeierová jeden, všetky tak idú do trestného kola!
7 km
Prvá trojica je stále nezmenená, práve tieto tri pretekárky sa už dostávajú na dnešnú poslednú streleckú položku.
7 km
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skPaulína Fialková sa posúva na 7. miesto a Anastasia Kuzminová je na 9. mieste!
7 km
Po siedmych kilometroch je prvá Domračevová, s veľmi malým odstupom je druhá Dahlmeierová a jej dýcha na chrbát Bescondová. Mäkäräinenová už stráca 22 sekúnd na prvú priečku.
3. str
Kuzminová má už za sebou dva trestné okruhy a ide na 10. miesto. Naše dve biatlonistky sú tak za sebou v tesnom závese.
3. str
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skPaulína Fialková predviedla čistú streľbu! Posúva sa tak na 9. miesto!
3. str
Dahlmeierová, Bescondová a Domračevová ukázali čisté streľby, Kuzminová netrafila dva terče a tak ju čakajú dve náročne trestné kolá.
3. str
Presúvame sa už k predposlednej streleckej položke tohto preteku. Prvých 5 pretekárok sa už pripravuje na streľbu v stoji.
5 km
Paulína Fialková je už na 11. mieste, momentálne sa jej darí v behu a stúpa tak vyššie.
5 km
Prvé pretekárky absolvovali už polčas tohto preteku, prvá je Mäkäräinenová, druhá Dahlmeierová a tretia je Bescondová. Anastasia je stále na piatom mieste a stále je v hre tak o ďalší glóbus.
2. str
Vyššie však stúpa Paulína Fialková, ktorá netrafila tiež jeden terč a zaraďuje sa na 14. miesto. Anastasia Kuzminová je momentálne piata.
2. str
Bescondová a Dahlmeierová sa prezentovali čistou streľbou a Francúzska sa tak posúva na prvé miesto. Domračevová klesá na 4. miesto.
2. str
Mäkäräinenová netrafila jeden terč a ide tak do trestného kola. Takisto jednu chybu spravila aj Kuzminová a čaká ju prvý trestný okruh v dnešnom preteku.
2. str
Mäkäräinenová s Kuzminovou prichádzajú ako prvé na druhú streleckú položku. Domračevovej sa teraz nedarí v behu.
3 km
Už sa späť na trať dostali aj zvyšné pretekárky, Paulína Fialková sa drží niekde v tretej desiatke. Ivona Fialková napokon v dnešnom preteku neštartuje, aj keď figurovala na štartovnej listine!
3 km
Po troch kilometroch je prvá Mäkäräinenová, druhé miesto si drží Domračevová a tretia je Kuzminová! Na chrbát však našej reprezentantke výrazne dýcha Bescondová.
1. str
Paulína Fialková netrafila jeden terč a išla tak do trestného kola. Momentálne sa pohybuje na 22. mieste.
1. str
Kuzminová sa posúva na 4. miesto! Zvyšné pretekárky ešte čaká prvá strelecká položka, prvé pretekárky už absolvujú ďalšie stúpanie.
1. str
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skAnastasia Kuzminová trafila všetky terče a poskočí tak výrazne vyššie.
1. str
Mäkäräinenová sa posúva na prvé miesto, pretože Domračevová netrafila jeden terč. Postupne sa k prvej streleckej položke dostávajú aj zvyšné pretekárky.
1. str
Prvé pretekárky sa už dostali na prvé strelecké stanovište, ktoré tvorí streľba v ľahu. Domračevovä a Mäkäräinenovä tak už čaká prvá strelecká prekážka.
1 km
Na trati je už približne 33 pretekárok, Paulína Fialková si drží 15. miesto. Ivona sa teda ešte na trať nedostala.
1 km
Po prvom kilometri sa poradie v prevej trojke nemení, Domračevová, Mäkäräinenová a Eckhoffová si držia svoje miesta. Kuzminová však stúpa už vyššie.
Štart
A je tomu už tak, na trati máme aj Paulínu Fialkovú, ktorá vyrazila zo štartu spoločne s Virolajněnovou.
Štart
Anastasia Kuzminová sa dostáva na trať spoločne s Hauserovou, za malú chvíľu vyštartuje aj Paulína FIalková.
Štart
Na trať už vyrazila aj Vittozziová či Dahlmeierová, čo chvíľa sa na trať dostane aj Kuzminová.
Štart
Kuzminová - stíhačka- Online - finále SP, Ťumeň 2018 | sportnet.sme.skDnešný pretek sa už naplno rozbehol! Na trať už vyrazili Domračevová aj Mäkäräinenová, hlavné konkurentky našej najlepšej biatlonistky.
Stíhačka žien na 10 km v ruskom Ťumene sa už čoskoro začne, pretekárky sa už zoraďujú podľa skončenia vo včerajšom preteku. Kuzminová teda pôjde z 12. miesta, Paulína Fialková z 15. miesta a Ivona Fialková zo 46. miesta.
Príjemné sobotné popoludnie prajem všetkým, ktorí klikli na tento online textový prenos a nasledujúce chvíle strávia aj jeho sledovaním. Do konca biatlonovej sezóny 2017/2018 ostávajú už posledné 3 preteky, o malú chvíľu sa začne veľmi sledovaná stíhačka žien na 10 km. V nej sa predstaví aj držiteľka malého glóbusu Anastasia Kuzminová , ale aj sestry Fialkové. V predbežnom poradí SP figuruje naša najlepšia biatlonistka na prvom mieste, v hre je ešte aj veľký glóbus. Nasledujúce preteky tak o všetkom rozhodnú.

Čo chvíľa sa teda už tento pretek odštartuje, jednotlivé pretekárky sa už zhromažďujú na trati. Pri sledovaní nášho online textového prenosu vám praje príjemný športový zážitok komentátor Miroslav Revaj.
Vítam všetkých priaznivcov biatlonu pri sledovaní tohto online textového prenosu. Biatlonová sezóna 2017/2018 je už na svojom konci, v ruskom Ťumeňe vrcholí Svetový pohár. Od 15:00 je na programe teda posledný pretek, ktorým bude stíhačka žien na 10 km. Jeho priebehom vás bude sprevádzať Miroslav Revaj.

Včera na Slovensko dorazila vynikajúca správa, Anastasia Kuzminová sa v mieste svojho rodiska stala víťazkou malého glóbusu! Zavŕšila tak teda vynikajúco sezónu a k medailovým úspechom z Olympiády pridala aj toto ocenenie. Pretek jej síce nevyšiel, netrafila až tri terče a tak obsadila konečnú 12. pozíciu, čo jej však na zisk tohto ocenenia stačilo.

Okrem našej najlepšej biatlonisky sa na tomto preteku predstavili aj sestry Fialkové. Paulína obsadila 15. miesto a Ivona 46. miesto.

Predbežné poradie SP:
1. A. KUZMINOVÁ 756,

2. Mäkäräinenová 740,

3. Domračevová 701,

4. Dahlmeierová 653,

5. Wiererová 636,

6. Vittozziová 549,

...

36. P. FIALKOVÁ 165,

57. I. FIALKOVÁ 65

Uvidíme teda, ako dopadne jeden z posledných pretekov tejto biatlonovej sezóny, určite sa ho oplatí sledovať. V akcii budú opäť aj naše biatlonistky, ktoré sa budú snažiť čo najlepším výsledkom vylepšiť postavenie v celkovom hodnotení SP. A čo je najhlavnejšie, pôjde aj o celkové prvenstvo v SP a o veľký kryštálový glóbus. V hre sú o to okrem Kuzminovej aj Mäkäräinenová či Domračevová.

Tieto preteky sú však poznačené bojkotom. V Rusku sa teda nepredstavia Česko, Kanada, USA, Ukrajina a niektorý biatlonisti sa takisto rozhodli bojkotovať samostatne.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 15:00.
Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.