Danielle Collinsová. (Autor: TASR/AP)
Jana Sedláková|28. jan 2022 o 18:45

Danielle Collinsová sa stane americkou jednotkou.

MELBOURNE. Pred menej ako rokom na menšom turnaji Phillip Island Trophy v Melbourne trpela silnými a nevysvetliteľnými bolesťami. Počas semifinále proti Darii Kasatkinovej niekoľkokrát dokonca v zápase podávala zospodu.

Možno ani nie preto, že chcela prekvapiť súperku, ale bolo to menej bolestivé. O týždeň neskôr dokonca musela odstúpiť z podujatia v Adelaide.

Americká tenistka Danielle Collinsová sa prakticky celú kariéru stretáva s mimoriadne nepríjemnými zdravotnými problémami, ktoré pritom často nesúvisia s jej športovou kariérou.

Napriek tomu teraz na Australian Open zabojuje o grandslamový titul.

Strašidelná bolesť

Vyšetrenia jej nevysvetliteľných bolestí neskôr odhalili, že príčinou je endometrióza. Je to ochorenie, ktoré u žien spôsobuje extrémne bolestivú menštruáciu. Jediným riešením bola operácia. Lieky totiž už nezaberali.

Problémom trpí množstvo žien, ale americká tenistka je jednou z mála, ktorá sa o svojom probléme rozhodla verejne hovoriť. "Cítila som sa trochu ako keby som mala chrípku, vracala som, nedokázala vstať z postele. S takou bolesťou nemôžete hrať zápasy," priznala pre WTA.

"Preto som niekedy musela v strede zápasu odstúpiť, lebo som mala neznesiteľné bolesti," priblížila.

"Tá bolesť bola až strašidelná," dodala. Priznala, že niekedy ju pomyslenie na to, že bolesti sa môžu opäť dostaviť, privádzalo hlavne k psychickej úzkosti.

V apríli 2021 preto podstúpila operáciu.

Po operácii sa rýchlo zotavila. Už v auguste na podujatí v San Jose získala na turnaji WTA 500 najväčší titul svojej kariéry.

Mimochodom, keď pred necelým rokom v bolestiach hrala v Austrálii proti Darii Kasatkinovej, bolo to podujatie počas druhého týždňa Australian Open.

To je určené pre tie tenistky, ktoré vypadli už v úvodných kolách grandslamu a mali tak možnosť zahrať si menší turnaj. Na Australian Open totiž skončila už v druhom kole. Teraz postúpila do finále.

Bolelo ju úplne všetko

Okrem spomínanej endometriózy ju pritom trápi aj ďalšie ochorenie, ktoré jej spôsobila veľké bolesti kĺbov. Už od tínedžerského veku cítila najmä v rebrách veľké bolesti.

Lekári však nevedeli prísť na ich príčinu. Ako býva u športovcov bežné, privodila si aj viaceré športové zranenia, dokonca absolvovala operáciu zápästia. "Žiaľ, myslím si, že veľa príznakov zamietli pod koberec, lebo som športovkyňa," priznala pre behindtheracquet.com.

Časom sa bolesti trochu upravili, ale okolo roku 2018 sa vrátili. Boli dni, keď spala aj pätnásť hodín, pretože nemala silu vstať z postele.

Počas Wimbledonu 2019 po prehre vo štvorhre sa bolesti ešte znásobili. "Tak ma boleli ruky, že som si ani nevedela pobaliť veci," priznala.

"V auguste som hrala v San José a tá bolesť bola neznesiteľná. Bola úplne všade. Každá časť môjho tela praskala a bola v napätí," pokračovala americká tenistka.

Po týchto problémoch postúpila ďalšie vyšetrenia, až jej lekári konečne stanovili diagnózu - reumatickú artritídu.

Profesionálkou bola neskoro

Musela v mnohom zmeniť životosprávu a dôsledne si zapisovať každý krok jej tenisového tréningu. "Tu vôbec nebola na mieste otázka, či bude alebo nebudem hrať. Vždy odpoviem: Sakra, áno, stále hrám," hovorí Collinsová.

Spočiatku ani nechcela veriť, že by touto chorobou mohla trpieť, má iba 28 rokov, v čase, keď jej ochorenie diagnostikovali, mala ešte o dva menej.

"Nepoznám veľa ľudí v mojom veku, ktorí by tým trpeli. Keď to niekomu poviem, odpovedia mi: 'Ja to poznám, niekedy ma pri behu rozbolia kĺby.' Ale nie, to nie je to isté," opisuje.

Okrem toho, že Collinsová trpí chorobou, ktorú by pre väčšinu športovcov znamenala koniec kariéry, nezvyčajná bola aj jej cesta na profesionálny okruh.

Svoj prvý zápas na hlavnom okruhu odohrala až v roku 2014 na US Open, kde súťažila na voľnú kartu. Mala vtedy 20 rokov.

Dovtedy mala za sebou iba niekoľko zápasov na nižšom okruhu ITF.

Profesionálkou sa naplno stala až o dva roky neskôr. Dovtedy totiž študovala na Unvierzite vo Virginii. Vyštudovala mediálne štúdiá a neskôr biznis. Hrala tak najmä univerzitný tenis.

Nevedela, či bude profesionálkou

Stala sa vôbec prvou tenistkou v histórii, ktorá vyhrala titul v rámci NCAA, čo je Americká asociácia univerzitného športu, a zároveň sa dostala do finále grandslamového turnaja.

"Myslím si, že to, že som sa nestala hviezdou v mladom veku, ma posilnilo. Naučilo ma to tvrdšie pracovať," hovorila pre ESPN.

"Určite som mala talent a bola športovo zdatná, ale keď som mala okolo 14 až 16 rokov, nebola som ako ostatné dievčatá v mojom veku. Ani som si nebola istá, či mám na to byť profesionálkou," dodala.

Collinsová sa po Australian Open po prvý raz v kariére stane tenistkou prvej svetovej desiatky a stane sa americkou národnou jednotkou.

Finále medzi Danielle Collinsovou sa začne o 9.30 stredoeurópskeho času v sobotu. Textový prenos ponúkneme na Sportenete a bude ho vysielať televízna stanica Eurosport.

Jana Sedláková
Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: