7.Karl GeigerNemecko426,9 b232,0 m234,5 m
8.Peter PrevcSlovinsko434,1 b235,0 m232,0 m
9.Johann Andre ForfangNórsko424,1 b240,5 m226,0 m
10.Junširo KobajašiJaponsko423,2 b236,5 m223,5 m

PLANICA. Poľský skokan na lyžiach Kamil Stoch potvrdil svoju tohtosezónnu hegemóniu aj vo finálových letoch Svetového pohára.

Na mamuťom mostíku v slovinskej Planici triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 15,5 bodu pred Rakúšanom Stefanom Kraftom.

Tretí skončil Nór Daniel Andre Tande. Jeho krajan Andreas Stjernen si vďaka piatemu miestu zabezpečil malý glóbus za lety.

Deviaty triumf v sezóne

Stoch zaznamenal 31. individuálny triumf vo SP, deviaty v tejto sezóne. V Planici nenašiel premožiteľa ani v piatkovej súťaži.

Táto sezóna bola pre mňa výnimočná, teším sa z toho, prežívam neuveriteľné pocity.

Kamil Stoch, víťaz Svetového pohára

"Ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o môj úspech. Najmä manželke, trénerom a kolegom z reprezentácie," povedal do mikrofónu Eurosportu Stoch.

"Táto sezóna bola pre mňa výnimočná, teším sa z toho, prežívam neuveriteľné pocity. Som šťastný a hrdý na to, že som si udržal vysokú úroveň a výkonnosť," pokračoval Kamil Stoch.

Nakoniec v rodnom jazyku pozdravil svojich poľských fanúšikov:

"Ďakujem vám za všetko, najmä, že ste ma celú sezónu neúnavne podporovali a cestovali s nami na podujatia. Boli ste pre mňa i mojich kolegov z reprezentácie v hľadisku obrovskou oporou."

Najlepšia sezóna v kariére

Pre Poliaka bola táto sezóna najúspešnejšia v kariére. O zisku veľkého glóbusu rozhodol už pred týždňom v nórskom Vikersunde a v konečnom poradí predstihol druhého Nemca Richarda Freitaga o 373 bodov.

Na prelome rokov tridsaťročný Kamil Stoch triumfoval na prestížnom Turné štyroch mostíkov, keď vyhral všetky podujatia.

Vo februári na ZOH v Pjongčangu obhájil olympijské zlato na veľkom mostíku.

Kamil Stoch lietal v Planici najďalej.
Kamil Stoch lietal v Planici najďalej. (Autor: TASR/AP)

Vyhral aj sériu Planica 7

Nedeľňajšia súťaž jednotlivcov v Planici sa započítavala aj do lukratívnej série tzv. Planica 7 (Seven) 2018, v ktorej sa bodovali všetky skoky v rámci tohtosezónneho finálového štvordňového podujatia v Planici (22. - 25. marca) - kvalifikácia, súťaže družstiev i jednotlivcov.

Prémiu a šek na 20-tisíc eur získal Kamil Stoch, ktorý zo štyroch hodnotených dní, resp. po siedmich pokusoch (štvrtková kvalifikácia, piatkové dva skoky v súťaži jednotlivcov, sobotné dva skoky v rámci súťaže družstiev a nedeľné dva skoky v rámci individuálnej súťaže, pozn.) disponuje súčtom 1538,2 bodu.

Druhý v tomto osobitnom hodnotení výkonov v Planici je s odstupom 9,4 bodu Johann André Forfang (1528,8 bodu), tretia priečka patrí ďalšiemu Nórovi Robertovi Johanssonovi (1512,5 bodu).