Je to trauma. Zápas sme chceli mať čím skôr za sebou, vravel tréner Dánska

Tréner Dánska Kasper Hjulmand v polčasovej prestávke počas dohrávania zápasu s Fínskom
Tréner Dánska Kasper Hjulmand v polčasovej prestávke počas dohrávania zápasu s Fínskom (Zdroj: SITA/AP)
Titanilla Bőd|13. jún 2021 o 15:27

Ďalšia možnosť bola dohrať stretnutie v nedeľu.

KODAŇ. Bola to nepredstaviteľne náročná situácia. Futbalisti Dánska zblízka pozerali, ako ich spoluhráča a kamaráta Christiana Eriksena oživujú záchranári priamo na ihrisku. Udalosť poznačila aj súperov z Fínska.

Zápas skupiny B na EURO 2020 sa však dohral ešte v sobotu večer, keď už bolo jasné, že stav 29-ročného stredopoliara je stabilizovaný.

Futbal nebol podstatný

Dáni sa bezprostredne po odpadnutí Eriksena zachovali hrdinsky, ozajstným lídrom bol najmä kapitán Simon Kjaer. Po 90-minútovom čakaní, keď sa strachovali o život svojho spoluhráča, sa však už nevedeli skoncentrovať na futbal.

Brankár Kasper Schmeichel pustil do brány loptu, ktorú by inokedy zrejme chytil. Stredopoliar Pierre-Emile Hojbjerg nedal gól ani z jedenástky.

Fíni aj vďaka skvelému výkonu bratislavského rodáka Lukáša Hradeckého v bránke a jedinému presnému zásahu Joela Pohjanpala zvíťazili 1:0.

Bolo vôbec treba stretnutie za takých okolností dohrať? Túto otázku v sobotu večer položili mnohí fanúšikovia i odborníci.

UEFA vraj netlačila

„UEFA na nás netlačila, aby sme to dohrali ešte večer,“ prezradil na pozápasovej tlačovej konferencii Kasper Hjulmand, tréner Dánska.

Boli však iba dve možnosti. Buď to dohrajú ešte v ten deň, alebo v nedeľu o 12.00. Fínov totiž čaká ďalší zápas už v stredu, kým Dáni nastúpia v druhom kole až vo štvrtok.

„Nevedeli sme si to predstaviť, po bezsennej noci zase prísť na štadión a odohrať zápas zajtra. Zdalo sa to oveľa ťažšie ako spraviť to ešte teraz a mať to za sebou. Vybrali sme si túto alternatívu spoločne s hráčmi,“ dodal 49-ročný kouč.

Čo je v živote dôležité

Hjulmand opísal atmosféru v kabíne. Väčšina hráčov bola emocionálne totálne na dne. Väčšina tvrdila, že nie sú schopní nastúpiť. „Je to traumatický zážitok. Niektorí vraveli, že nemôžu hrať. Iní to chceli skúsiť,“ vysvetľoval tréner.

Svoje slzy neskrýval. „Bol to nesmierne ťažký večer. Všetci sme si uvedomili, čo je v živote dôležité. Sú to medziľudské vzťahy. Ľudia, ktorí sú nám blízki. Rodina a priatelia,“ uviedol dánsky tréner.

„Nemôžem byť viac hrdý na svojich hráčov, ktorí sa tak vzorne starali jeden o druhého. Je neuveriteľné, že po tom všetkom vyšli na ihrisko a skúsili odohrať druhý polčas,“ dodal.

Emocionálny večer

Fínsko dosiahlo historický úspech – pri prvej účasti na európskom šampionáte vyhralo hneď úvodný zápas. Zo svojho víťazstva sa však radovali iba decentne. Aj ich myšlienky smerovali do nemocnice k Eriksenovi.

„Bol to veľmi emocionálny večer. Prvý raz na veľkom šampionáte, prvý zápas v Dánsku na ich domácom štadióne. Už pri hymnách to bolo veľmi emocionálne,“ vravel tréner Markku Kanerva.

„To čo sa stalo Christianovi Eriksenovi, bol veľmi dramatický a smutný incident. Chápal som emócie hráčov. Hovoril som im, aby sa snažili čo najviac sústrediť na zápas a zvládli to veľmi dobre,“ zdôraznil fínsky kouč.

Pomoc prišla rýchlo

Tímový lekár Dánska Morten Boesen uviedol, že keď pribehol k Eriksenovi, futbalista ešte dýchal a mal pulz.

„Videl som, že stratil vedomie. Mal pulz a dýchal, to sa však rýchlo zmenilo. Museli sme začať s masážou srdca. Pomoc zo strany záchranárov prišla fantasticky rýchlo. Vrátili sme ho do života.

Predtým, ako ho odviezli do nemocnice, som s ním ešte aj mohol hovoriť,“ opísal dramatické chvíle Boesen.

Aj to bol dôvodom toho, že sa dánski futbalisti napokon rozhodli zápas dohrať. Pred pokračovaním im z nemocnice zavolal cez videohovor aj samotný Eriksen.

Kritika od Laudrupa

Bývalý dánsky futbalista Michael Laudrup však nesúhlasil s tým, že sa v hre pokračovalo.

“Rešpektujem, že to oba tímy zvládli. Po takejto udalosti však podľa môjho názoru neboli v psychickom rozpoložení na rozhodovanie o tom, či v zápase pokračovať alebo nie. Očakával som, že sa niekto kompetentný postaví a zápas ukončí,“ povedal Laudrup pre dánsku televíziu TV3+.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»EURO 2021»Je to trauma. Zápas sme chceli mať čím skôr za sebou, vravel tréner Dánska