Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

KHL bujnie aj krachuje zároveň. Chýba žreb

Brankár Ján Laco musel odísť z Donecka, prestúpil do Barysu Astana. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|Publikované 22. jún 2014 o 15:06

Z NHL sú známe hrozby – výluka zo strany majiteľov alebo hráčsky štrajk. V oboch prípadoch sa veľký hokejový biznis zastaví. V KHL dostal Doneck od vedenia súťaže športovo-akademické voľno. Pre vojnu.

BRATISLAVA. V tomto júnovom čase bolo v minulých rokoch už známe vyžrebovanie nového ročníka v KHL.

„Z moskovského vedenia nás uistili, že do 10. júla by mal byť program známy. Údajne už existuje viacero variantov, ale kluby ho ešte nemajú,“ povedal pre SME marketingový riaditeľ HC Slovan Milan Vajda.

Vyžrebovanie je závislé od počtu klubov. Namiesto optimistického rekordu 31 ich bude hrať len 29. Expanziu o troch nováčikov – Jokerit Helsinki, HK Soči a Ladu Togliatti utlmil výpadok moskovského Spartaka a Donbassu Doneck.

„Donbassu sme schválili športovo-akademické voľno na rok. Klub má rok garantovanú príslušnosť medzi akcionármi KHL, hráči majú zmrazené kontrakty a na jednu sezónu si môžu nájsť iný klub,“ vysvetľovali trochu krkolomnú definíciu prezident KHL Aleksandr Medvedev a šéf klubu Boris Kolesnikov.

„Ešte som sa nestihol ani spamätať a prišla ponuka z Barysu Astana. Neváhal som, išiel som do toho,“ povedal slovenský reprezentačný brankár Ján Laco, ktorý odchytal posledné dve sezóny v Donecku.

Po Lacovi siahli rýchlo

„Po obrázkoch a správach, ktoré som odtiaľ videl a počul, by sa tam sotva mohla odohrať sezóna. Rodinu by som tam určite nebral a bez nej nevydržím dlho,“ dodal Laco.

Jeho hráčsky agent Robert Spálenka reagoval pragmaticky.

„Už pár dní po požiari v aréne Družba sme tušili, že Doneck stratí sezónu. Po oficiálnom verdikte ostalo na trhu okolo dvadsiatky hráčov, ktorým sme s kolegami museli narýchlo hľadať novú robotu. Laco mal šťastie, že Astana potrebovala súrne brankára.“

Slovenský obranca už nefunkčného Donecka Peter Podhradský žartoval, že v Bratislave bude musieť ísť na úrad práce. Ľahší tón znamenal, že si vyberá z niekoľkých ponúk.

Agenta spoločnosti Sport invest Spálenku neprekvapujú politické ani ekonomické turbulencie sprevádzajúce hokejový biznis s väčšinovým zastúpením ruských klubov.

Pred štyrmi rokmi vyhodili z ligy Budeviľnik Kyjev, lebo nestihol včas dokončiť svoju arénu. Poslednú sezónu nedohral pre nedostatok financií Spartak Moskva.

Klub so slávnou tradíciou z čias Sovietskeho zväzu zrazila na kolená strata sponzorskej podpory. Zasiahla aj slovenského útočníka Rastislava Špirka, ktorý musel v Moskve vypratať byt ešte skôr, ako sa skončila súťaž. Onedlho však podpísal zmluvu s Amurom Chabarovsk.

Finančné problémy až po hrozbu zániku obchádzali aj finalistu posledného ročníka Gagarinovho pohára. V tíme Lev Praha je však po poplachu už ticho pred novým ročníkom.

„KHL sa veľmi usiluje dostihnúť svojou športovou i spoločenskou úrovňou kanadsko–americkú NHL, ale pár rokov to ešte potrvá,“ myslí si agent Spálenka. Podľa neho v NHL funguje vyspelejšia legislatíva, ale aj tradície komfortu okolo najlepších hráčov.

V NHL sa vaku nedotknú

Samotní hokejisti zvyknú rozdiel ilustrovať na príklade, že v NHL sa hráči nemusia dotknúť ani zipsu na svojom hráčskom vaku. Celý rok im ich vláči, rozkladá a balí početný štáb ľudí.

Na farmárskych tímoch je to už iné, čo smerom zdola nahor účinkuje motivujúco. Aj dopravný luxus je pre hokejistov z NHL pridanou hodnotou, ktorej sa neradi vzdávajú.

Podľa Spálenku je v KHL dôležitý limit piatich cudzincov na zápasovej súpiske.

„Ruské tímy sa tak starajú aj o vlastnú reprezentáciu, kým v NHL cudzinecké limity neexistujú. Ide o čistý biznis bez záväzkov smerom von."

„KHL má svoju kvalitu, i keď trochu neprehľadné finančné zázemie. Ide nepochybne o druhú najkvalitnejšiu súťaž na svete,“ vraví Spálenka.

Rozšírená ponuka

V silnejúcej konkurencii KHL sa v posledných rokoch presadzuje aj skupina slovenských reprezentantov, ktorí na poslednom šampionáte v Minsku tvorili kostru tímu.

Brankár Rastislav Staňa má skúsenosti z NHL i KHL. Vlani chytal za CSKA Moskva.

„KHL oživila svetovú konkurenciu a obohatila ponuku o európsky kombinačný štýl na širokých klziskách, ktorý niektorým typom sedí viac.“

Po počiatočnom odpore časti fanúšikov vstupuje do KHL aj fínsky kultový klub Jokerit Helsinki, v ktorom získava vlastnícky podiel skupina ruských veľkopodnikateľov. Tí už vlastnia helsinskú Hartwall arénu.

„Možnosť hrať v KHL je obrovská príležitosť rozvíjať náš tím na medzinárodnej úrovni,“ citoval khl.ru majiteľa klubu Harryho Harkima.

KHL sa hrá okrem Ruska na území Slovenska, Česka, Kazachstanu, Lotyšska, Bieloruska a Chorvátska.

Autor: Vojtech Jurkovič

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.