Slovenský hokejista žiari vo Fínsku, spoluhráči ho prirovnávajú k Malkinovi

Kristián Pospíšil hrá vo Fínsku za Lukko Rauma
Kristián Pospíšil hrá vo Fínsku za Lukko Rauma (Autor: ARCHÍV K. POSPÍŠIL)
Juraj Berzedi|29. jan 2020 o 15:26 (aktualizované 21. máj 2021 o 20:01)

Trénoval aj pod vedením Mika Babcocka.

Archívny článok, vznikol v januári 2020. Kristián Pospíšil sa neskôr prebojoval na MS v hokeji 2021, kde v otváracom stretnutí proti Bielorusku strelil dva góly.

BRATISLAVA. Je to príbeh o vôli a vytrvalosti. Pred rokom a pol si roztrhol krížny väz v kolene a celú vlaňajšiu sezónu pre zranenie vynechal.

Slovenský hokejista Kristián Pospíšil sa v lete rozhodol, že zámorie vymení za Európu. Keďže rok premaródoval, fínsky klub Lukko Rauma ho zobral najskôr len na skúšku.

MS v hokeji 2021

všetky informácie o šampionáte nájdete na tomto odkaze >>>

Mala trvať sedem týždňov. Vedenie klubu však zaujal a už po piatich týždňoch podpísal zmluvu. A ako nováčik si v novom prostredí počína výborne.

V štyridsiatich zápasoch strelil dvanásť gólov, ku ktorým pridal šestnásť asistencií.

S 28 kanadskými bodmi je tretím najproduktívnejším hráčom piateho tímu fínskej ligy.

Mal šťastie, že otec napísal do Salzburgu

Čo sa ešte dozviete v článku?

  • Ako si spomína na hlavný kemp v Toronte a aký bol tréner Mike Babcock.
  • Vlani vynechal sezónu pre roztrhnutý krížny väz v kolene. Ako to zvládal?
  • Do Fínska prišiel ako neznámy hráč. Ako sa mu tak rýchlo podarilo dostať sa do reprezentácie?
  • Prečo ho spoluhráči prirovnávajú k Rusovi Jevgenijovi Malkinovi?
  • Prečo jeho mladší brat Martin napísal status o praktikách Ernesta Bokroša?

Forma Pospíšila neunikla ani generálnemu manažérovi slovenskej reprezentácie Miroslavovi Šatanovi, ktorý ho nominoval na februárový turnaj Kaufland Cup v Poprade.

„Som nadšený z tejto šance. Je to česť reprezentovať vlastnú krajinu, najmä teraz, keď je turnaj na Slovensku. Po dlhšom čase si zahrám pred rodinou a kamarátmi. Neviem sa dočkať,“ reaguje 23-ročný útočník.

V seniorskej reprezentácii zažije premiéru. To, že by mohol dostať príležitosť v národnom drese, tušil skôr, ako mu Šatan zavolal.

„Kamarát zháňal moje číslo s tým, že je to pre ľudí z hokejového zväzu. Tak som predpokladal, o čo ide,“ usmial sa Pospíšil.

Jeho hokejová kariéra je netradičná.

V žiackej a dorasteneckej kategórii hrával za rodný Zvolen. V šestnástich však odišiel do Salzburgu.

„Cítil som, že sa na Slovensku toľko nezlepšujem. Otec dostal kontakt na ľudí zo Salzburgu. Poslal im e-mail a odpísali, nech prídem na skúšku,“ rozpráva Pospíšil.

„Keď som tam prišiel, bol to iný svet. Boli tam skvelé podmienky. Mal som šťastie. Keby som ostal na Slovensku, možno už hokej nehrávam,“ dodáva.

V Toronte trénoval s hviezdami

V Salzburgu hral Ruskú juniorskú hokejovú ligu (MHL). V sezóne 2014/2015 bol so 49 bodmi v 49 zápasoch najproduktívnejším hráčom rakúskeho klubu.

Po sezóne odišiel do zámoria, kde sa stal opäť najproduktívnejším hráčom tímu v Blainville-Boisbriand Armada v juniorskej QMJHL.

Ďalšiu sezónu odohral v USHL v tíme Sioux City Muskeeters, ktorý to dotiahol až do finále Clark Cupu, kde podľahol Chicago Steel 2:3 na zápasy.

Kristián Pospíšil.
Kristián Pospíšil. (Autor: ARCHÍV K. POSPÍŠIL)

V play off bol najproduktívnejším hráčom tímu a jeho výkony si všimli skauti Toronto Maple Leafs.

Hoci nebol nikdy draftovaný, pozvali ho do rozvojového kempu. Pospíšil v ňom zaujal a vybojoval si miesto do hlavného kempu Toronta, kde trénoval s vychádzajúcimi hviezdami ako Auston Matthews či Mitchell Marner.

„Bola to skvelá skúsenosť. Sledoval som týchto hráčov v posilňovni aj mimo ľadu a obkukával, čo robia,“ priznal slovenský útočník.

Temnú stránku Babcocka nespoznal

Spolu s krajanom Martinom Marinčinom sa pripravoval pod vedením známeho a kontroverzného trénera Mika Babcocka, o ktorom viacerí hráči povedali, že ich urážal a psychicky týral.

„Na mítingoch rozprával o systéme a fungovaní klubu. Na ľade sa venoval tréningu. Bral som ho ako trénera, ktorý veľa dosiahol. Jeho tienistú stránku som za pár dní nespoznal,“ tvrdí Pospíšil.

Nikdy sa nevzdávam a idem si za svojimi cieľmi. Verím vo svoje schopnosti a to bol dôvod, ktorý ma v živote najviac posúva.


Kristián Pospíšil, hokejový útočník

Aj v hlavnom kempe predvádzal kvalitné výkony. Mal však smolu - utrpel otras mozgu a vedenie klubu ho poslalo na farmu.

Za Toronto Marlies odohral v AHL len dva zápasy. Väčšinu sezóny nastupoval za Orlando Solar Bears v tretej najvyššej zámorskej súťaži ECHL.

Hoci v lete túžil zabojovať o ďalšiu šancu v NHL, prišlo nečakané zranenie. V príprave si pri šprinte roztrhal krížny väz v kolene a prišiel o celú sezónu.

„Bol to ťažký rok. Verím, že to najhoršie je už za mnou a budem mať viac šťastia,“ poprial si zvolenský rodák.

Do Fínska prišiel ako neznámy hokejista

V tejto sezóne mu zatiaľ všetko vychádza. Zámorie sa rozhodol vymeniť za fínsku ligu, v ktorej mnohí mladí hokejisti dokážu naštartovať kariéru.

Nebránil sa ani skúške. Zvládol ju a čoskoro sa zaradil k ťahúňom tímu. A teraz prišla ďalšia odmena.

Premiérová nominácia do seniorskej reprezentácie.

„Nikdy sa nevzdávam a idem si za svojimi cieľmi. Verím vo svoje schopnosti, to ma v živote najviac posúva,“ vysvetľuje Pospíšil.

„Bol som trochu smutný z minulého roka, keď som bol zranený. Avšak aj táto situácia ma posilnila a posunula dopredu,“ dodáva.

V Lukko Rauma si za pár týždňov vydobyl silnú pozíciu. Teraz hráva v elitných formáciách a na ľad chodí v presilovkách i oslabeniach.

A hoci v minulosti mu často vyčítali, že má rezervy v defenzíve, momentálne vedie tímovú tabuľku plusových bodov (+17).

„Do tímu som prišiel ako neznámy hokejista. Som rád, že som si vybojoval túto pozíciu, hoci je pre mňa dôležité, aby sa nám darilo ako tímu,“ vraví Pospíšil.

Spoluhráči ho prirovnávali k Malkinovi

V rýchlej fínskej súťaži môže zlepšovať korčuliarske i hokejové zručnosti. „Môžem byť kreatívny a využívať svoju silnú stránku, ktorou je streľba. Viem aj pritvrdiť,“ hovorí Pospíšil.

Od juniorských čias sa snažil hrať moderný hokej a spoluhráči ho často prirovnávali k známemu ruskému hokejistovi.

„Robili si srandu, že som ako Jevgenij Malkin. Priznávam, že jeho štýl sa mi páči. Je však veľa hokejistov, od ktorých obkukávam ich hru,“ prezradil Pospíšil.

Pochádza z početnej rodiny. Má ďalších štyroch bratov a všetci majú blízko k hokeju. Najstarší Michal hrával vo Zvolene a 20-ročný Martin pôsobí v AHL v Stockton Heat, ktorý je farmou Calgary Flames.

„Ešte mám aj deväťročného brata, ktorý hrá za Viedeň Capitals. Najmladší brat má dva roky a tiež sa pomaly pripravuje na hokejovú kariéru,“ vraví s úsmevom.

Statusom chcel pomôcť slovenskému hokeju

Pospíšil si zahral za juniorskú reprezentáciu na svetovom šampionáte do 18 i 20 rokov. V staršej kategórii ho viedol Ernest Bokroš.

A práve Kristiánov mladší brat Martin známeho trénera vlani po juniorskom šampionáte kritizoval cez sociálnu sieť.

„Brat vedel, do čoho ide. Rozprával som mu, ako to fungovalo aj počas môjho pôsobenia na šampionáte. K tomu prišla aj jeho skúsenosť a bolo to vonku,“ približuje Kristián Pospíšil.

Jeho mladší brat v statuse uviedol, že ponižovanie zo strany Bokroša zažili aj jeho starší bratia.

„Veľa ľudí vravelo, že to nemusel riešiť, ale všetci chceme zmenu v slovenskom hokeji. Tak ako ich robí zväz, aj my dvaja chceme pre slovenský hokej to najlepšie,“ vysvetľuje Pospíšil.

„Brat to urobil preto, aby hokej u nás napredoval a nie aby ho ničil. Aj po jeho statuse sa veci posunuli. Stojím za tým, čo napísal, nič neľutujeme. A som rád, že sa nám nezatvorili dvere do reprezentácie,“ dodal šikovný útočník.

Jeho hokejové ciele sú vysoké. Po minuloročnom zranení sa však naučil, že je zbytočné plánovať príliš dopredu.

„Sústredím sa na súčasnosť. Chcem odovzdať maximum v najbližšom tréningu a zápase. V budúcej sezóne by som rád ostal vo Fínsku. A dlhodobým cieľom je stále NHL,“ prezradil.

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Slovenský hokejista žiari vo Fínsku, spoluhráči ho prirovnávajú k Malkinovi